واكنش توليد‌كنندگان به مجوز وزارت بهداشت براي واردات دارو /پاسخ وزارت بهداشت

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89109
واكنش توليد‌كنندگان به مجوز وزارت بهداشت براي واردات دارو /پاسخ وزارت بهداشت
سلامت نیوز : توليد برخي داروهاي بايوتكنولوژي در كشور طي 5 سال‌ اخير يكي از دستاوردهاي ملي اعلام شده اما ارائه مجوز واردات همين داروها از سوي وزارت بهداشت به برخي شركت‌ها اين بار صداي توليدكنندگان را درآورده است، وزارت بهداشت اما از تصميم خود دفاع مي‌كند.

به گزارش فارس، توليد داروهاي بايوتكنولوژي كه به خصوص با توليد واكسن هپاتيت در كشور در انستيتو پاستور ايران در حدود 5 سال پيش آغاز شد و بعد از آن با توليد داروهاي ديگر از گروه اينترفرون‌ها و بعد داروهاي ديگر مانند اريتروپوئتين، استرپتوكيناز و ...
گسترش يافت طي سالهاي اخير يكي از مهمترين دستاوردهاي علمي و فناوري كشور به خصوص در حوزه علوم پزشكي و دارويي بوده كه طي مراسم مختلف با حضور مسئولان بلندپايه كشور اعلام شده است.

بعد از توليد برخي از اين گروه داروها در انستيتو پاستور ايران كه شايد بزرگترين مركز توليد واكسن و داروهاي بيوتكنولوژي در كشور است كم كم پاي شركت‌هاي خصوصي هم به اين موضوع باز شد كه شايد مشهورترين آن توليد داروي ام اس و مشابه آونكس در يكي از اين شركتها بود.

روند رشد و گسترش توليد داروهاي بايوتكنولوژي هنوز هم در كشور ادامه دارد و به گفته فريدون مهبودي، رئيس شبكه بيوتكنولوژي كشور اكنون به توليد 9 دارو بايوتكنولوژي از مجموع 140 داروي اين گروه در دنيا در كشور رسيده است.


با اين وجود صدور مجوز واردات برخي از اين داروها توسط شركت‌هاي دارويي ديگر از سوي وزارت بهداشت موجب نگراني توليدكنندگان داخلي شده و بسياري از آنان را به تلاش واداشته تا از هر طريق ممكن براي حفظ و گسترش توليد داخل از ورود اين داروها به كشور جلوگيري كنند. اما مسئولان وزارت بهداشت با دفاع از اين تصميم خود معتقدند اين كار براي شكستن انحصار توليدكنندگان داخل است.

فريدون مهبودي، رئيس شبكه بيوتكنولوژي كشور مي‌گويد: توليد 9 داروي بيوتكنولوژي يا زيست فناوري در كشور طي 5 سال اخير منجر به صرفه جويي ارزي 170 ميليون دلاري در سال شده است و طي همين مدت 180 ميليارد تومان هم در يارانه دارو صرفه جويي شده است.

وي افزود: اما اكنون وزارت بهداشت با حمايت بيش از حد معمول از يك شركت داخلي به اين شركت اجازه داده تا همين داروهايي كه اكنون تكنولوژي توليد آن در كشور وجود دارد را از آرژانتين وارد كند و طبق برنامه اعلام شده اين شركت قرار است سال اول و دوم اين داروها را وارد كنند و از سال سوم فرمولاسيون را شروع كنند تا بتوانند در سال چهارم به توليد اين دارو در كشور برسند.

مهبودي مي‌گويد: اكنون سؤال اينجاست كه چرا اين شركت موردحمايت وزارت بهداشت براي توليد 131 داروي داروي بيوتكنولوژي ديگر كه اكنون در كشور توليد نمي‌شود و يك ويال دارويي برخي از آنها براي بيماران كشورمان يك تا 2 ميليون تومان تمام مي‌شود واردات و توليد در آينده را انجام نمي‌دهد و به سمت واردات و به اصطلاح توليد 9 دارويي كه اكنون در كشور توليد مي‌شود، رو آورده است.

وي ادامه مي‌دهد: از طرف ديگر تجربه نشان مي‌دهد به علت تغييرات مديريتي مداوم در كشور واردات دارو به بهانه توليد در آينده فقط راهي براي واردات و كسب سود ناشي از آن در كشور و معمولاً اين كار به توليد منجر نمي‌شود كما اينكه همين شركتي كه به بهانه توليد در 4 سال آينده امروز مجوز واردات گرفته است چند سال پيش هم همين كار را در مورد چند داروي شيميايي انجام داد و مجوز واردات تعدادي از داروهاي شيميايي را از وزارت بهداشت گرفت در حالي كه هنوز خط توليد اين داروها را راه نينداخته است.

رئيس شبكه بيوتكنولوژي كشور ادامه مي‌دهد: اكنون نيز بدون اينكه هيچ اقدامي براي توليد زيرساخت‌هاي خط توليد اين داروهاي بيوتكنولوژي در اين شركت فراهم شود، واردات داروهاي آرژانتيتي را آغاز كرده‌اند اما مسئله مهمتر اين است كه اين داروها هنوز كارآزمايي باليني بر روي انسان را نه در آرژانتين و نه ايران ندارند و در واقع واردات اين داروها بدون طي مراحل كامل تأييد يك دارو انجام شده است.

مهبودي اضافه مي‌كند: واردات اين داروها به بهانه ورود تكنولوژي توليد اين داروها در كشور بي معناست زيرا تكنولوژي توليد اين داروها در كشور وجود دارد و چند شركت توليدي ديگر نيز روند توليد اين داروها را آغاز كرده‌اند ضمن اينكه اين شركت مدعي توليد در آينده اگر بخواهد، توليد كننده اول آماده انتقال تكنولوژي به اين شركت است بنابراين لزومي ندارد به بهانه واردات تكنولوژي توليد دارو آن هم از آرژانتين كه كيفيت داروهاي آن بالا نيست به توليد داخل ضربه بزنيم.

وي مي‌گويد: مسئله مهم اين است كه با حمايت ويژه و غير معمول وزارت بهداشت از شركت وارد كننده اين داروها هيچ مبلغ گمرگي براي واردات اين داروها اخذ نشده به همين علت اين داروهاي تأييد نشده به شدت ارزانتر از داروي ايراني وارد بازار مي شود در حالي كه توليدكنندگان داخل كشور مجبورند انواع ماليات‌ها و عوارض را بپردازند.

وي ادامه مي‌دهد: به نظر مي‌رسد دست‌هايي وجود دارد كه به نفع شركت‌هاي خارجي فعاليت مي‌كند و از اين طريق در تلاش است تا توليد داخل كشور در عرصه بايوداروها را كه افتخار ملي است نابود كند در حالي كه داروي ايراني نه تنها با كيفيت است و بخش عمده بازار داخلي را تأمين كرده است بلكه حتي صادرات هم دارد و قرار است امسال بين 8 تا 10 ميليون از داروي ايراني ام اس را به خارج صادر كنيم.

رئيس شبكه بيوتكنولوژي كشور اضافه مي‌كند: دقيقاً نمي‌دانيم غير از حمايت ويژه وزارت بهداشت از اين توليدكننده داخلي چه افراد ديگري ممكن است پشت قضيه باشد اما فكر نمي‌كنيم كه مسئولان بالاتر از وزارت بهداشت خيلي در اين زمينه دخيل باشند.

محمدرضا شانه‌ساز، مدير كل نظارت بر داروي وزارت بهداشت نيز در توضيح اين تصميم وزارت بهداشت مي‌گويد: حمايت از توليد داخل سياست وزارت بهداشت است اما در كنار آن سياست شكستن انحصار در توليد را براي همه داروها از جمله بيوداروها داريم تا دارو با قيمت مناسب در اختيار مصرف كننده قرار گيرد.

وي مي‌افزايد: وزارت بهداشت طي سال‌هاي گذشته نشان داده است كه مهمترين حامي توليدكنندگان دارو در كشور است و از صنعت توليد دارو در داخل كشور حمايت مي‌كند چنين حمايتي شايد در هيچ يك از صنايع كشور ديده نشود به همين علت هم اكنون بيش از 95 درصد داروهاي مصرفي مردم در داخل كشور توليد مي‌شود.

وي مي‌گويد: قبل از انقلاب حداكثر 25 درصد داروهاي مصرفي مردم در كشور توليد مي‌شد و اين پيشرفت سريع در عصر صنعت و تكنولوژي به حدي شگفتي آور است كه كارشناسان خارجي همواره هنگام شنيدن آن متعجب مي‌شوند يا بعضاً حتي باور نمي‌كنند.

مدير كل داروي سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت در پاسخ به اين پرسش كه با وجود سياست حمايت از توليد داخل علت اجازه ورود داروهاي بيوتكنولوژي از جمله داروهاي ام اس را در حالي كه اين داروها در داخل توليد مي‌شود چيست، توضيح مي‌دهد: در كنار سياست حمايت از توليد داخل، يكي از محورهاي اصلي و اصولي وزارت بهداشت حركت ضد انحصار است.

وي ادامه مي‌دهد: حالا فرض كنيد يك شركت ايراني آمد و يك داروي با تكنولوژي جديد بايو را در كشور توليد كرد، وزارت بهداشت براي حمايت از اين شركت و توليد داخل چند سالي از آن حمايت مي‌كند اما اين فرصت و فرجه تا بي‌نهايت نيست و در زمان مشخص توليدكنندگان جديد نيز بايد وارد بازار شوند تا رقابت ايجاد شود.

وي مي‌گويد: در مورد داروي ام اس هم همين طور است، توليد كننده قبلي اين دارو از حدود 4 سال پيش داروي اينترفرون بتا را در كشور توليد كرد و در اين مدت از حمايت و يارانه دولت نيز برخوردار بود به طوري كه بيش از 80 درصد بازار مصرف داروي بيماران ام اس در اختيار اين توليدكننده بود و 20 درصد ديگر هم واردات داروي برند اصلي بود كه برخي از پزشكان و بيماران به علت حساسيت بيمار ممكن بود داروي اصلي را تجويز كنند كه البته اين به معناي كيفيت پايين توليد داخل نيست و يك امر طبيعي است كه حتي در مورد ساده‌ترين داروها هم وجود دارد.

شانه ساز مي‌افزايد: حالا يك شركت توليدكننده ديگر آمده است و از وزارت بهداشت مجوز توليد اين دارو را گرفته؛ اما درخواست كرده است تا زماني كه بتواند دارو را به‌طور كامل در داخل توليدكند طي يك پروسه 2 تا 3 ساله واردات اين دارو را هم داشته باشد و وزارت بهداشت اجازه واردات اين دارو را به شرط توليد آن در داخل صادر كرده است.

وي در پاسخ به اين پرسش كه واردات ارزان‌تر دارو از خارج آيا به‌ضرر توليد داخل نيست، مي‌گويد: به هيچ‌وجه، ارزان شدن داروي بيماران ام اس به علت ارزان شدن قيمت داروي برند اصلي در جهان است زيرا چندين سال از توليد اوليه آن گذشته است به همين علت توليدكننده داخل هم مي‌تواند حاشيه سود خود را كم كند و دارو را با قيمت ارزانتر بفروشد تا بتواند در بازار رقابت بماند.

وي مي‌گويد: توليد كننده جديد هم كه يك كارخانه داروسازي جديد است تعهد كرده كه در زمان محدود اين دارو را از خارج وارد كند و بعد از يك پروسه محدود اين دارو را به‌طور كامل در داخل توليد كند به‌طوري‌كه سال اول اين دارو به‌طور كامل از خارج وارد مي‌شود، سال دوم كار پركردن و برچسب زني اين دارو در داخل انجام مي‌شود و در سال سوم داروي بيماران ام اس به طور كامل در داخل توليد خواهد شد.

مدير كل نظارت بر داروي وزارت بهداشت اضافه مي‌كند: اين شركت توليدكننده جديد حتي تعهد كرده است كه پس از توليد اين دارو را به كشورهاي ديگر صادر هم بكند و مطمئناً افزايش صادرات دارو از كشور نيز براي وزارت بهداشت مهم است.

وي مي‌گويد:‌ ورود و توليد ارزان‌تر داروي ام اس در داخل كشور همين الان حدود 20 ميليارد تومان صرفه‌جويي ارزي از يارانه دارو را براي كشور داشته است. وزارت بهداشت بايد منافع همه بيماران و كل كشور را در نظر بگيرد و نه منافع يك شركت خاص را اما متأسفانه برخي طي روزهاي گذشته با انتشار مطالبي براي حفظ منافع خود اخلاقيات را زير پا گذاشتند.

حسين حسني بافراني، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز در اين باره مي‌گويد: كميسيون بهداشت مجلس از اين تصميم وزارت بهداشت براي واردات داروهاي بيوتكنولوژي كه در كشور توليد دارد آگاه است اما هنوز در اين زمينه دلايل قانع كننده به كميسيون بهداشت ارائه نشده است.

وي اضافه مي‌كند : مسئله سؤال برانگيز واردات اين اقلام دارويي يا حتي مواد اوليه دارويي از كشورهايي مثل آرژانتين و اروگونه است كه اصلاً جزو كشورهاي مطرح در توليد دارو نيستند و كيفيت مواد دارويي اين كشورها بالا نيست بنابراين بنده به عنوان يكي از نمايندگان كميسيون بهداشت معتقدم اين تصميم وزارت بهداشت اشتباه است و حتماً بايد در اين زمينه توضيح دهند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.01071s, 18q