تيغ و بيني از نظر متخصصان

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89404
تيغ و بيني از نظر متخصصان

در اين راستا، بيمارستان امام خميني از اول تا سوم خرداد ميزبان متخصصان گوش و حلق و بيني، جراحان پلاستيك و فك و صورت بود. در اين كنگره از ميان 50 مقاله 2 مقاله به شكل پوستر و 36 مقاله به‌صورت سخنراني اجرا شد و در ضمن، پانل‌هايي در زمينه انواع عمل‌ جراحي بيني از بيني كج، بلند، كوتاه، جراحي ثانويه، پيوند و همچنين نمايش فيلم جراحي از برنامه‌هاي اين سمپوزيوم بود.

دكترامير آروين سازگار، دبير اجرايي و عضو كميته علمي سمپوزيوم تازه‌هاي رينوپلاستي معتقد است سهولت و كم عارضه بودن جراحي بيني علت شيوع اين جراحي در ايران است؛ زماني كه جراحي براي درمان يك بيماري يا از بين رفتن عارضه‌اي مفيد باشد مردم به آن گرايش پيدا مي‌كنند.

مثلا زماني بود كه مردم زيادي از عينك‌ استفاده مي‌كردند اما با ابداع جراحي ليزر، خيلي‌ها از عينك‌هاي سنگين رهايي پيدا كردند و اسم اين را نمي‌توان مد گذاشت بلكه اين آگاهي پيدا كردن مردم از تحولي در جراحي است. وقتي جراحي زيبايي بيني به سمتي رفت كه عوارض كمتر و با راحتي بيشتري انجام شد، مردم به آن راغب شدند؛ يعني نتيجه مناسب باعث شد مردم زيادتر به‌دنبالش بروند.

دكتر سازگار، انتخاب افراد مناسب براي جراحي را نتيجه همفكري بيمار و پزشك مي‌داند. او در اين باره معتقد است: تشخيص اينكه بيني بيمار دچار مشكل است يا نه به‌عهده بيمار و پزشك است. ممكن است كسي از نظر ديگران بيني زيبا وسالمي داشته باشد اما از نظر تنفسي دچار مشكل باشد. عكس قضيه هم ممكن است؛ يعني فردي كه از ابتداي زندگي تنفس از راه بيني نداشته و احساس ناراحتي هم نمي‌كند.

مسلما چنين كسي هيچ‌گاه به جراح مراجعه نمي‌كند اما كساني نيز هستند كه طاقت يك سرماخوردگي را هم ندارند. البته افرادي نيز هستند كه انتظار غيرواقعي از جراحي دارند؛ مثلا كسي كه قدش يك متر و نيم است و دلش مي‌خواهد 2 متر قد داشته باشد، هر چقدر هم جراحي كند قدش به 2متر نمي‌رسد! اين انتظار غيرمعقول باعث خواهد شد كه حتي بعد از جراحي هم نارضايتي در اين فرد وجود داشته باشد. در مواردي هم هست كه مانند جراحي‌هاي ديگر اين عمل غيرمنطقي انجام مي‌شود اما اين دليل بر بدي اين جراحي نيست بلكه انتخاب به درستي صورت نگرفته است.

به گفته دكتر سازگار خوشبختانه منع سني و جنسي براي اين جراحي وجود ندارد و امروزه با پيشرفت رينو پلاستي مي‌توان گفت تمامي افراد مي‌توانند از اين هنر جراحي استفاده كنند. البته محدوديت‌هايي هم وجود دارد كه بيمار از طريق مشورت با جراحان اين رشته مي‌تواند اطلاع پيدا كند كه آيا شرايط لازم را دارد يا نه. به گفته وي، به‌طور كلي مي‌توان گفت كه جراحي زيبايي زير سن 16 سال مناسب نيست و البته اگر انسداد شديد بيني وجود داشته باشد، در سنين كمتر هم مي‌توان جراحي را انجام داد.

دردسر‌هاي بعد از عمل

دكتر عباس كاظمي آشتياني، فوق تخصص جراحي پلاستيك و زيبايي و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي ايران در صحبت‌هاي‌ خود در اين سمپوزيوم، به اين نكته اشاره كرد كه رينوپلاستي هم «مثل هر جراحي ديگري» عارضه دارد. به گفته وي، يك گروه عوارض ناشي از سبك جراحي است كه در اين سمپوزيوم مفصلا درباره آن صحبت شده و عبارتند از: عوارض زيبايي (مانند تغيير شكل‌هاي تيغه يا نوك بيني)، عملي (مانند عملكرد ناكافي دريچه‌ها و انسداد سينوس‌ها)، عوارض تروماتيك و ضربه‌اي (شامل شكستگي‌هاي ناشي از عمل و صدمه به داخل جمجمه)، عوارض خونريزي دهنده (مانند خونريزي از بيني و كاسه چشم ) وعفونت‌ها. البته با پيشرفت فناوري روش‌هاي كم خطرتري معرفي مي‌شوند. دسته ديگر عوارض مربوط به بيهوشي است كه در هر جراحي ديگر هم ممكن است اتفاق بيفتد.

باور‌هاي قديمي را دور بيندازيد

قبلا تصور بر اين بود كه هرچه از استخوان و غضروف بيني برداشته شود، بهتر و زيباتر است.اما دكترابوالحسن قيصري، عضو كميته علمي سمينار معتقد است باور‌هاي قديمي كنار رفته و ديدگاه ‌نوين در جراحي پلاستيك بيني، بازسازي جزء به جزء بخش‌هاي مختلف بيني ‌است. اين باور جديد بيني را در درجه اول يك عضو تنفسي مي‌شناسد و تغييراتي كه به‌منظور عمل زيبايي در آن انجام مي‌شود تا حدي مجاز است كه اختلالي در عملكرد طبيعي آن ايجاد نكند و به همين علت لازم است در بيني‌هايي شبيه بيني ايرانيان در بخش‌هايي از بيني بازسازي صورت بگيرد؛ يعني علاوه بر بريدن قسمت‌هاي اضافي، با استفاده از پيوند غضروفي، فرد مي‌تواند در دراز مدت بيني طبيعي و زيبا داشته و نعمت تنفس طبيعي را هم از دست ندهد. بد نيست بدانيد براي كساني كه بار دوم مجبور به جراحي مي‌شوند هم استفاده از گرافت يا پيوند مي‌تواند مفيد واقع شود.

سر پيري و معركه گيري

گرچه به‌علت ويژگي‌هاي خاص جسمي و روحي، افراد مسن كمتر براي رينو پلاستي مناسب هستند ولي در مواردي اين افراد ممكن است به‌دليل تصادفات و ضرب ديدگي‌ها نياز به ترميم و جراحي بيني داشته باشند. با اين‌حال، در مواردي كه تقاضاي بيمارمشخص نيست ، بهتر است مشاوره روانپزشكي هم انجام شود.

دكتر ابراهيم رزم پا در اين سمپوزيوم درباره جراحي بيني در سنين بالا مي‌گويد: ويژگي آناتوميك بيني در سنين بالا، پوست نازك، كم‌شدن چربي زير پوست و محو شدن عضلات نوك بيني باعث شكنندگي بيشتر آن مي‌شود. ضعف مكانيسم‌هاي نگهدارنده بيني به‌خصوص در يك‌سوم تحتاني باعث افتادگي نوك بيني و پيدايش قوزپشت بيني شده و نهايتا اين افتادگي، مشكلات تنفسي را به‌وجود مي‌آورد. در واقع جراحي بيني در سنين بالا به گستردگي آن در سنين پايين نيست ولي درصورت انتخاب مناسب وتوجه به مسائل روحي خاص اين سنين، تكنيك‌هاي محافظه‌كارانه و تغييرات جزئي نتايج بهتري دارد.

منبع:همشهری آنلاین

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11863s, 19q