میخ کوچک دردناک

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89415
میخ کوچک دردناک

زهرا السادات خوشحالی-خبرنگار سلامت نیوز/ميخچه رشد غير عادي و ضخیم شدگی و برجستگي لايه هاي خارجي پوست است. این هسته سفت و ناخوشایند ناشی از دفاع طبيعي پوست پا در برابر سايش ، فشار و تحريكات موضعي مداوم است که بیشتر در پاها بروز می کند. دليلش پوشيدن کفش تنگ و نوک تیز، پاشنه دار و نا مناسب و راه رفتن زياد است .
در اکثر مواقع به دلیل دردی که در پا ایجاد میشود فرد سعي مي كند به پا فشار نياورد و اين كار سبب ايجاد مشكل در كمر و زانو و گاهي درد در ناحيه ران میشود.
براي پيشگيري از بروز ميخچه کفشهاي راحت و اندازه پا توصيه مي شود و نيز شستن مرتب پاها و خشک کردن آنها و سپس استفاده از روغن زيتون و يا هر کرم نرم کننده پوست که مي تواند از بروز ميخچه پيشگيري کند.
در صورت بروز ميخچه و ضخيم و خشن شدن پوست مي توانيد با روغن زيتون آن را ماساژ دهيد تا نسوج مرده به تدريج نرم شود و به راحتي از پوست جدا شود. در مورد پاشنه پا هم مي توانيد از همين روش استفاده کنيد و قسمتهاي خشن پوست پا را با روغن زيتون ماساژ دهيد تا زبري پاشنه پاها از بين برود.
شستشوي پاها با جوشانده بومادران و نمک نيز در رفع ميخچه موثر است. پس از اين شستشو پاها را با روغن زيتون يا روغن بادام و ليمو ترش به روش زير چرب کنيد:
ليمو ترش را نصف کنيد و پس از آنکه مقداري از آبش را گرفتيد، مقداري روغن زيتون يا روغن بادام درون آب بريزيد و بگذاريد از شب تا صبح بماند. سپس با روغن درون ليمو ترش ميخچه پاها و نسوج اطراف آن را چرب کنيد

مي توانيد ناحيه درگير را با آب گرم ماساژ دهيد تا نرم شود ، سپس با سنگ پا يا يك چيز زبر ناحيه مربوط را مالش دهيد تا پوست ضخيم شده آن به تدريج پاك شود . براي انجام اين كار از تيغ استفاده نكنيد چون مي تواند محل ضايعه را مستعد عفونت كند .
در صورتي كه ميخچه تشكيل و درد آن آغاز شد با آن مدارا كنيد ، فشار را كم كنيد ، كفش خود را عوض كنيد و هر روز مقداري از آن را با مالش برداريد تا كار به مراحل انتهايي و جراحي نرسد بعد از برداشتن روزانه لايه هاي فوقاني ميخچه ، روي آن چسبهايي مخصوص که در داروخانه ها وجود دارند كه حاوي اسيد ساليسيليك است بچسبانید.اما مواظب باشید بايد فقط روي ميخچه آنرا قرار دهيد وگرنه پوست سالم شما نيز دچار مشكل مي شود .

عموماً درمان ميخچه به طور كامل ۳ هفته طول مي كشد ، پس به آن زماني كافي بدهيد و در اين مدت اصول گفته شده را رعايت كنيد .
همچنين مي توانيد چاي بابونه تهيه كنيد و از آن براي درمان ميخچه يا پينه استفاده كنيد . براي اين منظور بابونه را دم كنيد و آن را در آب ولرم بريزيد تا رقيق شود . پاهاي خود را در محلول بسيار رقيق چاي بابونه قرار دهيد . اين كار باعث نرمي و لطافت پوست پا بخصوص در نواحي كه پوست زبر شده است ، مي شود . اگر تغيير رنگي به علت تماس محلول با پا ايجاد شد ، نگران نباشيد ، چون بعد از شستشو با آب و صابون اين تغيير رنگ به راحتي از بين مي رود .

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.24678s, 18q