بيمه‌هاي تكميلي عملكرد مشخصي ندارد

۱۳۸۶/۱۰/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8927
بيمه‌هاي تكميلي عملكرد مشخصي ندارد

دكتر عبدالرضا معادي در گفت‌وگو با ایسنا با بيان اين كه سلامت بسته‌اي از خدمات است كه علاوه بر درمان، حمايت‌هاي رواني و اجتماعي افراد را در بر مي‌گيرد، افزود: اقتصاد سلامت بايد به گونه‌اي مورد توجه قرار گيرد كه تنها بحث دارو و درمان در آن لحاظ نشود و مسايل اجتماعي فرد نيز مورد توجه قرار گيرد.

وي با بيان اين كه درمان نيز بخشي از بسته سلامت است، اظهار داشت: سرانه سلامت مربوط به اختصاص اعتبار دولت به اين موضوع است كه شامل حمايت‌هاي اجتماعي، شغلي، رواني، آموزشي مي‌باشد.

دكتر معادي با بيان اين كه تعيين اهداف و برنامه‌ها در زمينه بهداشت و درمان جامعه حائز اهميت است، تصريح كرد: از اين رو سند چشم انداز 20 ساله و برنامه‌هاي توسعه كشور بهترين شكل براي تعيين اهداف به شمار مي‌رود.

قائم مقام معاون نظارت و برنامه‌ريزي سازمان نظام پزشكي با بيان اين كه بيمه‌هاي تكميلي، بيمه مازاد هزينه است، افزود: اين در صورتي است كه تعريف بيمه تكميلي تامين بخشي از خدماتي است كه در بيمه‌هاي دولتي نيست؛ بنابراين نقش بيمه‌هاي تكميلي هم در بحث اقتصاد سلامت گنگ مي‌باشد كه در حقيقت بيمه‌هاي مكمل هزينه هستند.

دكتر معادي تاكيد كرد: مديريت هزينه بايد در سازمان‌هاي بيمه‌گر مورد توجه قرار گيرد؛ به طوري كه اگر سرانه درمان كم است، دليل بر كم بودن تعرفه نيست و در صورتي كه بتوان آن را مديريت كرد و از منابعي كه اشتباها هزينه مي‌شود، جلوگيري كرد، در اين صورت مي‌توان تعرفه را افزايش داد. همچنين يكسان‌سازي بيمه‌ها به شرط اين كه تفكيك بين‌ بيمه پايه و بيمه تكميلي رخ دهد، در نظام سلامت مؤثر خواهد بود.

وي خاطرنشان كرد: در تعيين قيمت واقعي خدمات، ديدگاه تصميم گيري در سرانه درمان بايد با حقيقت منطبق باشد، زيرا در حال حاضر چنانچه سرانه درمان به درستي تعيين نشود، در آينده دچار بحران‌هاي زيادي خواهيم شد

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.56142s, 18q