هر روز 10/5نفر در كشور خودكشي مي‌كنند

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89100
هر روز 10/5نفر در كشور خودكشي مي‌كنند
سلامت نیوز : روزانه حدود 10‌نفر در ايران خودكشي مي‌كنند و بررسي‌هاي آماري نشان مي‌دهد كه در يك سال، از هر صدهزار نفر حدود شش نفر خودكشي كرده‌اند. اين را آمار سازمان پزشكي قانوني نشان مي‌دهد.

البته رييس سازمان پزشكي قانوني كشور آمار دقيقي از كودك‌آزاري ندارد، همچنين آمار دقيقي از اسيدپاشي هم ارايه نمي‌دهد و اعلام آمار تجاوز را نيازمند پژوهش مي‌داند. احمد شجاعي در نشست خبري روز گذشته‌اش با بيان اينكه آمار خودكشي در سه ماهه نخست سال‌جاري نسبت به مدت مشابه سال قبل 4/9 درصد افزايش داشته است، گفت: از سه ماهه نخست سال‌جاري 952 نفر در كشور خودكشي كرده‌اند كه از اين ميان 274 نفر زن و 678 نفر مرد بوده‌اند.

او به خودكشي 870 نفر در سه ماه نخست سال گذشته اشاره كرد و افزود: در سه ماه اول امسال اين آمار 9/4درصد افزايش داشته است. به گفته رييس سازمان پزشكي قانوني در سال 88، سه‌هزار و 122مورد خودكشي و در سال 89، سه‌هزار و 649 مورد خودكشي گزارش شده كه نشان دهنده افزايش 17درصدي خودكشي در سال 89 نسبت به سال 88 است. شجاعي، البته آمار ديگري هم ارايه كرد. آماري از مرگ بر اثر سوءمصرف موادمخدر.

در سال 88، سه‌هزار و 798 نفر بر اثر سوءمصرف موادمخدر جان خود را از دست داده و در سال 89 اين رقم با كاهش 7/3‌درصدي به رقم سه‌هزار و 656نفر رسيد. به گفته او، در سه ماهه نخست سال گذشته 942 نفر بر اثر سوءمصرف موادمخدر جان خود را از دست داده و اين در حالي است كه در سه ماهه نخست سال‌جاري 947 نفر بر اثر سوءمصرف موادمخدر جان باختند.

خودكشي، واكنش به ناكامي اجتماعي
آمار خودكشي در سه ماه نخست امسال نشان مي‌دهد كه اگر همين روند ادامه پيدا كند، تا پايان سال سه‌هزار و 808 نفر خودكشي مي‌كنند. روزانه حدود 10 نفر در ايران خودكشي مي‌كنند. محسن صفابخش، جامعه‌شناس و محقق اجتماعي درباره علل خودكشي به «شرق» مي‌گويد: بعد از پايان جنگ، با توجه به اينكه جنگ در هر كشوري عامل وحدت و همبستگي است، آمار خودكشي صعود بي‌رويه‌اي داشت. براساس تئوري ناكامي- خشم، ناكامي اجتماعي در رسيدن به هدف، منجر به خشم مي‌شود.

به قول فرويد، در خشم، آدم‌ها آرزو دارند كسي را بكشند يا به عامل ناكامي آسيب برسانند و اگر نتوانند خودشان را مي‌كشند. صفابخش مي‌گويد: اگر هر فردي اهدافي داشته باشد و به آن اهداف نرسد، چهار نوع واكنش نشان مي‌دهد؛ اول اينكه بتواند خشم را كنترل كند. دوم اينكه خشم را دروني كند؛ يعني درون خودش بريزد كه ممكن است به اعتياد پناه ببرد يا خودكشي كند. سوم اينكه فرد خشم را به بيرون پرتاب كند؛

يعني دست به آزار يا كشتن ديگران بزند و چهارم اينكه خشم را به محيط بيروني پرتاب كند، مثل شكست شيشه و... كه رفتار وندالي است. به گفته اين پژوهشگر، رابرت مرتون آمريكايي تئوري ناهنجاري يا آنومي دارد كه براساس آن در هر جامعه‌اي يك سري اهداف وجود دارد و در مقابل، شرايط و راه‌هاي رسيدن به آن اهداف است.

اگر در جامعه‌اي تناسب بين اهداف و وسايل رسيدن وجود نداشته باشد، فرد به هنجارها و اهدافش پشت مي‌كند كه يكي از كارهايي كه ممكن است بكند، خودكشي است. وقتي خودكشي در هر جامعه‌اي زياد مي‌شود، يعني امكان دسترسي به اهداف كم است. اين اهداف مي‌تواند هر هدفي باشد از مسايل اقتصادي و بيكاري گرفته تا موضوعات ديگر. از طرفي اگر ناكامي همراه با حس اجحاف در حق باشد، صددرصد فرد دست به خشونت مي‌زند كه يكي از نمودهاي اين خشونت، خودكشي است.

اين جامعه‌شناس آمار خودكشي در كشور را بالا مي‌داند و مي‌گويد: در ايران نرخ خشم و پرخاشگري بالاست اما علت را بايد در همين تغييرات ناگهاني هم ديد. كشور ما سال 57 يك انقلاب اجتماعي داشته و پس از آن هم درگير جنگ تحميلي شده است. همه اين عوامل تغييراتي را موجب شده كه نمي‌توانيم، بگوييم چون چند سال گذشته، آثارش هم از بين رفته است؛ آثار جنگ به اين زودي از بين نمي‌رود.
كنترل خشم را ياد نداديم

اين محقق اجتماعي معتقد است: در مدارس شايد خيلي چيزها به دانش‌آموزان ياد داده شود اما كنترل خشم آموزش داده نمي‌شود. اگر مي‌خواهيم در جامعه جديد زندگي كنيم بايد مهارت‌هايي را ياد بگيريم. اما اگر راه‌هاي رسيدن به اهداف ايجاد شود و مشكلات جامعه مديريت شود، قطعا اين آمار بالاي خودكشي پايين مي‌آيد.

تعيين آمار دقيق تجاوزات نياز به پژوهش دارد.

رييس سازمان پزشكي قانوني، درباره آمار تجاوزهاي جنسي هم اين‌گونه گفت: از نظر علمي فردي كه به زور و بدون رضايت مورد تجاوز جنسي قرار مي‌گيرد در دسته تجاوز به عنف قرار مي‌گيرد كه تعيين دقيق آمار تجاوزات نياز به بررسي كامل دارد.

او با بيان اينكه موارد متعددي براي معاينه به پزشكي قانوني ارجاع داده مي‌شود، مي‌گويد: پزشكي قانوني تنها آمار معاينات انجام شده در اين مورد را دارد و علت‌ها در اين مورد دسته‌بندي شده نيست و تعيين آمار دقيق تجاوزات نياز به كار پژوهشي در مورد احصاي موارد تجاوز دارد. به گفته وي، ممكن است فردي به دليل عدم تمكين مورد آزار همسر قرار گيرد يا ممكن است فردي مورد تجاوز افراد غير قرار گيرد كه نمي‌توان اين دو را در يك دسته قرار داد و بايد كار پژوهشي در اين مورد صورت گيرد.

آمار دقيقي از كودك‌آزاري وجود ندارد
رييس سازمان پزشكي قانوني درباره كودك‌آزاري هم آماري نداشت. او با بيان اينكه از نظر علمي كودك‌آزاري به آزار ديدن كودك به وسيله بستگان و والدين و افرادي كه در ارتباط نزديك با كودك هستند اطلاق مي‌شود، مي‌گويد: براي تعيين آمار دقيق كودك‌آزاري بايد شكايتي نسبت به آزردن اين كودك مطرح شود و از آنجايي كه كودك پناهي ندارد و نمي‌تواند از والدين خود شكايت كند و خانواده‌ها نيز قطعا از خود شكايت نمي‌كنند اين مسايل مطرح نمي‌شود.

آن‌گونه كه ايسنا گزارش داده، وي با بيان اينكه در صورتي كه كودك به دليل حجم وسيع تنبيهات بدني به مراكز درماني منتقل شود مسوولان بيمارستان مي‌توانند اين مساله را به مقام قضايي و انتظامي منتقل كنند. او با بيان اينكه آمار دقيقي در مورد كودك‌آزاري نداريم، گفت: رقم كودك‌آزاري آنچنان بزرگ نيست و مواردي كه به پزشكي قانوني براي معاينه ارجاع داده شده مواردي است كه رسانه‌اي شده است.

آمار دقيق اسيدپاشي هم نداريم
رييس سازمان پزشكي قانوني كشور در ادامه اين نشست در پاسخ به سوالي مبني بر ارايه آمار دقيقي درخصوص اسيدپاشي در كشور از سوي سازمان پزشكي قانوني گفت: آمار دقيقي در مورد ميزان اسيد‌پاشي در كشور نداريم.

وي همچنين در ادامه با بيان اينكه در سه ماهه نخست سال‌جاري 232 نفر بر اثر سلاح سرد جان خود را از دست داده‌اند، گفت: در سه ماهه نخست سال گذشته اين رقم 284 نفر بوده كه در سال 90 ميزان مرگ و مير ناشي از سلاح سرد نسبت به مدت مشابه سال قبل 18درصد كاهش داشته است. وي در ادامه افزود: در سه ماهه نخست سال‌جاري 552 نفر بر اثر سوختگي جان خود را از دست داده‌اند كه اين در حالي است كه در مدت مشابه سال قبل 575 نفر بر اثر سوختگي جان خود را از دست داده بودند.
منبع:روزنامه شرق
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.08683s, 18q