در مقابل غذا نخوردن كودكان، عكس‌العمل طبيعي داشته باشيد!

۱۳۸۶/۱۰/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8920
در مقابل غذا نخوردن كودكان، عكس‌العمل طبيعي داشته باشيد!

دكتر نسرين اميري در گفت‌وگو با ايسنا گفت: يكي از مشكلاتي كه امروزه خانواده‌ها با آن روبرو هستند بد غذا خوردن و يا به نوعي خوب غذا نخوردن فرزندان‌شان است. اين مشكل در كودكان، معمولا از حدود 18 ماهگي و زماني كه بچه‌ها به غذا خوردن روي مي‌آورند، شكل مي‌گيرد و اغلب كودك از غذا خوردن امتناع مي‌كند.

وي گفت: تغذيه يك امر طبيعي است كه متاسفانه امروز آن را به شكلي غيرطبيعي نشان مي‌دهند. روند تغذيه به گونه‌اي است كه كودك بايد در آن احساس گرسنگي كند و به ميزاني كه گرسنگي‌اش برطرف شود، از مواد غذايي استفاده كند.

دكتر اميري در اين باره ادامه داد: در جوامع شرقي به خصوص در خانواده‌هاي متوسط و مرفه، تغذيه شكل طبيعي خود را از دست داده؛ به طوري كه والدين براي تشويق كودك به غذا خوردن يك سري رفتار غير طبيعي انجام مي‌دهند و در مقابل اين رفتار، كودك بعد از مدتي احساس گرسنگي‌اش را از دست مي‌دهد و غذا خوردن براي وي به يك حالت از هيجان تبديل مي‌شود.

وي با اشاره به تاثيرات رواني غذا نخوردن كودكان در مادران گفت: در مقابل بد غذا خوردن كودك، مادر كه از ابتدا نسبت به اين قضيه حساس بوده، دچار افسردگي مي‌شود و با حساس شدن والدين، كودك نيز بيشتر از قبل از غذا خوردن امتناع مي‌كند. به طوري كه يك سيكل معيوب شكل مي‌گيرد تا جايي كه مشكلات غذا خوردن در كودكان به اندازه‌اي شدت مي‌گيرد كه با سوء تغذيه مواجه مي‌شويم. به اين ترتيب به دنبال رفتار غيرصحيح خانواده بعد از مدتي كودك دچار سوء تغذيه مي‌شود.

اين فوق تخصص روانپزشكي كودكان در ادامه به خانواده‌ها توصيه كرد: در چنين مواردي خانواده‌ها ابتدا بايد اضطراب، افسردگي و مسايل خود را در مقابل اين موضوع حل كنند و بدانند كه غذا خوردن يك امر طبيعي است. بعد از آن روش‌هاي درمان اين اختلال را در دستور كارشان قرار دهند.

وي با تاكيد بر اين كه روش‌هاي درمان در صورتي قابل اجرا است كه خانواده‌ها آرامش خود را حفظ كنند، ادامه داد: در اين حالت بهتر است براي كودكان دو تا سه سال كه دچار اختلال در غذا خوردن هستند، حدود چهار تا پنج وعده‌ غذايي در نظر گرفته شود و به كودك تفهيم شود كه طي يك زمان مشخص مثلا به اندازه زمان پخش يك كارتون، مي‌تواند براي خوردن غذا اقدام كند، در غير اين صورت بايد تا وعده‌ي بعدي براي غذا خوردن صبر كند. همچنين در وعده‌ بعدي هم به همين صورت عمل شود. والدين بايد عكس‌العمل طبيعي در قبال خوردن و يا نخوردن غذا توسط كودك، از خود نشان دهند.

دكتر اميري در گفت‌و‌گو با ايسنا افزود: به دليل اين كه كودك چنين روندي را در غذا خوردن تا به حال تجربه نكرده معمولا در دفعه‌هاي اول غذا را نمي‌خورد. اين روند ممكن است به لاغر شدن اوليه‌ي كودك منجر شود؛ اما پس از مدتي، احساس گرسنگي كه مدت‌هاست كودك آن را تجربه نكرده، در وي ايجاد ‌شده و پس از آن تغذيه‌اش طبيعي مي‌شود و به دنبال گرسنگي از مواد غذايي استفاده مي‌كند.

وي در پايان گفت: دادن تغذيه به كودكان نبايد به دنبال احساسات، خوشحالي و غمگيني آنها انجام شود، بلكه بايد به دنبال احساس گرسنگي در كودك صورت گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.80467s, 18q