نگاهی به سیزدهمین کنگره انجمن اورولوژي ايران: سن ابتلا به سرطان مثانه در کشور کاهش یافته است

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89250
نگاهی به سیزدهمین کنگره انجمن اورولوژي ايران: سن ابتلا به سرطان مثانه در کشور کاهش یافته است
سلامت نيوز ، بنفشه پورناجي - برخي خوني شدن رنگ ادرار را به عوامل تغذيه اي مانند خوردن لبو،‌ شكلات و ... نسبت داده،‌ آن را جدي تلقي نمي كنند. اين در حاليست كه شايع ترين علامت سرطان كليه،‌ خوني شدن ادرار است. پزشكان توصيه مي كنند، بيماران به محض مشاهده قرمز شدن ادرار به پزشك متخصص اورولوژي مراجعه كنند.
دکتر محمد علي زرگر، نايب رييس انجمن اورولوژي ايران مي گويد: از نظر علم پزشكي هيچ دليلي وجود ندارد كه خون در ادرار طبيعي تلقي شود و هر خون در ادرار مي بايست، بررسي شود. اگر فردي در ادرار خود خون مشاهده كرد با توجه به سن خود به ويژه اگر بالاي 40 سال باشد،‌ بايد به پزشك مراجعه كنند . وجود خون در ادرار افراد زير 40 سال ممكن است به دليل عفونت يا سنگ كليه باشد .
يكي از راه هاي تشخيص سرطان كليه، انجام سونوگرافي است. از زماني كه از سونوگرافي در اورولوژي استفاده مي شود، مي توان سرطان هاي كليه را در مراحل اوليه شناسايي كرد. بسياري از بيماران، زماني از سرطان كليه خود مطلع مي شوند كه توده سرطاني بزرگ و قابل لمس مي شود . به عقيده دكتر زرگر در اين مرحله سرطان پيشرفت كرده و به مرحله غيرقابل علاج رسيده است .
وي بهترين روش درمان سرطان كليه را جراحي دانسته،‌ مي گويد: ‌به كمك جراحي مي توان نسبت به برداشتن كليه و نسوج اطراف آن در صورت در صورت ابتلا به سرطان كليه اقدام كرد .
در جراحي كليه يا بخشي از كليه خارج مي شود يا تمام آن كه بستگي به زمان تشخيص سرطان كليه و پيشرفت بيماري دارد . سرطان كليه در مردان شايع تر از زنان است. سن شيوع آن را دهه 50 تا 60 زندگي مي دانند.
رييس سيزدهمين كنگره انجمن اورولوژي ايران يادآور می شود : طي چند سال اخير داروهاي جديدي در درمان سرطان كليه وارد بازار دارويي ايران شده است. اين داروها بيشتر براي جلوگيري از مهاجرت سلول های سرطانی از یک بافت به بافت دیگر (متاستاز) تجويز مي شود . شايع ترين محلي كه سرطان كليه متاستاز مي دهد، غدد لنفاوي اطراف كليه،‌ منطقه ناف و ريه است . با وجود داروهاي موجود در بازار براي جلوگيري از متاستاز،‌ اما متاسفانه راه حل جلوگيري از پيشرفت و محو بيماري،‌ جراحي كليه است .
گران بودن داروهاي مهار كننده متاستاز و تحت پوشش بيمه نبودن آنها از يك سو و در مقابل فايده ناچيز آن كه در نهايت نيز موجب علاج قطعي بيمار نمي شود، همگي از موانع استفاده از اين داروها به شمار مي رود . هر چند به قول نايب رييس انجمن اورولوژي ايران، استفاده از داروهاي مورد اشاره به ميزان اندكي بر طول عمر بيمار مي افزايد .
هر چند هنوز دلايل ابتلا به سرطان كليه روشن نيست،‌ اما نقش توارث در آن به اثبات رسيده است . نقش عوامل ديگري همچون شيوه زندگي در ابتلا به اين بيماري نيز هنوز به اثبات نرسيده است .

 سرطان مثانه
پزشكان تماس با مواد شيميايي را در ابتلا به سرطان مثانه دخيل مي دانند . به ويژه افرادي كه در برخي كارخانه ها با مواد شيميايي در تماس هستند،‌ بيش از سايرين در معرض ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند. اما در مجموع پزشکان معتقدند که سن ابتلا به تومور مثانه در ایران کاهش یافته است. رئیس انجمن اورولوژی ایران نسبت به کاهش سن ابتلا به تومور مثانه در کشور هشدار داده، می گوید: پایین آمدن سن مصرف سیگار و مواد مخدر سبب شیوع سرطان مثانه در میان جوانان ایرانی شده است.
دکتر سید جلیل حسینی در ادامه می گوید: براساس کتب مرجع پزشکی، سن بروز سرطان مثانه 60 تا 70 سالگی است که متاسفانه سن شروع این بیماری هم اینک در کشور از دهه ششم و هفتم زندگی به دهه سوم کاهش پیدا کرده است.
دكتر زرگر مصرف سيگار،‌ استعمال مواد مخدر به ويژه ترياك را از عوامل ابتلا به سرطان مثانه دانسته، می گوید: در ايران پژوهش در مورد رابطه مصرف ترياك و ابتلا به سرطان مثانه صورت گرفته که نتایج بیانگر رابطه مستقیم میان مصرف تریاک و ابتلا به سرطان مثانه است.
دکتر حسینی یاد آور می شود: به دلیل آنکه مواد سمی تولید شده به واسطه کشیدن سیگار باید از راه ادرار دفع شود، باقی ماندن مواد سمی برای مدت زمان طولانی در ادرار با غلظت زیاد سبب ایجاد سرطان مثانه می شود.
وی با ابراز تاسف از مراجعه دیرهنگام بیماران مبتلا به تومورهای مثانه به پزشکان اورولوژیست اظهار می دارد: با توجه به افزایش شیوع سرطان مثانه در کل کشور، بیمارانی که تومور مثانه دارند، گاهي با علایم پیشرفته به پزشک مراجعه می کنند که به دلیل بزرگ شدن تومور و سرایت آن به دیگر نقاط بدن، شانس درمان در آن ها کاهش می یابد.
دکتر زرگر در مورد علایم سرطان مثانه و انواع آن می گوید: مبتلايان به سرطان مثانه نيز ادرار خوني دارند كه همراه با ادرار لخته هاي خوني دفع مي كنند. سرطان مثانه به دو نوع سطحي و عمقي تقسيم مي شود. در سرطان هاي سطحي مي توان با تراش دادن و سوزاندن تومور، ‌بيمار را درمان كرد. اما سرطان عمقي زماني است كه سرطان به عضله مثانه رسيده باشد.
خوشبختانه بيشتر سرطان های مثانه سطحي است . در سرطان هاي عمقي در مواردي نياز به برداشتن مثانه احساس مي شود. در اين صورت پزشكان با استفاده از روده باريك براي فرد با همان عملكرد مثانه درست مي كنند .
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12159s, 18q