خفه شدم... اكسيژن!

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89407
خفه شدم... اكسيژن!

بعد از چند ماه درمان‌هاي خانگي و تجويزهاي خودسرانه دارو بالاخره مادر رضايت مي‌دهد كه تشخيص بيماري را به دكتر بسپارد و دست بچه را مي‌گيرد و راهي مطب مي‌شود. مادر در حالي‌كه فكر مي‌كند دكتر هم به او همان داروهاي متداول درمان سرماخوردگي را خواهد داد، با نسخه‌اي با داروها و اسپري‌هاي جديد روبه‌رو مي‌شود. پزشك به او هشدار مي‌دهد كه فرزندش در معرض ابتلا به آسم قرار دارد و بايد مراقب باشد و او ناباورانه مي‌گويد: آسم! آسم يكي از شايع‌ترين بيماري‌هاي مزمن كودكي است كه در حال حاضر با اقدامات پيشگيرانه و درماني قابل كنترل است. در اينجا براي آشنايي بيشتر با اين بيماري گفت‌وگويي داريم با دكتر مسعود موحدي، فوق تخصص آسم و آلرژي و ايمونولوژي.
آلرژي چيست؟
آلرژي به مفهوم واكنش طبيعي بدن نسبت به موادي است كه افراد به‌طور معمول نسبت به آنها واكنش نشان نمي‌دهند. در واقع مي‌توان گفت آلرژي‌ها واكنش‌هاي تيپ اول افزايش حساسيت هستند كه به واسطه مولكول‌هاي IGE صورت مي‌گيرد. اين افراد نسبت به گرد و غبار، گرده گياهان، حشرات و مواد غذايي واكنش نشان مي‌دهند.
آلرژي داراي چه انواعي است؟
آلرژي‌ها به شكل‌هاي مختلف وجود دارند كه از آن جمله مي‌توان به آلرژي در دستگاه تنفس به صورت آلرژي بيني اشاره كرد. در اين آلرژي علائمي مانند آبريزش بيني، گرفتگي، عطسه‌هاي مكرر، خارش بيني ديده مي‌شود. آلرژي در دستگاه تنفس تحتاني هم با علائمي نظير خس‌خس، سرفه و تنگي نفس همراه است كه اصطلاحا به آن آسم گفته مي‌شود. گاهي نيز آلرژي در چشم (ورم ملتهمه آلرژيك‌) با علائمي نظير قرمزي، خارش و اشك‌ريزي ظاهر شود. آلرژي دستگاه گوارش هم با علائمي نظير درد شكم، اسهال يا مدفوع خوني بروز مي‌كند. آلرژي‌هاي پوستي نيز به صورت كهير يا اگزما ظاهر مي‌شوند.
آلرژي چقدر در جوامع مختلف شايع است و علت ابتلا به آن چيست؟
شيوع آن در مجموع در جوامع مختلف به 20 تا 30 درصد جمعيت مي‌رسد كه عوامل مختلفي مانند وراثت و محيط در ابتلا به آن موثر است.
با توجه به اينكه آسم يكي از انواع مهم آلرژي محسوب مي‌شود، داراي چه علائمي است؟
سرفه، خس‌خس و تنگي نفس از علائم آسم هستند، گاهي اين علائم فقط به صورت سرفه‌هاي شبانه و سرفه در هنگام فعاليت‌هاي ورزشي ظاهر مي‌شوند. بسياري از مبتلايان به آسم ممكن است تا مدت‌ها از بيماري خود بي‌اطلاع باشند و علائم خود را به وجود سرماخوردگي‌هاي مكرر و ادامه‌دار نسبت دهند و تا مدتي به‌طور خودسرانه از آنتي بيوتيك‌ها استفاده كنند.
آسم كودكان و بزرگسالان داراي چه تفاوت‌هايي است؟
آسم كودكان از نظر پاتولوژيك شبيه آسم بزرگسالان است و تفاوت آن در تاثير فاكتور رشد و نمو روي بيمار و همچنين تاثير بيماري روي رشد و نمو كودك است. آسم شديد روي رشد كودك به ويژه رشد قدي او تاثير منفي زيادي خواهد داشت. از سوي ديگر متابوليسم داروها در كودكان سريع‌تر از افراد بالغ صورت مي‌گيرد.
چه عواملي زمينه ساز ابتلا به آسم هستند؟
تماس با آلرژن‌ها و تماس با آلاينده‌ها مي‌توانند عامل ايجاد و تشديد اين بيماري شوند. از شايع‌ترين آلاينده‌هاي فضاهاي بسته دود سيگار است كه موجب تشديد علائم آسم در افراد مي‌شود. سيگار كشيدن والدين در فضاي بسته منزل باعث افزايش شيوع دو چهارم برابر آسم در فرزندانشان مي‌شود. همچنين آلاينده‌هايي مانند دود ناشي از طبخ مواد غذايي، دود ناشي از وسايل گرمازا در زمستان و گرد و خاك و آلاينده‌هاي ناشي از وسايل سرمازا در تابستان، وجود حشرات موذي در منزل، قارچ‌ها و كپك‌ها همگي از عوامل ايجاد و تشديد آسم در افراد هستند. از ديگر آلرژن‌هاي مهم فضاي بسته مي‌توان به مايت‌هاي موجود در گرد و غبار منزل و وجود حيوانات دست‌آموز خانگي مانند گربه، سگ، خرگوش، همستر و... اشاره كرد. استرس هم به عنوان عامل تشديد كننده اين بيماري مطرح است.
وراثت چطور؟
وراثت هم در ابتلا به آسم موثر است. در صورتي‌كه يكي از والدين دچار آسم شديد باشد حدود 30 تا 40 درصد احتمال ابتلا فرزندشان به آسم افزايش مي‌يابد و در صورتي كه هر دو والدين به اين بيماري مبتلا باشند اين احتمال به 50 تا 70 درصد افزايش پيدا مي‌كند.
اين بيماري چقدر شايع است؟
آسم به صورت ميانگين در كشور ما داراي شيوع 10 درصد است، اين در حالي است كه در كلانشهري مانند تهران اين عدد فراتر رفته و به بيش از 34 درصد مي‌رسد.
لطفا در مورد راه‌هاي درمان آن هم توضيح دهيد.
آسم داراي 4 ركن درماني است. ركن اول درمان، آموزش بيماران و آگاهي دادن به آنها در مورد بيماري، وجود علائم، نحوه استفاده از داروها و حذف عوامل آلرژيك محيطي است. ركن دوم شناسايي آلرژن‌هاي موثر در بيماري حذف آنهاست. ركن سوم طبقه‌بندي بيماري و مشخص كردن شدت آن است كه بر اساس علائم و دفعات حملات طي روز و دفعات علائم شبانه و تاثير روي حجم‌ها و ظرفيت‌هاي ريه مشخص مي‌شود و به اين ترتيب آسم را مي‌توان به 4 گروه تقسيم كرد.
و آن 4 گروه؟
آسمي كه خوب كنترل شده، آسمي كه تا حدودي كنترل شده، آسمي كه كنترل نشده و حملات ريوي آسم.
آيا طبقه‌بندي ديگري هم براساس شدت و ضعف بيماري وجود دارد؟
بله، آسم متناوب و آسم مداوم. مداوم خود به آسم خفيف، متوسط و شديد تقسيم مي‌شود.
حملات آسمي با چه علائمي همراه است؟
تنگي نفس، سياه شدن و خفگي
ركن 4 درمان را نگفتيد؟
در هريك از انواع آسم استفاده از داروهاي استنشاقي ارجح است. اين داروها بايد به مدت كافي و با روش صحيح و در دوزهاي درست زير نظر پزشك استفاده شوند و قطع خودسرانه آنها اكيدا ممنوع است. در طي مدت مصرف اين داروها با استفاده از وسيله‌ ساده‌اي به نام پيك فلومتر مي‌توان وضعيت بيماري فرد را كنترل كرد.
چطور مي‌توان از ابتلا به آسم پيشگيري كرد؟
فردي كه زمينه ابتلا به آسم را دارد (فرد آتوپيك) بايد حدامكان از تماس با آلرژن‌ها و آلاينده‌هاي محيطي (گردو خاك و حيوانات خانگي) خودداري كند. توصيه مي‌شود مادران اين كودكان تا 6 ماه فقط نوزادشان را با شير مادر تغذيه كنند و بعد از 6 ماه ازغذاهاي سالم كمكي استفاده كنند. همچنين بهتر است اين افراد از مصرف تنقلات ناسالمي مانند چيپس و پفك خودداري كنند.
از كجا مي‌توان فهميد كه كودكي مستعد ابتلا به آسم است؟
در ابتدا بيماري‌هاي آلرژيك خود را به صورت اگزما در شيرخوارگي نشان مي‌دهد، در اين دوران پوست گونه‌ها قرمز و خارش‌دار مي‌شود. در مراحل بعدي به‌صورت علائم آلرژي غذايي بروز مي‌كند و بعد از چند ماهگي هنگام سرماخوردگي كودك دچار خس‌خس و تنگي نفس مي‌شود. در اين كودك بعد از 3-2 سالگي آلرژي بيني ظاهر مي‌شود.
آسم در دخترها شايع‌تر است يا پسرها؟
قبل از سن بلوغ در پسرها شيوع بيشتري دارد و بعد از اين سنين در دخترها.
در حال حاضر وضعيت اين بيماري در جهان چگونه است؟
در دو دهه گذشته شيوع، شدت، عوارض و حتي مرگ و مير بيماري آسم در جهان رو به افزايش است با اين حال در سال‌هاي اخير با اقداماتي كه در جهت كنترل و پيشگيري در اين زمينه انجام شده، شيوع آن به سطح ثابت رسيده ‌است.

منبع:روزنامه تهران امروز

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.95576s, 18q