كارشناس محيط‌زيست مي‌گويد، سازمان محيط‌زيست مسئول است

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89057
كارشناس محيط‌زيست مي‌گويد، سازمان محيط‌زيست مسئول است
سلامت نیوز :54 سال پيش يادداشتي در روزنامه اطلاعات به چاپ رسيد كه در خصوص آلودگي هواي تهران هشدار داده بود. در اين يادداشت آمده بود: «شهر تهران دارای آب و هوای متغیر و ناسالمی است.

تهران امروز نوشت : فراوانی ماشین‌های گوناگون متحرک و ثابت که با صرف نفت و بنزین خود، اکسیژن هوا را گرفته و به گاز کربنیک تبدیل می‌كند بر مسئله بدی آب و هوا افزوده است.» 9 سال بعد از درج اين يادداشت در روزنامه اطلاعات نخستين سمينار بررسي آلودگي هواي تهران در 15 آذر 1345 برگزار شد اما 45سال از آن موقع گذشته و هيچ اقدام جدي و عملي‌اي براي كاهش آلودگي هواي پايتخت انجام نشده است.

مرگ تدريجي ساكنان كلانشهر پايتخت هديه بي‌تدبيري مديران زيست محيطي به شهرونداني است كه به وعده‌هاي بي سرانجام و توخالي مسئولاني اعتماد مي‌كنند كه در گير و دار دعواهاي سياسي فراموش كرده‌اند ميليون‌ها انسان در شهري آلوده تنفس مي‌كنند كه خسارت ناشي از آلودگي آن بالغ بر 8 ميليارد تومان تخمين زده شده، رقمي كه مي‌توان صرف توليد يا واردات بنزين با كيفيت مرغوب شود.

دكتر اسماعيل كهرم،‌متخصص محيط‌زيست با تاكيد بر تداوم آلودگي هواي تهران و اثرات مخرب آن بر روي موجودات زنده مي‌گويد: اگر چه طبيعت به اين زودي‌ها دچار مرگ اكولوژيك نمي‌شود اما آلودگي هواي تهران بر تمام عناصر حياتي اين شهر تاثير گذاشته و موجودات زنده‌اي كه در تهران زندگي مي‌كنند همه با مشكلات متعددي دست و پنجه نرم مي‌كنند. وي در گفت و گو با تهران امروز افزود: تردد بيش از 2 ميليون و 800 هزار اتومبيل و همين تعداد موتور سيكلت در تهران باعث شده تا آلاينده‌هاي بسياري در تهران انباشته شده و شرايط نامطلوبي در اين شهر به وجود بيايد.

وي با اشاره به كيفيت پايين بنزين توليدي در كشورمان گفت: بعد از اعمال تحريم‌ها، كيفيت بنزين در كشورمان به شدت پايين آمده و استفاده از ماده سرطان زاي بنزن به علت احتراق‌ مناسب در بنزين توليدي افزايش پيدا كرده است. وي تصريح كرد: ميزان بنزن موجود در بنزين مي‌بايست 5 درصد باشد كه در كشورما اين مقدار 50 درصد است و مسئولان به اين موضوع توجهي ندارند كه اين ماده سرطان زا چه مشكلاتي را در دراز مدت براي شهروندان به وجود مي‌آورد. اسماعيل كهرم با اشاره به مرگ و میرهای ناگهانی بین شهروندان تهران مي‌گويد:‌ علت اين موضوع مي‌تواند توليد خودروهاي بي كيفيت در كشورمان باشد. خودرو سازان فعال به هيچ عنوان به فكر ارتقاي استانداردها و كيفيت بالاي محصولاتشان نيستند و كيفيت پايين اين خودروها به همراه بنزين‌هاي بي كيفيت آنچه نبايدبر سر شهروندان بياورد را مي‌آورد.

وجود كارخانه‌هاي آلوده كننده پتروشيمي و پالايشگاه‌ها و ...

كه سرب وارد هوا مي‌كنند از ديگر نكاتي است كه كهرم به آنها اشاره كرده و مي‌گويد:‌ گرد و غبار و ذرات ريز‌كه 2 ميكرون ضخامت دارند از هر فيلتري عبور مي‌كنند و باعث تنگي نفس و آسم و... مي‌شوند. کهرم با انتقاد از كم كاري‌هاي سازمان محيط‌زيست به تهران امروز مي‌گويد:‌امروز سازمان محيط‌زيست هيچ كاري در خصوص كاهش آلودگي هواي شهر انجام نمي‌دهد و مرگ تدريجي سرنوشت محتوم تمام پايتخت‌نشينان است. با اين آلودگي هوا در تهران ديگر ييلاقاتي مثل خجير و لار و

سرخه حصار و جاجرود هم درامان نيستند و آلودگي به اين مناطق نيز نفوذ كرده. وي از حيواناتي كه در تهران زندگي مي‌كنند به عنوان دومين قربانيان آلودگي هوا نام مي‌برد و مي‌گويد:‌ حيوانات مانند دیگر زیست‌مندان در هوای آلوده تهران با مشکلات متعددی مواجهند و این موجودات همانند انسان به آب، خاک و هوای سالم محتاجند و بيشتر از انسانها در هواي آلوده آسيب مي‌بينند و تمام حواس بويايي و چشايي و... آنها مختل مي‌شود. به عقيده وي 99 درصد حيوانات حجم مغزشان كوچكتر از انسان است و در مقابل آلودگي‌ها و سموم حساس‌تر هستند. حيواناتي كه كوچ كننده نيستد مثل كبوتر، قمري،سار،گنجشك و كلاغ در تهران اسير هستند و اينقدر در اين شهر مي‌مانند كه بميرند.

وی به ذرات معلق و آلاینده های پايین‌تر از دو و نیم میکرون اشاره کرده و مي‌گويد: این ذرات به خاطر ریز بودن به بدترین شکل ممکن در مجاری تنفسی و نایژکها نفوذ می کند و حتی با ماسک هم قابل مهار نیستند و به سلامت انسان خدشه وارد می کند. كهرم با بيان اين نكته كه فضاي سبز فعلي در تهران نمي‌تواند كمك قابل توجهي به كاهش آلودگي هواي تهران بكند مي‌گويد:‌دكتر قاليباف در اجلاس كپنهاك گفت كه ما براي مبارزه با آلودگي هوا در تهران در دو جبهه كار مي‌كنيم گسترش فضاي سبز و گسترش مترو. اين درحالي است كه سال هاست دولت به دلايل واهي بودجه مترو را نمي‌دهد و پرداخت اين بودجه در تهران به افسانه تبديل شده اگر اين بودجه داده شود خطوط مترو گسترش پيدا مي‌كند و آن وقت است كه مي‌توان به شهروندان گفت اتومبيل‌هاي خود را از خانه خارج نكنند و آلودگي هوا هم كم مي‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.48703s, 18q