نگراني نمايندگان مجلس از سوءاستفاده هاي دلالان در بازار دارو

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89104
نگراني نمايندگان مجلس از سوءاستفاده هاي دلالان در بازار دارو
سلامت نیوز : نگراني نمايندگان مجلس ازسوءاستفاده هاي دلالان در بازار دارو با وجود انكار افزايش قيمت دارو از سوي وزارت بهداشت اما گزارشهاي رسيده از سطح جامعه حاكي از افزايش قيمت دارو در بازار است. نمايندگان مجلس شوراي اسلامی به ويژه اعضاي كميسيون بهداشت و درمان اين امر را به دليل هدفمند كردن يارانه ها امري اجتناب ناپذير مي دانند اما معتقدند بايد با شفاف سازي جلوي سوءاستفاده دلالان دارو را گرفت.

به گزارش خانه ملت افزايش قيمت دارو به گفته بسياري از نمايندگان مجلس و ديگر مسوولان اجرايي كشور امري طبيعي و منطقي است زيرا با توجه به هدفمند كردن يارانه ها و گران شدن حاملهاي انرژي و افزايش دستمزد نميتوان مانع گران شدن دارو شد.

انوشيروان محسني بندپي عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس ميگويد وقتي بهاي حامل هاي انرژي مثل برق، گاز و آب اضافه ميشود و نسبت به سال گذشته نيز تورم افزايش مي يابد، بنابراين خود به خود درصدي به قيمت تمامي اقلام اضافه ميشود. عبدالعزيز جمشيد زهي ديگر عضو كميسيون بهداشت مجلس نيز تاكيد ميكند: قيمت دارو بايد به تناسب افزايش قيمت ساير كالاها افزايش داشته باشد چراكه گراني همه چيز را تحت تاثير قرارميدهد.
از آن طرف هم مرضيه وحيددستجردي وزير بهداشت اذعان ميكند: با توجه به افزايش قيمت حامل هاي انرژي در طرح هدفمند كردن يارانه ها به طور طبيعي شاهد افزايش قيمت دارو و خدمات پزشكي خواهيم بود، به همين علت دولت بايد بخشي از يارانه ها را براي جلوگيري از افزايش اين قيمتها به بخش سلامت اختصاص دهد هدفمند كردن يارانه ها در حالي همواره از مهمترين دليل افزايش قيمت دارو عنوان ميشود كه در قانون هدفمند كردن يارانه ها مصوب شد دارو مشمول اين قانون نشود؛

اصل نوشته شده اي كه اجرا نميشود، چراكه به گفته جمشيدزهي به دليل گران شدن همه چيز امكان اجراي آن وجود ندارد. اما به جز هدفمند كردن يارانه ها بحث تحريم هاي بين المللي ايران نيز بر قيمت دارو تاثير گذاشته است.
مسوولان معتقدند بنا به توليد ۹۶ درصد داروها در داخل كشور، تحريمه بر قيمت دارو تاثيري ندارند اما بايد در نظر داشت كه ۹۹ درصد از مواد اوليه داروهاي توليد داخل از خارج كشور وارد ميشود. حسن تاميني ليچايي سخنگوي كميسيون بهداشت و درمان مجلس كه مانند ديگر اعضاي كميسيون بهداشت مجلس گران شدن قيمت دارو را اجتناب ناپذير ميداند، ميگويد: با توجه به اينكه مواد اوليه بسياري از داروها از خارج كشور وارد ميشود و با توجه به بحث افزايش هزينهها و هدفمند كردن يارانه ها بيعي و منطقي است كه قيمت دارو افزايش مي يابد.

جمشيد زهي با تقسيم بندي داروها به دو نوع داروي توليد داخل و داروي وارداتي تصريح مي كند: اما براي داروهاي توليد داخل نيز مواد اوليه آن را بايد از خارج وارد كرد. همه اينها بر قيمت دارو تاثير ميگذارد، تغييرات اقتصادي در کشورهايي كه ايران از آنها دارو و مواد اوليه توليد دارو وارد مي كند بر قيمت دارو در ايران تاثيرگذار خواهد بود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32618s, 18q