حساس است، با ملایمت رفتار شود

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89410
حساس است، با ملایمت رفتار شود

قرمزي و خارش پوست يكي از عوارض آشنايي است كه تقريبا همه ما با آن آشنا هستيم و حتي اگر خودمان هم تجربه‌اش نكرده‌باشيم در اطرافمان با كساني كه از آن گلايه دارند روبه‌رو شده‌ايم.

حساسيت‌ها به چند نوع تقسيم مي‌شوند؟
به‌طور كلي حساسيت‌ها به دو گروه تقسيم مي‌شوند. تعدادي از آنها داراي زمينه ژنتيكي هستند و عوامل دروني در ايجادشان موثر است كه به آنها آندوجنوس‌ها گفته مي‌شود و تعدادي از آنها بر اثر عوامل بيروني ايجاد مي‌شوند كه به اگزوجنوس معروفند. هر كدام از دو گروه خود داراي انواع متنوعي هستند. درماتيت‌هاي آتوپيك، اگزماي سكه‌اي و درماتيت سبوريك (سبوره) از انواع حساسيت‌هايي هستند كه بر اثر عوامل دروني ايجاد مي‌شوند.
درماتيت آتوپيك چيست و بيشتر در چه گروهي ديده‌مي‌شود؟
درماتيت آتوپيك يكي از مهمترين و شايع‌ترين حساسيت‌هاست كه ممكن است در زمان شيرخوارگي(8-7 ماهگي) بيشتر مشاهده شود و به شكل ضايعات خارش‌دار در ناحيه صورت به‌ويژه گونه‌ها بروز مي‌كند. البته گاهي اين ضايعات گسترش پيدا كرده و در ساير نقاط بدن هم مشاهده مي‌شود. گاهي خارش به حدي زياد است كه بچه با خاراندن آن باعث زخمي شدن محل ضايعه مي‌شود. درماتيت آتوپيك در بچه‌هاي بزرگتر هنگامي چهار دست و پا راه مي‌روند بيشتر در نواحي تماس بدن با زمين مانند زانو و ساق پا ديده مي‌شود و در سنين بالاتر و بزرگسالان بيشتر در محل چين‌هاي بدن ظاهر مي‌شود اما علامت مشترك همه آنها در تمام سنين خارش زياد ضايعات است.
اگزماي سكه‌اي چه ويژگي‌هايي دارد؟
اگزماي سكه‌اي به‌صورت ضايعاتي در اندازه‌هاي مختلف ظاهر مي‌شود كه گاه به شكل يك سكه است و گاه داراي اشكال نامنظمي است. اين ضايعات بيشتر پشت دست‌ها ايجاد مي‌شوند و در موارد نادر ساير قسمت‌هاي بدن را هم فرا مي‌گيرند. ضايعات با خارش زيادي همراه است، در نوع حاد آن ترشح هم ديده‌ مي‌شود.
و درماتيت سبوريك؟
در اين بيماري در ناحيه سرشوره‌ها خود را نشان مي‌دهند و گاهي حتي ابرو و قسمت‌هاي مركزي صورت مانند اطراف بيني و دهان را هم درگير مي‌كنند. درماتيت سبوريك با خارش، التهاب، و پوسته ريزي همراه است. پوسته‌ها به رنگ زرد مايل به قهوه‌اي هستند. اين بيماري ممكن است در 3-2 ماه اول تولد يا در بزرگسالان بعد از سن بلوغ ديده‌ شود. متاسفانه اين بيماري يك بيماري عودكننده است تا جايي كه گاه ممكن است مدتي بعد از درمان به شكل حادتر عود كند. هرچند درماتيت سبوريك داراي زمينه ارثي است اما استرس هم در ايجاد و به‌ويژه عود آن بسيار موثر خواهد بود.
يعني مي‌توان به درمان آن اميدوار بود؟
در برخي موارد ممكن است بيماري نسبت به درمان ارائه شده مقاوم شود و نياز به درمان‌هاي بيشتر در مدت طولاني‌تري است كه حتما بايد زير نظر متخصص انجام شود.
لطفا كمي هم در مورد اگزوجنوس‌ها توضيح دهيد.
اگزوجنوس‌ها هم داراي انواع مختلفي هستند كه از آن جمله مي‌توان به اگزماي تماسي اشاره كرد.
 اگزماي تماسي دراثر تماس با چه موادي به وجود مي‌آيد؟
چيزهايي مانند گرد و خاك و در مواردي هم در اثر تماس با موادي مانند فلزات به‌ويژه نيكل و كروم ايجاد مي‌شود. البته اگزماي تماسي خود به دو نوع تحريكي و آلرژيك تقسيم‌بندي مي‌شود.
 و هر كدام از اين دو داراي چه ويژگي‌هايي هستند؟
نوع تحريكي بيشتر بر اثر تماس با عوامل اسيدي يا قليايي مانند شوينده‌ها و غيره ايجاد مي‌شود و علائم آن بيشتر از نوع آلرژيك است.
منظورتان از علائم چيست؟
قرمزي و خارش زياد و ورم. گاهي آن‌قدر اين علائم شديد است كه با تاول همراه و منجر به ايجاد زخم و ترشح مي‌شود.
نوع آلرژيك داراي چه فاكتورهايي است؟
در اثر تماس زياد با مواد حساسيت‌زا به‌ويژه شوينده‌ها كم‌كم حساسيت تحريكي تبديل به نوع آلرژيك مي‌شود و واكنش‌هاي خفيف‌تري ظاهر مي‌شود.
آيا در مورد اين حساسيت‌ها هم عامل ژنتيك مي‌تواند موثر باشد؟
بله، معمولا افرادي كه زمينه ژنتيكي دارند نسبت به بيشتر حساسيت‌ها مستعدتر هستند. بدن خانم‌هايي كه زمينه حساسيت دارند در زمان بارداري به‌ويژه ماه‌هاي 6-5 حساس‌تر مي‌شود. حتي ممكن است در برخي خانم‌هاي باردار كه هرگز علائم حساسيت نداشته‌اند اما زمينه آن‌را دارند ما شاهد بروز حساسيت در اين دوران باشيم.
چگونه مي‌توان از حساسيت‌ها پيشگيري كرد؟
اجازه دهيد اول تاكيد كنم كه بهترين درمان پيشگيري است و با پيشگيري مي‌توان بيماري را كنترل كرد. مثلا در مورد درماتيت آتوپيك با شناسايي موادي كه كودك نسبت به آنها داراي حساسيت است و خودداري از مصرف آنها مي‌توان از بروز حساسيت جلوگيري كرد. معمولا خوراكي‌هايي مانند شكلات، بادمجان، توت فرنگي، تخم‌مرغ در برخي افراد حساسيت‌زا هستند. همچنين افرادي با پوست‌هاي خشك بيشتر مستعد حساسيت هستند، بنابراين توصيه مي‌شود اين افراد حتما از صابون‌ها و لوسيون‌هاي بدن مخصوص و ضدحساسيت يا گليسيرينه استفاده كنند تا از خشك شدن بيشتر پوست آنها جلوگيري شود. خشكي پوست باعث ايجاد خارش شده و خارش ضايعاتي را پوست ايجاد مي‌كند. افراد مستعد حساسيت بهتر است از لباس‌هاي نخي استفاده كرده و از پوشيدن لباس‌هايي از جنس پشم و پلاستيك خودداري كنند. استفاده از لباس‌هاي نخي احتمال بروز آلرژي در آينده را هم كمتر خواهدكرد. برخي از افراد هم هنگام استحمام از ليف و كيسه استفاده مي‌كنند كه اصلا به ويژه در مورد افرادي با زمينه حساسيت توصيه نمي‌شود چون باعث تحريك پوست است. بهتر است هنگام استحمام فقط از يك صابون مناسب و نهايتا يك ليف نرم استفاده شود.
 چه توصيه‌اي به خانم‌هاي خانه‌دار و افرادي كه زياد با مواد شوينده كار مي‌كنند، داريد؟
اين افراد به ويژه كساني كه نسبت به شوينده‌ها داراي حساسيت هستند بايد از دستكش‌هايي با لايه كتان استفاده كنند يا زير دستكش خود دستكشي نخي بپوشند.
 براي درمان حساسيت معمولا از چه روش‌هايي استفاده مي‌شود؟
معمولا داروهاي موضعي تجويز مي‌شود اما گاهي هم نياز به درمان داروهاي خوراكي وجود دارد.
آيا كهير هم نوعي حساسيت است؟
نه، ما اصطلاحي داريم به نام آتوپي كه شامل حساسيت آتوپيك، كهير، رينيت آلرژيك (تب يونجه) و آسم است. موارد بالا گاهي ممكن است همراه يكديگر در بيمار مشاهده شوند. بنابراين كهير گاهي در كنار حساسيت بروز مي‌كند اما حساسيت نيست. گاهي در برخي بيماري‌هاي داخلي و عفونت‌هاي مزمن هم كهير را مي‌بينيم.
تفاوت كهير و حساسيت چيست؟
كهير داراي علايم زودگذري است اما حساسيت ضايعات واضحي دارد.

منبع:روزنامه تهران امروز

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.77569s, 18q