جراحي بهترين گزينه نيست

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89422
جراحي بهترين گزينه نيست

درد ناحيه پشت غالباً نشانه يک بيماري جدي و مهم نيست و در اکثر موارد درد با درمان هاي اندکي از بين مي رود. دکتر «دنيس سي تورک» محقق در زمينه درد از دانشگاه واشنگتن اظهار مي کند که کمردرد از سر آغاز مي شود زيرا دردها از مغز سرچشمه مي گيرند مثلاً اگر آسيبي به کمر برسد، اطلاعات از طريق سلول هاي عصبي به مغز مي رسد و در مغز است که اين اطلاعات به درد تعبير مي شود و هر کسي هم اين درد را به گونه يي متفاوت احساس مي کند. فعل و انفعالات مغز در ادراک ما از درد نقش مهمي ايفا مي کند.

درد ناحيه پاييني کمر مي تواند دلايل زيادي داشته باشد از جمله کشيدگي عضله يا رباط، بيرون زدگي ديسک، التهاب مفاصل، عفونت در ستون فقرات يا بر اثر تصادف اتومبيل يا ضربه ناشي از افتادن. دکتر «تورک» اظهار مي دارد اگرچه دلايل بالقوه زيادي براي کمردرد وجود دارد اما حدود 85 درصد مواقع دليلي براي درد پيدا نمي شود و گاهي تجويز آزمايش هاي زياد از حد و ام آر آي يا سي تي اسکن را سبب مي شود که اغلب هم يا دليل اصلي را پيدا نمي کنند يا مشکلات ديگري را در اين ناحيه پيدا مي کنند که در ارتباط با درد بيمار نيست. مطالعات نشان مي دهد ام آر آي يا سي تي اسکن فتق ديسک کمري يا باريکي مجراي ستون فقرات را نشان مي دهد که از هر سه نفر يک نفر به آن مبتلا است و هيچ گونه نشانه يا دردي هم ندارد.

دکتر «جان دي لوسر» متخصص و جراح مغز و اعصاب در دانشگاه واشنگتن معتقد است متاسفانه اين آزمايش ها و عکس هاي بيش از حد منجر به جراحي هاي غيرضروري مي شود خصوصاً در مورد افراد مسن تر که بر اثر مرور زمان و افزايش سن دچار تغييراتي مي شوند که به طور طبيعي وضعيت آنها را با افراد جوان متفاوت مي سازد. اما برخي از پزشکان از اين نکته غافل مي مانند و اين تغييرات را با غيرطبيعي بودن اشتباه مي گيرند و درصدد جراحي برمي آيند. دکتر «لوسر» مي افزايد؛ از نظر من گرفتن عکس هنگام درد ناحيه پشت فقط در مواردي که فرد سابقه خانوادگي سرطان دارد يا دچار تب است (که احتمالاً به دليل عفونت در ستون فقرات است) يا در مواردي که فرد در معرض آسيب هاي جدي فيزيکي قرار گرفته باشد، لازم است. در بقيه موارد که فرد دچار کمردرد است چنانچه بعد از گذشت 4 الي 6 هفته با درمان هاي تجويزي بهبود نيافت، انجام آزمايش ها و عکس ها مي تواند کمک کند.

در ايالات متحده هر سال حدوداً نيم ميليون عمل جراحي کمر صورت مي پذيرد در حالي که بسياري از متخصصان معتقدند 95 تا 98 درصد افراد مبتلا به کمردرد نيازي به عمل جراحي ندارند. دکتر «لوسر» اظهار مي دارد در شرايطي که بعد از گذشت مدت زمان معقول و معين درد بيمار هيچ گونه بهبودي نيافت و درد به حدي زياد باشد که بيمار قادر به تحمل آن نباشد، مي توان با عمل جراحي درد را سريعاً کاهش داد اما در اين موارد هم باز جراحي بهترين گزينه نيست.

از آنجايي که از هر سه نفر مبتلا به کمردرد يک نفر ظرف مدت يک هفته و همچنين از هر سه نفر، دو نفر ظرف مدت هفت هفته به طور قابل ملاحظه يي بهبود مي يابند پس بهترين روش، کنترل درد و منتظر شدن است. مساله ديگر اين است که هنگامي که بيمار تحت درمان قرار مي گيرد نبايد به تختخواب بچسبد و استراحت کند زيرا به رغم آنکه زماني استراحت مطلق را بهترين درمان کمردرد مي دانستند، امروزه پزشکان مخالف آن را تجويز مي کنند زيرا وقتي فردي مدام روي تخت دراز مي کشد تراکم و عملکرد ماهيچه ها کم مي شود و براي هر هفته يي که فرد در تختخواب مي ماند 6 تا 8 هفته زمان مي برد تا جبران کمبود تراکم ماهيچه ها شود و به حالت اوليه بازگردند. چنانچه احساس مي کنيد نياز به استراحت داريد بيش از دو روز در تختخواب نمانيد و حتي هنگام استراحت هم گهگاه از تخت پايين بياييد و اطراف اتاق راه برويد.

تحقيقات نشان مي دهد استراحت هيچ گونه کمکي به بهبود شخص نمي کند اما ورزش هايي مانند پياده روي، تمرين هاي کششي و شنا بسيار موثر هستند. استفاده از يک کيسه يخ هم موجب کاهش درد مي شود. ظرف 48 ساعت اول شروع درد مي توان کيسه يخ را به مدت 5 الي 10 دقيقه استفاده کرد، يخ موجب کاهش التهاب و ورم، بي حسي بافت هاي دروني و کم کردن فشار عصب ها در ناحيه آسيب ديده مي شود. بهترين روش پيشگيري از کمردرد اين است که بدن خود را سالم، انعطاف پذير و قوي نگه داريد و براي انجام حرکات ورزشي و نرمش خود را موظف سازيد و چنانچه هنوز سيگار مي کشيد، ترک کنيد. تحقيقات نشان مي دهد کشيدن سيگار عامل مهمي جهت افزايش خطر ابتلا به کمردرد است.

منبع:روزنامه اعتماد-مترجم:فرانک باجلان

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.75633s, 18q