به بهانه تأسيس نخستین كلينيك هيپنوتراپي در کلینیک چند تخصصی درد لبافی نژاد / نقش "هیپنوز" در تسکین دردهای حاد و مزمن

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89251
به بهانه تأسيس نخستین كلينيك هيپنوتراپي در کلینیک چند تخصصی درد لبافی نژاد / نقش "هیپنوز" در تسکین دردهای حاد و مزمن
سلامت نيوز ، بنفشه پورناجی - در حوالی سال 1840 یک جراح انگلیسی بنام "جیمز برد" با تصور اینکه این پدیده خواب مصنوعی است، واژه "هیپونوز"( خدای خواب یونان) را بکاربرد. این رشته از سال 1996 از گروه طب مكمل خارج و بعنوان يكي از روش هاي درماني روانپزشكي طبقه بندي و در جريان اصلي طب كلاسيك قرار گرفت. این رشته از سال 1954 تاکنون در كالج سلطنتي انگلستان به دانشجويان پزشكي تدريس مي شود. هیپنوتیزم" بر اساس کتاب مرجع روانپزشکی یک روش روان درمانی شناخته شده است که با تغییر حالت هشیاری و روند پیچیده ای در مغز، مخاطب را درشرایطی قرار می دهد که می توان فرایند درمان هیپنوتیزمی را بکار برد. يكي از كاربردهاي اصلي هيپنوز درمان درد است. تأسيس نخستين كلينيك "هيپنوتراپي" به منظور درمان دردهاي حاد و مزمن در كلينيك چند تخصصي درد لبافي نژاد از سوي دكتر مهوش آگاه متخصص بيهوشي و مراقبت هاي ويژه، دانشيار دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و عضو انجمن هيپنوتيزم باليني آمريكا بهانه اي شد تا با وي گفت و گويي در اين زمينه داشته باشيم.

* خانم دکتر پیش از هر چیز لطفاً در مورد فرآيند هيپنوتراپي توضيح دهيد؟

· گرچه شمار زيادي از افراد عامي "هيپنوز" را به موارد نمايشي يا سوژه هاي تلويزيوني نسبت مي دهند، اما جامعه پزشكي با رويكردي متفاوت به اين مقوله نظر كرده و به عنوان يك ابزار كارآمد و روش رايج در طب كلاسيك از آن استفاده مي كند."هیپنوتیزم" بر اساس کتاب مرجع روانپزشکی (کاپلان و سادوک) یک روش روان درمانی شناخته شده است که با تغییر حالت هشیاری و روند پیچیده ای در مغز با استفاده از سه مولفه تمرکز(جذبه)، انفکاک وکاهش آگاهی محیطی و تلقین پذیری، مخاطب را درشرایطی قرار می دهدکه می توان فرایند درمان هیپنوتیزمی را بکار برد. اين شيوه حالت متمرکزی از توجه است و بر خلاف نام آن و طبق تحقیقات مستند علمی، هیپنوز خواب نبوده، بلکه نوعی هشیاری تغییر یافته است و 75 درصد افراد یک جامعه قابلیت هیپنوتیزم پذیری دارند و امكان كاربرد اين روش درماني براي آنها مي باشد.

* هدف از تأسيس اولين كلينيك هيپنوتراپي در يك مركز دانشگاهي را توضيح دهيد؟

· اين كلينيك به منظور درمان دردهاي حاد و مزمن در كلينيك چند تخصصي درد لبافي نژاد تاسيس شده است. يكي از كاربردهاي اصلي هيپنوز درمان درد است. در اين كلينيك بيماران با دردهاي مزمن نظير انواع سردرد، فيبروميالژي ( درد هاي ناشي از اختلال عصبي)، بيماري هاي دستگاه گوارش و بيماري سلول داسي مورد درمان قرار مي گيرند. همچنين هيپنوتراپي برای رفع اضطراب و درد بيماران با دردهاي سرطاني و دردهاي نروپاتيك (عصبی) بويژه مواردي كه استفاده تنها از مخدرها و ساير درمان هاي طبي بطور كامل موثر نباشد، بسيار تاثير گذار است. اين روش درماني براي اداره دردهاي حاد با هدف كاهش دردهاي قبل، حين و بعد از عمل جراحي بويژه جراحي هاي ارتوپدي سبب كوتاه شدن مدت بستري در بيمارستان، مصرف كمتر مخدر و كمتر شدن درد و اضطراب و عوارض بعد از جراحي می شود. همچنين براي بسياري از اعمال دردناك دندانپزشكي و ترس از آن بكار مي رود. هیپنوتراپی برای انجام مداخلات تشخيصي نظير نمونه برداري از مغز استخوان، كشيدن مايع نخاع بويژه براي اطفال كاربرد بسيار دارد. استفاده از هيپنوتراپي براي مصدومان سوختگي نتايج چشمگيري در مورد كاهش پاسخ التهابي به آسيب سوختگي دارد. از سوی دیگر در دوران بارداری براي درمان تهوع و استفراغ، پيشگيري از زايمان زودرس، بعنوان درمان الحاقي در افزايش فشار خون و درمان درد حين زايمان موثر مي باشد. علاوه بر كارایي روش درماني هيپنوز در درمان درد حاد و مزمن اين روش در طيف وسيعي از بيماران و بعنوان ابزاري براي بهبود كيفيت زندگي و ارتقاي سطح كارایي و عملكردي و يادگيري و همچنين در شاخه هاي مختلف طب باليني در كنار ساير روش هاي درماني مفيد و موثر است. تاکنون بيماران زيادي كه با روش هاي ديگر درمان درد مداوا نشده اند در اين كلينيك تحت درمان هيپنوتراپي قرار گرفته که نتايج رضايت بخشي از درمان آنان حاصل شده است.

* يكي از كاربردهاي اصلي هيپنوز درمان درد است، لطفا در اين مورد بيشتر توضيح دهيد.

· بر اساس تحقیقات انجام شده، هیپنوز در مقایسه با روش های دیگر کاهش درد حاد دارای مزیت هایی است. هیپنوز پدیده نگرانی را که یکی از عوامل موثر در عمليات دردناک از قبیل دندانپزشکی و تشخیصی بویژه در اطفال است، برطرف می کند. هیپنوز برای درمان درد، نگرانی، اضطراب، ناامیدی و احساس درماندگی بیماران سرطانی نیز مفید بوده و در مواردی که درمان های مخدر وسایر درمان های پزشکی به تنهایی کافی نیست از هیپنوزاستفاده می شود.کنترل عوارض شیمی درمانی نظیر تهوع واستفراغ نیز با این روش قابل پیشگیری و درمان است. محتمل ترین تئوری در مورد بی دردی هیپنوتیزمی، تغییر تفسیر عاطفی، هیجانی درد در ناحيه پيشاني مغز است که شخص با وجود فشار و تغییرات در بافت مورد جراحی، احساس تألم ندارد. از طرف دیگر هیپنوز آستانه درد را بالا می برد.

* با توجه به اينكه جنابعالی، اولین دوره آموزش زایمان بدون درد به روش هیپنوتیزم را برای اعضای هیات علمی دانشگاه های مختلف کشور در بيمارستان شهيد دكتر لبافي نژاد برگزار كرديد، برگزاري اين دوره را تا چه حد موفقیت آمیز مي دانيد ؟

· بالا بودن آمار سزارين كه در برخي مراكز خصوصي تا 90 درصد اعلام شده و از سوی دیگر امتیازات زایمان طبیعی نسبت به سزارین براي مادر و نوزاد و تلاش برای کاهش درصد سزارین درسطح کشور سبب شد تا به درخواست دفترسلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، اولین دوره آموزش زایمان بدون درد به روش هیپنوتیزم برای اعضای هیات علمی دانشگاه های مختلف کشور (متخصصان بیهوشی و زنان) به مدت 4 هفته با همکاری انجمن علمی هیپنوتیزم بالینی ایران دردانشگاه شهید بهشتی برگزار شود. نتایج رضایت بخشی در کاربرد این روش پس از این دوره آموزشي درچندین شهر به دست آمده و ازآمارسزارین و مرگ و میر دوران حاملگی و زایمان کاسته شده است . اميد است كه با ادامه اين راه و فراهم شدن شرايط و همكاري متخصصان زنان از آمار سزارين كاسته شود. به دنبال نتایج موفقیت آمیز هيپنوتراپي، طبق دستورالعمل شماره 16 مراقبت های مدیریت شده از طرف معاونت سلامت وزارت بهداشت روش هيپنوتراپي در جهت منطقی سازی میزان سزارین کشور وترویج زایمان طبیعی مورد استفاده قرار گرفت.

* یک پژوهش از سوی جنابعالی در ارتباط با تاثیر هیپنوز در درمان حملات آسم در حال انجام است. تاکنون چه نتایجی از این پژوهش حاصل شده است؟

· دریک طرح تحقیقاتی مصوب مرکزتحقیقات سل وبیماری های ریوی که درحال اجراست، دریک کارآزمایی بالینی، اثر هیپنوز بر تعداد و شدت حملات آسم در حال بررسی است.آسم شایع ترین بیماری روان تني، تنفسی است که درمان آن دارای هزینه بسیار و تاثیر منفی بر کیفیت زندگی دارد. هیپنوزدر سکسکه، سرفه های عادتی مقاوم به درمان و ریتم های نامنظم تنفس وتخفیف علایم حملات آسم موثر است. هیپنوتراپی دراین بیماران در جهت تغییر افکار، احساسات، انتظارات موثر بوده و با توجه به تاثیرآن بر اضطراب، ناآرامی، بیماری های روان تني، و ترس بیمار از حملات آسم، بيماري را کنترل می کند.

* آیا می توان هیپنوز را در مورد کودکان نیز به کار گرفت؟

· هیپنوتیزم بالینی یکی از روش های روان درمانی است که بر اساس شواهد تجربی متعدد، تأثیر آن در حیطه اختلالات روانپزشکی کودک و نوجوان به اثبات رسیده است. هیپنوز در کاهش ترس و افزایش همکاری کودک در درمان های دندانپزشکی و درمان دندان قروچه، در حوزه بهداشت روانی کودک، برای درمان اختلالات اضطرابی نظیر اضطراب جدایی و اضطراب مفرط، رفع ترس های کودکانه مثل ترس از تاریکی و موجودات خیالی، درمان انواع هراس های اجتماعی، اختصاصی و مدرسه و اجتناب از رفتن به مدرسه، افزایش عزت نفس و تقویت نیروی درونی، ارتقای کارایی تحصیلی، کنترل پرخاشگری، استرس پس از سانحه، افسردگی های خفیف و مدیریت فشارهای عصبی(استرس) در حوزه پزشکی، کاهش درد و اضطراب ناشی از بیماری ها و مداخلات پزشکی و تشخیصی، کنترل خونریزی، درمان سردرد، تسهیل ترمیم بافتی پس از سوختگی، شب ادراری، بی اختیاری مدفوع، کنترل عادات نامطلوب، اختلالات روان تنی، تشنج های روان زاد، دل درد های عصبی،اختلالات خواب و سندرم روده تحریک پذیرتأثیر گذار است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.5805s, 18q