شهروند سالم در گرو شهر سالم

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89264
شهروند سالم در گرو شهر سالم
سازمان بهداشت جهاني در بيانيه‌اش به اين پرسش پاسخ مي‌دهد: “شهرنشيني منبع اصلي بسياري از چالش‌هاي اجتماعي است كه به‌طور مستقيم و غيرمستقيم روي سلامت و وضعيت زندگي شهرنشينان تاثير مي‌گذارد و بيماري‌ها و مشكلات بهداشتي زيادي را به‌وجود مي‌آورد، اين در حالي است كه براساس پيش‌بيني‌هاي انجام شده تا سال 2030 ميلادي، 60 درصد از جمعيت دنيا در نواحي شهري زندگي خواهند كرد

و همين روند رو به رشد شهرنشيني باعث مي‌شود تا رشد جمعيت بيشتر شود و خطراتي همچون آلودگي هوا، تصادفات جاده‌اي، مشكلات بهداشتي، كمبودهاي غذايي، نبود تسهيلات ورزشي و تفريحي، رشد نواحي زاغه‌نشين و... افرايش يابد. بر همين اساس هدف اصلي اين بيانيه بر پايه بهبود سلامت و استانداردهاي زندگي در جوامع شهري قرارگرفته شده است.

بنابراين مي‌توان سلامت را يك اولويت در سياستگذاري و برنامه‌ريزي شهري در نظر گرفت، به‌طوري كه بسياري از مسئولان بهداشتي معتقدند كه سلامت تنها متعلق به دانشگاه‌هاي علوم پزشكي نيست و بدون همكاري‌هاي بين بخشي، ارتقاي بهداشت و سلامت اقشار مختلف جامعه امكان‌پذير نخواهد بود.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني استان گيلان در اين باره مي‌گويد: سلامت از جمله مقوله‌هاي مهمي است كه همه دستگاه‌هاي ذيربط بايستي در ارتقاي آن در جامعه همكاري داشته باشند، زيرا ميدان فعاليت در اين عرصه آنقدر وسيع است كه يك سازمان به تنهايي نمي‌تواند همه آنها را ساماندهي كند.

حسن بهبودي ادامه مي‌دهد: اگر چه دانشگاه علوم پزشكي متولي سلامت است اما سازمان‌هاي مختلفي از جمله آموزش و پرورش، تربيت‌بدني، هلال احمر و... به نوعي در امر سلامت دخيل هستند و نقش دارند.

همچنين نبايد فراموش كرد كه امروزه شهرنشيني، به مفهوم زندگي در جوامع شهري، در پيوند با ويژگي‌هاي زيست‌محيطي و انساني روابط دوجانبه را ميان اين 2 به‌وجود آورده است و همين امر باعث شده تا لزوم ارتباط تنگاتنگ ميان مسئله‌يابي، سياست‌سازي، سياست‌گذاري و اجرا در حوزه شهر و شهرنشيني با ساير حوزه‌هاي توسعه‌اي محسوس‌تر شود.

ارسلان داداشي معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي استان گيلان در اين باره مي‌گويد: زندگي اجتماعي ما شرايطي دارد كه مسائل متعدد سلامت جسمي و رواني ما را تحت‌تأثير قرار مي‌دهد. براي مثال با پيشرفت صنايع و فناوري‌ها آلودگي‌هاي ناشي از آلاينده‌ها، پارازيت‌ها و امواج ماكروويو كه در شهر و كلانشهرها به وفور يافت مي‌شود، نه تنها سلامت جسمي افراد در معرض خطر قرار مي‌گيرد بلكه باعث بيماري‌هاي رواني افسردگي نيز
مي‌شود.

بر همين اساس امسال اين هفته با همكاري وزارتخانه‌هاي كشور، آموزش و پرورش، رفاه و تامين اجتماعي و مسكن و شهرسازي و سازمان‌هاي حفاظت محيط زيست، تربيت‌بدني، صدا و سيما، نيروي انتظامي، جمعيت هلال احمر و اداره مبارزه با مواد‌مخدر برگزار شد.

هر كدام از اين روزها نيز با عنوان جامعه سالم؛ مدارس مروج سلامت، جامعه ايمن ؛ رانندگي ايمن، شهر سالم؛ ورزش، نشاط و رفتارهاي سالم، جامعه سالم؛ تغذيه سالم و امنيت غذايي، شهر سالم؛ همكاري بين بخشي و همبستگي اجتماعي، شهر سالم؛ هواي سالم و عاري از دخانيات و جامعه سالم؛ بسيج پيشگيري از اعتياد، در نظر گرفته شده است.

ويزيت رايگان بيماران گيلاني

رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني گيلان همچنين با تاكيد بر اينكه هفته سلامت فرصت مناسبي است كه مي‌توان از آن براي ارتقاي همكاري‌هاي بين بخشي و آموزش و اطلاع‌رساني در زمينه مقوله سلامت استفاده كرد مي‌گويد: از جمله برنامه‌هاي ما در اين هفته نواخته شدن زنگ سلامت،

افتتاح طرح‌هاي بهداشتي درماني، برپايي نمايشگاه دستاوردهاي سلامت استان و معرفي غرفه‌هاي برتر، معرفي پيشتازان امر سلامت و اهداي لوح تقدير و جوايز به آنان در همايش، عيادت از بيماران بستري در بيمارستان‌هاي استان و تهيه بسته‌هاي سلامت، برگزاري كارناوال اورژانس و مهدكودك‌ها، ويزيت رايگان، برگزاري مسابقه‌هاي مقاله‌نويسي، نقاشي و... است.

فرهاد پورفرضي، سرپرست دانشگاه علوم پزشكي اردبيل نيز درباره برنامه‌هاي اين استان در اين هفته مي‌گويد: نواختن زنگ سلامت در مدارس، تجليل از رانندگان برتر استان، برگزاري همايش پياده‌روي خانوادگي در محيط‌هاي تفريحي و گردشگري، از جمله برنامه‌هاي اداره بهداشت استان در اين هفته است كه در حال انجام است.

در آذربايجان شرقي هم توزيع بروشور و سي‌دي‌هاي مربوط به حوزه بهداشت و سلامت در بين نمازگزاران در جمعه، ترويج و تبليغ تغذيه سالم به‌صورت نمادين و نابودسازي مواد غذايي فاسد، هشدار به مردم در زمينه آلودگي هوا و پاكيزه نگه‌داشتن اين محيط‌ها، تبليغ و اطلاع‌رساني در مورد مضرات و دشواري كشيدن سيگار و دخانيات و تجليل از فعالان عرصه بهداشت و درمان و ايثارگران عرصه سلامت از برنامه‌هاي اين استان بود كه در اين هفته انجام شد.»

طرح‌هاي بهداشتي درماني

در كردستان هم در حالي كه مسئول روابط عمومي و امور بين‌الملل دانشگاه علوم پزشكي كردستان از افتتاح طرح‌هاي بهداشتي درماني و برپايي همايش‌هاي مرتبط در سطح استان خبر مي‌دهد همكارانش در فارس هم در تمامي واحدهاي بهداشتي، درماني و اداري با به‌كارگيري توان خويش و با هدف افزايش آگاهي و اطلاعات بهداشتي جامعه در مركز استان و ديگر شهرستان‌هاي تابعه اقدام به برگزاري برنامه‌هاي هفته سلامت كرد‌ه‌اند.

از سوي ديگر محمدرضا پورابراهيمي رئيس مركز بهداشت كرمان هم با تاكيد بر نقش مؤثر آموزش و اطلاع‌رساني بر سلامت شهروندان در اين هفته گويد: امسال با همكاري سازمان‌هاي شهرداري، آموزش پرورش، تربيت بدني و... اقدام به برپايي چادرهاي اطلاع‌رساني و بهداشتي در سطح شهر و به‌خصوص در مناطق پرخطر كرديم.

در اين محل‌ها آزمايش قند خون، فشار و BMI (تطبيق وزن با قد) به‌صورت رايگان انجام مي‌شود. در همين راستا در بين مردم برگه‌هاي تبليغاتي و آموزشي پخش‌شد.

مسابقه‌‌هاي نقاشي، دو و ميداني و تغذيه سالم

حميد دهمره، معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي زابل نيز با تاكيد بر اينكه فرهنگ‌سازي در راستاي سلامت ساكنان شهرها و تعامل بيش از پيش با ساير اداره‌ها و سازمان‌ها نبايد مختص هفته سلامت باشد، در مورد برنامه‌هاي استان سيستان و بلوچستان در هفته سلامت گفت: عيادت از بيماران و سالمندان، درختكاري، برپايي مسابقه بزرگ نقاشي با موضوع شهر سالم و پاكيزه، پياده‌روي، مسابقه دو و ميداني، مسابقه تغذيه سالم، ويزيت رايگان و جشن سلامت از جمله برنامه‌هاي ما در اين هفته بود كه برگزار شد.

دكتر احمدي پيما سرپرست مركز بهداشت شهرستان بيرجند هم با اعلام اين خبر كه بيرجند به‌عنوان شهر سالم معرفي و جزو 38 شهر سالم كشور است مي‌گويد: در هفته سلامت با تشكيل كميته‌هاي تخصصي، ادارات بايد برنامه‌هاي پيشنهادي خويش را براي ايجاد شهر سالم ارائه كنند و بر همكاري و تعامل دو يا چندجانبه تأكيد بيشتري داشته باشند كه اميدواريم اين اتفاق در سال آينده بيفتد.
همشهری استانها
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.25242s, 18q