هر ماده غذایی را تا چه مدت میتوان نگهداری کرد؟

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89209
هر ماده غذایی را تا چه مدت میتوان نگهداری کرد؟
به گزارش سلامت نیوز , در اين مطلب از سايت «Prevention» با همکاري کارشناسان به مواد غذايي که با گذشت زمان ارزش غذايي خود را از دست مي دهند و هم چنين به نکاتي براي افزايش طول عمر و حفظ ارزش غذايي مواد اشاره خواهيم کرد.

* چاي سبز:
محققان مي گويند ۶ ماه پس از توليد ۳۲ درصد آنتي اکسيدان موجود در چاي سبز کاهش مي يابد آنتي اکسيدان موجود در چاي سبز به نام (Catechins) که خطر بروز انواع سرطان ها را کاهش مي دهد نسبت به نور و اکسيژن حساس مي باشد.

کارشناسان عرضه کننده چاي سبز، توصيه مي کنند، چاي را در بسته بندي هاي بدون منفذ مانند قوطي خريداري کنيد.

کيسه هاي چاي را نيز در قوطي هاي تيره قرار دهيد و در جاي خنک نگه داريد از آن جايي که برگ هاي چاي سبز نسبت به چاي سياه به نور حساس تر مي باشد، بهتر است قوطي برگ هاي چاي سبز را در يخچال نگهداري کنيد تا براي مدت طولاني سالم و تازه بماند.

* رب گوجه فرنگي:
رب گوجه فرنگي و يا سس آن ۳ ماه پس از قرار گرفتن در يخچال حتي اگر باز نشده باشد، ۵۰ درصد ليکوپن خود را از دست مي دهد.

ليکوپن آنتي اکسيدان قوي و مهمي است که با انواع متعدد سرطان ها و بيماري هاي قلبي مبارزه مي کند و استخوان ها را نيز تقويت مي کند.

راه حل: به جاي تهيه رب گوجه از بازار، با گوجه هاي کامل و يا خرد شده رب را در منزل درست کنيد. اگر مصرف رب و سس شما زياد نيست بهتر است به جاي شيشه هاي بزرگ از بسته بندي هاي کوچک تر استفاده کنيد.

* سيب زميني:
محققان هلندي دريافتند، با وجود نگهداري سيب زميني در مکان خشک، خنک و تاريک، پس از ۸ ماه، به طور ميانگين ۴۰ درصد از ويتامين c آن کاهش پيدا مي کند. کارشناسان خريد سيب زميني هاي کوچک تري را که ميزان بالاتري ويتامين c دارند توصيه مي کنند. سعي کنيد مقداري که براي يک هفته نياز داريد بخريد و در کيسه هاي کاغذي نگهداري کنيد زيرا علاوه بر ممانعت از ورود نور و اکسيژن از ايجاد رطوبت در داخل بسته خودداري مي شود.

* روغن زيتون:
آنتي اکسيدان موجود در يک شيشه روغن زيتون پس از گذشت ۶ ماه ۴۰ درصد از خاصيت خود را از دست مي دهد. در حالي که در خانه هاي زيادي ديده شده که روغن زيتون براي مدت هاي طولاني تري نگهداري مي شود. روغن زيتون را نبايد کنار گاز و يا بدون در براي مدت طولاني قرار دهيد. زيرا اين روغن به اکسيژن، نور و حرارت حساسيت دارد و اگر به طور روزانه از اين روغن مصرف نمي شود بهتر است شيشه هاي کوچک تري بخريد.

* مرباها با ميوه هاي توتي:
پس از گذشت ۶ ماه و با وجود قرار گرفتن در مکان تاريک و خنک، مرباي توت فرنگي ۱۲ درصد فلاووانويد خود را از دست مي دهد. فلاووانويد، خاصيت ضدالتهابي و آنتي اکسيدان دارد که حافظه را تقويت مي کند. براي حفظ ۱۵ درصد و بيشتر خاصيت خود، مربا را در يخچال نگهداري کنيد.

* گياهان خشک و ادويه:
کپساسين (capsaicin) موجود در پودر فلفل طي ۹ ماه ذخيره شدن خاصيت خود را از دست مي دهد.

محققان چيني مي گويند: کپساسين علاوه بر کاهش وزن، با سرطان نيز مقابله مي کند.

عموما، ادويه هايي که رنگ شفاف و روشن داشتند و رنگشان کدر شده است ارزش غذايي و طعم خود را از دست داده اند از آن جايي که هوا وارد ظروف نگهداري مي شود سعي کنيد ادويه و گياهان خشک را در ظرف هاي شيشه اي نگه داريد. بهتر است در مواقع نياز، ادويه هاي کامل را به مقدار لازم آسياب کنيد. گياهان خشک و ادويه را از نور مستقيم دور نگه داريد.

* غلات و مواد خشک:
ماده اي به نام ريبوفلاوين که در ماکاروني هاي غني شده موجود است، پس از قرارگرفتن ماکاروني هاي غني شده در معرض نور به مدت يک روز، ۵۰ درصد کاهش پيدا کرد.

حتي نور کم نيز پس از ۳ ماه ۸۰ درصد ريبوفلاوين موجود در ماکاروني را کاهش مي دهد. ريبوفلاوين که نوعي اسيد فوليک است به نور و اکسيژن حساس است.

غلات را در ظرف هاي کدر سراميکي دور از گرما نگهداري کنيد. کمد خشک از يخچال بهتر است به جز مورد برنج سبوس دار که حاوي مقدار کمي روغن است و احتمال فاسد شدن آن سريع تر است.
منبع: روزنامه خراسان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.8083s, 19q