ايران، بستر تبادل اطلاعات پزشكي

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89067
ايران، بستر تبادل اطلاعات پزشكي
سلامت نیوز : مغز، اندامي با اسرار پيچيده و بزرگ است كه پي بردن به اين اسرار، جز با بهره‌گيري از روش‌هاي تشخيصي نوين امكان‏پذير نيست. در جراحي‏هاي مغز و اعصاب، مي‌توان از جهات مختلفي وارد مغز شد. اين در حالي است كه هر ناحيه مغزي، فعاليت خاصي را برعهده دارد. از اين رو بي‏اطلاعي از جزييات فعاليت‌هاي مغزي مي‌تواند در تعيين مسير ورود به مغز تاثيرگذار باشد و عوارضي را براي بيمار در پي داشته باشد.

به نوشته روزنامه شرق چهارمين سمپوزيوم بين‏المللي جراحي مغز و اعصاب با هدف به‏روزرساني تجربيات و دانش متخصصان جراحي مغز و اعصاب ايراني و آشنايي آنها با شيوه‌هاي جديد جراحي از هفتم تا نهم مهرماه در بيمارستان ميلاد تهران برگزار شد. در همين زمينه، گفت‌وگويي را با دكتر «مسعود شيرواني» متخصص جراحي مغز و اعصاب، ستون فقرات و ديسك كمر انجام داده‏ايم كه از نظرتان مي‏گذرد.

آقاي دكتر لطفا در ابتدا بفرماييد چهارمين سمپوزيوم بين‏المللي جراحي مغز و اعصاب ايران با چه هدف و رويكردي برگزار شد و چه دستاوردهايي داشت؟
چهارمين سمپوزيوم بين‏المللي جراحي مغز و اعصاب با هدف به‏روزرساني تجربيات و دانش متخصصان جراحي مغز و اعصاب ايراني و آشنايي آنها با شيوه‌هاي جديد جراحي برگزار شد. از طرف ديگر، از آنجا كه پيشرفت‌هاي رشته جراحي مغز و اعصاب، بسيار سريع است و هر چند ماه يك‌بار مطالب و روش‌هاي جديدي به‌خصوص در حيطه تشخيص عرضه مي‌شود، بنابراين ارايه آنها در سمينار‌هاي علمي، به روند تشخيص و درمان بيماران كمك بسياري مي‌كند.

در اين سمپوزيوم جراحاني نيز از كشورهاي ديگر حضور داشتند. هدف آنها از حضور در اين سمپوزيوم چه بود و درباره كيفيت و سطح جراحي مغز و اعصاب پزشكان ايراني چه نظري داشتند؟
از آنجا كه در هر كنگره سعي شده سوژه‌هاي مختلف و تازه‌هاي علم جراحي مغز و اعصاب با سخنراني چند دانشمند از كشورهاي مختلف مورد نقد و بررسي قرار بگيرد، اين سمپوزيوم نيز با حضور تعدادي از پزشكان فوق‏تخصص جراح مغز و اعصاب از كشورهاي آمريكا، سوييس، آلمان، ايتاليا، كانادا و ديگر كشورهاي معتبر علمي و همچنين با شركت جراحان مغز و اعصاب، متخصصان داخلي مغز و اعصاب، متخصصان و جراحان گوش و حلق و بيني، متخصصان بيهوشي و پزشكان طب اورژانس داخل و خارج از كشور برگزار ‌شد. در اين سمپوزيوم سه‏روزه كه به رياست پروفسور «مجيد سميعي» برگزار شد، متخصصاني از ۲۰ كشور جهان سخنراني كردند. علاوه ‏بر اين، حدود 14 مقاله نيز توسط جراحان ايراني ارايه شد كه نشان‏دهنده جايگاه بالاي ايران در جراحي‏هاي مغز و اعصاب است. گفتني است، جراحان خارجي شركت‏كننده در اين سمپوزيوم، سطح جراحي مغز و اعصاب را در كشور ايران بالا دانستند و آن را تحسين كردند.

در اين سمپوزيوم پروفسور «مجيد سميعي» نيز حضور داشتند. با آنكه پروفسور سميعي نه ‏تنها در ايران بلكه در سطح جهان، فرد شناخته ‏‏شده ‏اي است اما آيا ممكن است شما هم كمي از دستاوردهاي علمي ايشان در سطح جهان را تشريح كنيد؟
پروفسور مجيد سميعي، جراح مشهور مغز و اعصاب ايراني است كه در كارنامه بيش از ۴۰ سال فعاليت علمي و پزشكي خود موفق شده علاوه بر انجام اعمال جراحي بسيار پيچيده مغز، نام خود را به عنوان مبدع نخستين جراحي ميكروسكوپي مغز و همچنين مبدع جراحي قاعده جمجمه در مجامع علمي جهان به ثبت برساند. تاليف و انتشار بيش از ۲۰۰ مقاله و ۱۳ عنوان كتاب در حوزه تخصصي مغز و اعصاب از جمله موارد شاخص در سابقه علمي اين جراح مشهور ايراني است. جامعه جراحان مغز و اعصاب براي تجليل از جراحان برتر دنيا، مدال افتخاري‏ با نشان پروفسور مجيد سميعي در نظر گرفته است كه اين مدال را در هر سال به جراح مغز و اعصابي مي‌دهد كه بيشترين تحقيق و فعاليت را در زمينه جراحي مغز و اعصاب انجام داده است. اين مدال كه از نظر علمي بسيار معتبر و ارزشمند است، امسال به يك جراح مغز و اعصاب فرانسوي داده شد و اميدواريم كه روزي اين مدال به يك جراح ايراني اهدا شود.

گفته مي‌شود پروفسور «سميعي» هر بار كه به ايران مي‏آيند، چندين عمل جراحي مغز و اعصاب انجام مي‌دهند. هدف از اين جراحي‏ها چيست؟ آيا امسال نيز از اين دست جراحي‏ها انجام شد؟
پروفسور سميعي با وجود سن زيادي كه دارد (حدود 75 سال) هنوز با مهارت بسيار زيادي جراحي مي‌كند و بسياري از جراحان ما دوست دارند كه جراحي و روش كار ايشان را تماشا كنند. به همين دليل ما در هر كنگره سعي كرده‏ايم تا چندين جراحي زنده داشته باشيم تا جراحان جوان ما با روش كار و تكنيك‏هاي جراحي پروفسور «سميعي» كه بسياري از آنها تكنيك‏هاي ابداعي خود اوست، آشنا شوند. در اين سمپوزيوم نيز پروفسور «سميعي» در يك جراحي زنده‏، از تكنيك جديدي براي بيمار 28 ساله‌اي كه به تومور قاعده جمجمه مبتلا بود، استفاده كرد.

يكي از موضوع‏هاي مهم و مورد بحث در اين سمپوزيوم، كاربرد آندوسكوپي در جراحي‏هاي مغز و اعصاب بود. لطفا كمي درباره اين موضوع توضيح داده و مزيت‏هاي استفاده از اين روش را بيان كنيد.
حدود 25 سال پيش، ميكروسكوپ وارد حرفه جراحي مغز و اعصاب شد. (گفتني است، مبدع نخستين جراحي ميكروسكوپي مغز پروفسور سميعي است.) ميكروسكوپ به توسعه جراحي مغز و اعصاب، انجام دقيق‌تر جراحي‏ها و همچنين امكان انجام جراحي در قسمت‌هايي كه دسترسي به آنها بسيار مشكل بود، بسيار كمك كرد. درباره نقطه‌‏ضعف اين دستگاه مي‌توان گفت كه جراح به هنگام كار با ميكروسكوپ، تنها مي‌تواند يك محور را ببيند يا تنها در يك محور فعاليت كند، اما با ورود آندوسكوپ به حوزه جراحي مغز و اعصاب، اين مشكل برطرف شده است. جراح به هنگام كار با آندوسكوپ، مي‌تواند در چندين محور كار كند و لايه‌هاي مختلف مغز را ببيند. با وجود مزيت‏هاي آندوسكوپ، ميكروسكوپ هنوز جايگاه خودش را در جراحي مغز و اعصاب حفظ كرده است. درواقع مي‌توان گفت كه آندوسكوپ، جايگزين ميكروسكوپ نشده است، اما توانسته بسياري از مشكلات پيش روي جراحان را بردارد و به افزايش دقت در جراحي‏ها و كاهش عوارض ناشي از جراحي‏ها، بسيار كمك كند. از آنجا كه كاربرد آندوسكوپ در جراحي‏هاي مغز و اعصاب يك روش نسبتا جديد است، بنابراين براي آشنايي جراحان جوان با اين روش، كارگاه آموزشي‏اي در اين زمينه برگزار شد.

لطفا درباره برنامه‌هاي جنبي اين سموپوزيوم و كارگاه‌هاي آموزش و اطلاع‏رساني‏اي كه برگزار شد، توضيح دهيد.
هر روز تجهيزات تازه‌اي در حوزه مغز و اعصاب به بازار عرضه مي‌شود كه هدف آنها دقيق‌تر شدن اعمال جراحي و به حداقل رساندن عوارض نامطلوب ناشي از جراحي در بيمار است. بنابراين در هر سمپوزيومي علاوه بر ارايه سخنراني‏هاي علمي، نمايشگاه‌هاي جانبي‏اي نيز تدارك ديده مي‌شود تا جديدترين وسايل ساخته‏شده در حوزه جراحي‏‏هاي مغز و اعصاب، معرفي و در معرض ديد جراحان گذارده شود.

تعداد جراحان متخصص مغز و اعصابي كه در ايران فعاليت مي‌كنند، چقدر است و آيا اين تعداد با نياز جامعه برابري مي‌كند؟
با توجه به اينكه در سال‌هاي اخير بسياري از دانشگاه‌هاي كشور به تربيت متخصص در زمينه جراحي مغز و اعصاب اقدام كرده‏اند، مي‌توان گفت كه ما از نظر تعداد جراح مغز و اعصاب مورد نياز جامعه مشكلي نداريم. اما موضوع اصلي اين است كه به علت وجود امكانات مورد نياز جراحان مغز و اعصاب در شهرهاي بزرگ، شاهد تجمع اين جراحان در شهرهاي بزرگ هستيم و در شهرهاي كوچك با كمبود شديد آنها مواجهيم. اگر حداقل امكانات مورد نياز جراحان مغز و اعصاب كه وجود ميكروسكوپ، سي.‏تي.‏اسكن و ‌ام.آر.آي است، فراهم شود و از طرفي مسايل اقتصادي جراحان در شهرهاي كوچك نيز حل شود، مي‌توانيم شاهد حضور بسياري از جراحان در شهرهاي كوچك نيز باشيم.
در پايان اگر نكته‏اي هست، بفرماييد.
جراحي مغز و اعصاب، حوزه بسيار گسترده‏اي است. جراحان جواني كه تازه فارغ‏التحصيل مي‌شوند، توانمندي و توانايي انجام تعدادي از جراحي‏هاي عمومي مغز و اعصاب را دارند، اما براي انجام جراحي‏هاي تخصصي‏تر مثل جراحي‏هاي قاعده جمجمه، عروق مغزي و جراحي‏هاي مربوط به بيماران حركتي نياز به گذراندن دوره‌هاي آموزشي تكميلي و كسب تجربه لازم را دارند كه اين دوره‌هاي آموزشي حتما بابد براي آنها در نظر گرفته شود.
‌نكته ديگر اينكه امروزه مرگ‏ومير و معلوليت‏ها به دنبال ضربه‌هاي مغزي و ستون فقرات ناشي از تصادفات و حوادث در كشور ما بسيار زياد است. به همين دليل، سعي كرديم موضوع پنجمين سمپوزيوم بين‏المللي جراحي‏هاي مغز و اعصاب را كه سال آينده برگزار مي‌شود، به موضوع «نوروتروما» اختصاص دهيم. در همين‌جا از متخصصان و جراحان مغز و اعصاب كشورمان دعوت مي‌كنم كه اگر در اين زمينه فعاليتي انجام داده‏اند يا در حال تحقيق در اين زمينه هستند، نتايج تحقيقات خود را به دبيرخانه اين سمپوزيوم ارسال كنند تا بتوانيم از تجربيات آنها به شكل بهتر و موثرتري استفاده كنيم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65099s, 18q