آحاد جامعه پزشكي با سلب اختيار نظام پزشكي در تعيين تعرفه‌ مخالف است

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89249
آحاد جامعه پزشكي با سلب اختيار نظام پزشكي در تعيين تعرفه‌ مخالف است
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومي و امور بين الملل سازمان نظام پزشكي كشور دكتر سيد شهاب‌الدين صدر در مراسم روز پزشك که شب گذشته در سالن همایش های برج میلاد برگزار شد ، با بيان اينكه متاسفانه به‌جاي حل مشكل در حوزه سلامت برخي اوقات دستگاه‌هاي مختلف به‌دنبال آدرس‌هاي غلط هستند، اظهار كرد: در ساليان گذشته چندين بار بحث سلب اختيار سازمان نظام پزشكي در تعيين تعرفه‌هاي بخش خصوصي و غير دولتي در محافل مختلف مطرح شد.
وي با بيان اينكه اين موضوع اين بار در لايحه برنامه پنج ساله پنجم توسعه عنوان شده است، افزود: اين موضوع 2 ماه آينده در صحن علني مجلس شوراي اسلامي مطرح مي‌شود و ما تلاش مي‌كنيم با مذاكره و توجيه دستگاه‌ها و بخش‌هاي تصميم‌ گير اين بند از لايحه برنامه را حذف كنيم تا نگراني همكاران در سراسر كشور برطرف شود.
رييس سازمان نظام پزشكي كشور گفت: اگر تعرفه‌هاي بخش غيردولتي و خصوصي با سازوكارهاي پيش از تصويب قانون جديد نظام پزشكي تعيين شود آشفتگي بازار سلامت بيشتر مي‌شود كه اميدواريم دستگاه‌ هاي مختلف به اين موضوع توجه لازم را داشته باشند.
دكتر صدر با اشاره به بيماري مزمن اقتصاد درمان كشور، افزود: چون اعتبارات حوزه سلامت تكافوي توسعه كمي و كيفي خدمات پزشكي را نمي‌دهد از اين‌رو هميشه اين حوزه با كسري اعتبار مواجه است همچنين متاسفانه بيمه‌هاي كشورمان توانمندي و كارآمدي لازم را ندارند و پوشش بیمه ای و پرداخت های سازمان های بيمه‌گر با اشكالات زیادی مواجه است.
وي با بيان اينكه پيگيري‌هاي دايمي و مستمري براي پرداخت مطالبات فراوان همكاران در داروخانه‌ها ، مراكز پاراكلينيك و بيمارستان‌هاي دولتي براي بيمه‌ها انجام شود، گفت: به علت مشكلات فراوان اين پرداختي‌ها معمولا با تاخير بسيار زيادي انجام مي‌شود كه متاسفانه اين يك مشكل عمومي در كشور است.
رييس سازمان نظام پزشكي كشورادامه داد: سهم سلامت از درآمد ناخالص داخلي حتي نسبت به كشورهاي همسايه پايين‌تر است و با وجود مصوبه مجلس در دوسال اخیر براي واقعي شدن سرانه هنوز سرانه درمان كشور غيرواقعي است.
دكتر صدر با بيان اينكه بر اساس مصوبه مجلس باید 7 درصد از ميزان حقوق كارمندان دولت به عنوان سرانه تعيين ‌شود، گفت: در برنامه پنج ساله پنجم توسعه براي شهرها و استانها اين سازوكار تصويب شده است اما هنوز سرانه درمان توسط دستگاههاي اجرايي با اين فرمول محاسبه نمي‌شود.
وي ادامه داد:اگر براي سال 89 با اين فرمول سرانه محاسبه مي‌شد حداقل ميزان سرانه 14‌هزار تومان بود در حالی که دستگاه‌هاي اجرايي بدون در نظر گرفتن این مصوبه سرانه درمان را 8 هزار و 500 تومان اعلام كردند.
دكتر صدر به تفاهم‌نامه خوب مالياتي اعضاي جامعه پزشكي اشاره كرد و افزود:ما تلاش مي‌كنيم تا عدالت مالياتي برقرارشود و سازمان امور مالياتي هم تاكنون همكاري خوبي در اين باره داشته است.
وي با بيان اينكه هنوز همكاران تا 15 شهزيور(2 هفته ديگر) مهلت دارند تا در صورت غيرعادلانه دانستن ماليات اعتراض و براي حل آن به سازمان‌هاي نظام پزشكي شهر يا استان خود مراجعه كنند، گفت: ما هم كوشش مي‌كنيم با استفاده از اختيارات سازمان مشكل همكاران را برطرف كنيم.
رييس سازمان نظام پزشكي كشور ادامه داد: خوشبختانه طي چند سال گذشته در حوزه انتظامي و قضايي هماهنگي بسيار خوبي با دستگاه قضايي و نيز امنيت شغلي خوبي ايجاد شده است.
دكتر صدر استقرار شوراي حل اختلاف پزشكي در سازمان نظام پزشكي را نقطه عطف تاريخي براي خدمات پزشكي و مسووليت‌هاي سازمان براي ايجاد امنيت شغلي دانست و افزود: با همكاري قوه قضايه بخش فعالي از دستگاه قضايي در سازمان های نظام پزشكي تهران و شهرستان ها مستقر شد و همه دعاوي كه يك طرف آن از اعضاي جامعه پزشكي است در شوراي حل اختلاف مطرح مي‌شود.
وي با بيان اينكه در اين مرحله با تشخيص همكاران و همكاري قضات افراد براي كارشناسي به بخش‌هاي مختلف ارجاع مي‌شوند، گفت: بيش از 80 درصد از پرونده‌هايي كه به شوراي حل اختلاف ارجاع مي‌شوند معمولا با سازش به عنوان يكي از سياست‌هاي اصولي دستگاه قضايي در رياست قوه قضايي فعلي و قبلي برطرف مي‌شود.
دكتر صدر طرح پزشك خانواده، نظام ارجاع و سطح‌بندي را 2 طرح خوب براي رفع مشكلات پزشكان عمومي دانست و يادآورشد: به تدريج مشكلات طرح پزشك خانواده با همت مسوولان و منتخبين شما در حال برطرف شدن است.
وي اشتغالزايي براي پزشكان در اقصي نقاط كشور را از فوايد اجراي اين 2 طرح عنوان كرد و افزود: در رديف بودجه 89 يك‌صد ميليارد تومان اعتبار در اختيار وزير بهداشت گذاشته شد تا اگر در مناطق دور افتاده و محروم كشور براي حفظ و نگهداري همكاران به بودجه ترميمي و حمايتي نياز باشد از آن استفاده شود.
رييس سازمان نظام پزشكي كشور با بيان اينكه تجميع بيمه‌هاي سلامت در شرف انجام و تصميماتي در اين‌باره گرفته شده است، گفت: تلاش مي‌شود همه بيمه‌ها از يك آيين‌نامه و دستورالعمل تبعيت كنند و تصويب‌هاي اوليه در برنامه پنج ساله پنجم انجام گرفته ات و اميدواريم اين كار بتواند مشكلات فعلي را برطرف كند.
دكتر صدر سال 90 را سال تمديد پروانه‌هاي مطب پزشكان دانست و افزود: هم‌اكنون برنامه‌هاي آموزش مداوم پزشكي سازمان نظام پزشكي و برنامه پزشكان عمومي افزايش يافته است در عين حال برنامه‌هاي هفتگي در در رشته‌هاي گوناگون، تخصص‌ها و رسته‌هاي مختلف به ميزان كافي وجود دارد تا همكاران بتوانند از برنام‌هاي حضوري و غيرحضوري استفاده كنند.
وي با بيان اينكه صندوق تعاون رفاه سازمان هم حركت جديدي را آغاز كرده است، گفت: اين امر سبب شده است كه صندوق بتواند در زمينه ايجاد تسهيلات، همكاري و مشاوره‌هاي لازم براي همكاران موثر باشد.
رييس سازمان نظام پزشكي كشوربه راه‌اندازي مشاوره حقوقي صندوق تعاون رفاه اشاره كرد و يادآورشد: فعاليت بخش‌هاي ديگر هم براي ايجاد تسهيلات مسكن و برخي از تجهيزات جديد براي همكاران آغاز شده است.
دكتر صدر با بيان اينكه كارنامه خدمات پزشكي كشور كارنامه درخشان و مايه افتخار است، گفت: مسير ما خدمت به مردم و بيماران است و آن را با چيزي معاوضه نمي‌كنيم.
وي ادامه داد: همگي به ياد داريم كه در سال 57، حدود 5‌هزار پزشك خارجي فيليپيني، بنگلادشي، هندي و پاكستاني در كشور بودند كه حتي نمي‌توانستند به راحتي با بيمار ارتباط برقراركنند اما امروز به بركت تلاش اساتيد دانشكده‌هاي پزشكي ما نه تنها نيازي به پزشك خارجي نداريم بلكه حتي اعزام پزشك به خارج از كشور مطرح و اشتغال فارغ‌التحصيلان جوان جزو دغدغه‌هاي ماست.
رييس سازمان نظام پزشكي كشوربا بيان اينكه به لحاظ كيفي هم كاري كه در عرصه‌هاي تشخيص و درمان در پيشرفته‌ترين مراكز پزشكي دنيا انجام مي‌شود امروز در داخل كشور انجام شدني است، گفت: اگر نگوييم بازده برخي از اين اعمال تخصصي و فوق تخصصي بهتر از كشورهاي ديگر نيست قطعا كمتر نيست.
وي با بيان اينكه تاكنون بيش از 43هزار پيوند قرنيه چشم، 45 پيوند ريه با و جود تمام سختي‌هاي پيوند، 907 پيوند كبد دشوار، 257پيوند قلب، 27 هزار پيوند كليه ، 67 پيوند پانكراس و 3‌هزارو 400 پيوند مغز استخوان در كشور انجام شده است، گفت: كارهاي مختلف و مشكلي در عرصه فعاليت‌هاي تشخيصي و درماني مختلف در سطح تخصصي و فوق تخصصي در كشور انجام مي‌شود كه بدين ترتيب از اعزام بيمار به خارج از كشور بي‌نياز هستيم.
رييس سازمان نظام پزشكي كشور افزود:به ياد داريم كه در گذشته همه ساله چند صد ميليون دلار از بودجه ساليانه كشور براي اعزام بيمار به خارج كشور اعزام مي‌شد اما امروز نه تنها از اين امر بي‌نياز هستيم بلكه بحث توريسم پزشكي در كشور مطرح و بيماران مختلفي براي درمان كشورهاي همسايه به علت هزينه‌هاي درماني كم به ايران سفر مي‌كنند.
وي با بيان اينكه پيشرفت‌ها و دستاوردهاي پزشكي در حوزه درمان‌هاي جديد، فرمولاسيون داروهاي جديد و تجهيزات، تزريق سلول‌هاي بنيادين همواره بخش عمده‌اي از دستاوردهاي اعلام شده نظام جمهوري اسلامي ايران در دهه فجر بوده است، گفت: اميدواريم اين خدمات گسترده‌اي كه مايه افتخار ما و كشور است بيش از پيش مورد توجه همه دست‌اندركاران بخش سلامت كشور در عرصه اجرا، تصميم‌گيري و سياستگذاري قرار گيرد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.11446s, 18q