تماس مستقيم پوست با البسه زبرپشمي ونايلوني احتمال خشكي پوست راافزايش مي‌دهد

۱۳۸۶/۱۰/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8921
تماس مستقيم پوست با البسه زبرپشمي ونايلوني احتمال خشكي پوست راافزايش مي‌دهد

دكتر نجفيان، متخصص پوست و مو، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار كرد: خشكي پوست يكي از بيماري‌هاي شايع پوستي در فصل زمستان است. علت ايجاد اين عارضه بدين صورت است كه در فصل سرما به دليل جلوگيري از به هدر رفتن دماي بدن، رگ‌ها تنگ مي‌شوند و در نتيجه خون‌رساني به غدد عروق و چربي كمتر صورت مي‌گيرد. اين عمل باعث مي‌شود كه تعريق و ترشح غدد چربي نيز كمتر و خشكي پوست حاصل شود.

وي، تعريق را يكي از موارد موثر در نرمي و لطافت پوست عنوان كرد و گفت: در زمستان قابليت نگهداري آب پوست كم مي‌شود و به دليل اين كه در اين فصل غدد عرق كمتر كار مي‌كنند، پوست حالت شكنندگي پيدا مي‌كند در نتيجه پوست زبر و خشن مي‌شود و در مواردي ترك برمي‌دارد.

اين متخصص پوست، خارش را يكي از عوارض خشكي پوست دانست و ادامه داد: درجه‌ي چربي پوست ابتدا در صورت و سپس در سينه و پشت از ساير اندام‌ها بيشتر است. به همين نسبت ميزان چربي پوست در بازوها، ساعد، ران و ساق پا كمتر مي‌شود.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: با استفاده از كرم‌هاي مرطوب كننده و مواد نرم كننده يك لايه‌ي محافظ بر روي پوست ايجاد مي‌شود كه اين عامل سبب افزايش قابليت نگهداري آب در پوست شده و در نتيجه فرد كمتر در معرض خشكي پوست قرار مي‌گيرد.

دكتر نجفيان با اشاره به خشكي پوست در رده‌هاي سني مختلف گفت: دركودكان به اين دليل كه پوست هنوز رشد كافي نكرده و غدد چربي و غدد عرق كامل نشده‌اند؛ در برابر سرما دچار خشكي پوست مي‌شوند. در افراد كهنسال هم به دليل اين كه اين غدد دوباره ضعيف مي‌شوند، خشكي پوست شايع است و اين افراد از خشكي پوست در زمستان رنج مي‌برند. همچنين در جوانان نيز با وجود داشتن پوست سالم و طبيعي، احتمال خشكي پوست و عوارض ناشي از آن در فصل زمستان، وجود دارد. در مجموع خشكي پوست با سن فرد در ارتباط است و هر چه سن افزايش يابد، پوست خشك‌تر مي‌شود.

وي با تاكيد بر استفاده از پوشش مناسب در جريان مستقيم هوا، افزود: همچنين از شست‌وشوي زياد بدن با مواد شوينده قوي خودداري شود، زيرا با استفاده از اين مواد چربي پوست به كلي از بين مي‌رود. بنابراين بايد از مواد شوينده ملايم كه pH آنها به pH پوست نزديك‌تر است، استفاده شود. همچنين در هنگام استحمام استفاده از وان‌هاي روغن زيتون و نشاسته در لطافت و نرمي پوست موثر است.

دكتر نجفيان در پايان گفت: در زمستان از لباس‌هاي زبر، پشمي و نايلوني كه به طور مستقيم با پوست بدن در تماس است، استفاده نشود. همچنين قرار گرفتن كمتر در معرض سرما، استفاده از كرم‌هاي مربوط كننده و عدم استفاده از شوينده‌هاي قوي در عدم ابتلا به خشكي پوست مفيد است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.72454s, 19q