احتمال بروز بيماري وعوارض در مادران ديابتي بسيار بالا است

۱۳۸۶/۱۰/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8929
احتمال بروز بيماري وعوارض در مادران ديابتي بسيار بالا است

دكترلاله اسلاميان در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين كه زناني كه ديابت دارند بايد قبل از بارداري بيماريشان را كنترل كنند، افزود: مشاوره اين افراد قبل از بارداري از اهميت بالايي برخوردار است و در تمام طول مدت بارداري بايد مراجعه به پزشك معالج خود را مستمر كنند، بنابراين مراقبت مادر و جنين بايد بيش از گذشته بايد مورد توجه قرار گيرد.

وي با بيان اين كه زنان باردار مبتلا به ديابت، دوران بارداري پراسترسي را مي‌گذارنند، اظهار كرد: اين افراد بايد مورد معاينه مستمر متخصص غدد و زنان قرار گيرند و از تغذيه متعادل تحت نظر پزشك بهره‌مند شوند. همچنين عوارض نوزادي و جنيني در آنها بسيار بالا است.

اين متخصص زنان با بيان اين كه ابتلاي نوزاد به ديابت از طريق مادر بستگي به نوع ديابت مادر دارد، خاطرنشان كرد: زناني كه ديابت بارداري دارند، ابتلاي نوزاد به ديابت در حد صفر است اما زناني كه از گذشته ديابت داشته و وابسته به انسولين هستند، احتمال تولد نوزاد ديابتي در آنها بسيار بالاست.

وي با بيان اين كه نزديك به دو درصد حاملگي‌ها امكان ديابتي شدن را دارند، تصريح كرد: همچنين شانس ديابت در جمعيت عادي تقريبا دو درصد است و با توجه به اين مساله ممكن است در نوزاد متولد شده، امكان كاهش قند خون، كلسيم و بروز تشنج وجود داشته باشد اما خطر ابتلاي اين نوزادان به ديابت در آينده بسيار ضعيف است.

دكتر اسلاميان ادامه داد: امكان تشخيص ديابت در كودكان بين سنين 4 تا 9 سالگي وجود دارد. زيرا ژن ديابتي به آنها منتقل شده و تنها در آينده امكان درمان از طريق پيوند پانكراس و سلول‌هاي بنيادي وجود دارد.

وي با بيان اين كه زناني كه به صورت مادرزادي رحم ندارند، امكان استفاده از رحم جايگزين را دارند، افزود: همچنين در صورتي كه به علت برخي بيماري‌هاي خاص و يا يك بيماري زمينه‌يي امكان رشد جنين در رحم مادر وجود نداشته و يا مشكلاتي در ناسازگاري خوني مادر وجود داشته باشد، استفاده از رحم جايگزين يا كمكي توصيه مي‌شود؛ به طوري كه تخمك و اسپرم در خارج از بدن رشد داده و در رحم زن ديگري كاشته مي‌شود.

دكتر اسلاميان با بيان اين كه زنان مطلقه و زناني كه همسرشان متوفي هستند، امكان اجاره رحم را دارند، اظهار كرد: وابستگي احساسي زن به كودكي كه رحم كمكي را 9 ماه در شكم خود نگهداري مي‌كند، يكي از مشكلات موجود به شمار مي‌رود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.47643s, 18q