وقتي دندان‌ها از دهان بيرون مي‌پرند!

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89424
وقتي دندان‌ها از دهان بيرون مي‌پرند!

خانم دکتر! با يك دست دندان لق چه مي‌شود كرد؟
اول بايد ببينيم علت لقي دست دندان چيست. اگر از شکل ظاهري دست دندانتان راضي هستيد و دندانپزشک نيز هنوز کارايي دست‌دندان را در جويدن تأييد مي‌کند، مي‌توان يک لايه از مواد جديد لثه دست دندان را در زير آن اضافه کرد تا اين لقي کمتر شود.

خب اگر قرار باشد يک لايه جديد در داخل دست دندان قبلي بدهند، رعايت نکات خاصي را بايد در استفاده از دست دندان بکنيم؟
خير، اين لايه جديد از جنس لثه خود دست‌دندان است و فرقي با دست دندان قبلي ندارد و فقط با دهان شما تطابق بيشتري دارد و لقي دست دندان شما را کاهش مي‌دهد.

اصلاً چرا بعضي از دست دندان‌ها لق مي‌زنند؟ مشکل از ساخت دست دندان است يا به گفته بعضي‌ها لثه‌ها کوچک شده و آب رفته‌اند يا چيز ديگري است؟
هر دو. ممکن است دندانپزشک در ساخت دست دندان دقت نکرده باشد و يا تکنيسين دندانساز دست دندان را خوب و درست نپخته باشد. ولي گاهي مشکلات از دهان بيمار است مثلاً ممکن است شما سال‌ها از يک دست دندان مناسب استفاده کرده باشيد که استخوان فکتان را تحليل برده باشد.

بعضي‌ها که دست دندانشان لق است، به دندانپزشک مي‌گويند «لثه‌هايم گوشت آورده است» اين هم از عوارض اين دست‌دندان‌ها است؟
بله. بعضي از بيماران مي‌توانند با کمک عضلات صورت و گونه و زبانشان دست دندان لق را به شکلي در دهانشان نگه دارند ولي در طولاني مدت، بافت‌هاي دهان که بافت‌هايي فعال‌اند، رشد اضافي پيدا مي‌کنند تا اين فضاي خالي بين زير دست‌دندان و لبه‌هاي آن با لثه را پر کنند تا تطابق دست دندان را بهتر کنند و لقي دست دندان کمتر شود.

خب اگر لثه‌هاي کسي به اصطلاح گوشت آورده باشد و بخواهد يک دست دندان جديد بسازد، بايد چه توصيه‌هايي را رعايت کند؟
اول اين‌که دست دندان لق فعلي که باعث اين رشد اضافي بافت شده است، را از دهانش بيرون بياورد و به لثه‌هايش استراحت بدهد. بعد بايد با انگشت لثه‌هايش را ماساژ دهد. تا جايي‌که مي‌تواند از اين دست دندان لق کمتر استفاده کند تا تورم و التهاب بافتي او کم شود.

خانم دکتر! چرا بعضي از دست دندان‌ها در ابتدا لق نيستند ولي بعد از گذشت ماه‌ها و يا سال‌ها تطابق خود را از دست مي‌دهند و لق مي‌شوند؟
بعد از کشيدن دندان‌ها، به ويژه آخرين دندان، لثه‌ها و استخوان فک خود را در طي ماه‌ها و سال‌هاي بعد عقب مي‌کشند، حالا ممکن است شما يک ماه پس از کشيدن دندان‌هايتان دست دندان را ساخته باشيد و تطابق داشته باشد ولي به مرور که لثه‌ها و استخوان خود را عقب مي‌کشند ديگر دست دندان آن تطابق قبلي را در دهانتان نداشته باشد.

به هر حال مي‌گويند «دست دندان متحرک»، خانم دکتر به نظر شما چقدر لقي طبيعي است؟ و چه زماني بايد براي رفع اين لقي دوباره نزد دندانپزشک رفت؟
به هر حال ذات اين دست دندان‌ها متحرک است و ثابت نيست. شما دست دندان را مي‌توانيد از دهانتان خارج کنيد و دوباره در دهانتان بگذاريد و اين دست دندان‌ها به پايه‌اي متصل نيستند تا آن‌ها را محکم در سر جايش نگه دارد، پس نمي‌توان انتظار داشت با هيچ نيرويي که بر آن‌ها وارد مي‌شود اصلاً تکان نخورند. اگر در فعاليت‌هاي عادي دهان مثل عطسه، سرفه و خميازه دست‌دندان شما تکان بخورد بايد بررسي شود که اين مربوط به لقي دست‌دندان است و يا لبه‌هاي دست دندان بلند است و با فعاليت بافت‌ها و عضلات دهان تداخل دارد و بايد کمي کوتاه‌تر و نازک‌تر شود.

تازگي‌ها «چسب‌هاي دندان مصنوعي» به بازار آمده‌اند، مي‌توان براي رفع لقي دست دندان از اين چسب‌ها استفاده کرد؟
چسب‌هايي قبلا در بازار وجود داشت، عوارض داشتند، ولي چسب‌هاي جديد اين خواص را ندارند ولي فراموش نکنيد اگر دست دندان شما لق نباشد و تطابق خوبي داشته باشد اصلاً نيازي به استفاده از چسب دندان مصنوعي نداريد.

خب اين چسب‌ها چه انواعي دارند؟ نوعي پودري آن بهتر است يا شکل نواري آن؟ و يا نوع خميري؟

اين چسب‌ها به اشکال مختلف در بازار موجودند. نوع نواري و نوع ديگر پودر و مايع است ولي در انواعي که پودر دارد بيماران چندان احساس رضايت ندارند. نوع خميري آن هم وجود دارد که به شکل لوله‌هاي خمير دندان است که به اندازه گلوله‌هاي کوچک خمير دندان در سطح لثه‌اي (داخل دست دندان) مي‌گذارند و دست دندان را داخل دهانشان مي‌گذارند و چند دقيقه روي لثه فشار مي‌دهند تا چسب خميري کاملاً به صورت يکنواخت داخل دست دندان پخش شود. فراموش نکنيد که چسب را اين‌قدر زياد داخل دست دندان نگذاريد که از لبه‌ها پس بزند چون حالت تهوع پيدا خواهيد کرد.

روش کلي استفاده از اين چسب‌ها را برايمان توضيح مي‌دهيد؟
چه بخواهيد از نوع پودري، خميري يا نواري استفاده کنيد، نخست بايد سطح لثه‌اي دست‌دندان را تميز کنيد ، بشوييد و خشک کنيد و چسب را درون اين سطح قرار دهيد. براي پاک کردن اين چسب پس از استفاده از داخل دست‌دندان، يک مسواک نرم بخريد و در زير آب ولرم با مسواک نرم بقاياي چسب را از داخل دست دندان پاک کنيد. فراموش نکنيد به زور اين قطعات چسب را از درون دست دندان جدا نکنيد بلکه فقط با حرکات نرم موهاي مسواک آن را به آرامي پاک کنيد.

شما اين چسب‌ها را به چه کساني توصيه مي‌کنيد؟
اگر دست دندانتان لقي کمي دارد مي‌توانيد براي تطابق و گير بيشتر دست دندان در دهانتان از اين چسب‌ها استفاده کنيد و بيشتر حالت اعتماد به نفس رواني به بيمار مي‌دهد که مي‌تواند با اطمينان در حضور جمع به راحتي و بدون

لق زدن دست‌دندانش صحبت کند و اين به ويژه براي اساتيد دانشگاه، معلمان و سخنرانان اهميت دارد ولي اگر دست دندانتان واقعاً از نظر ساختاري مشکل دارد و با دهانتان تطابق ندارد بايد دست دندانتان را تعويض کنيد و استفاده از اين لايه‌هاي روي هم چسب‌ها جز سنگين‌تر کردن دست دندان و افزايش احتمال بروز قارچ و عفونت در دهانتان فايده ديگري نخواهد داشت.

خانم دکتر! بعضي از افراد مسن به ويژه خانم‌ها استخوان فکشان به مرور تحليل رفته است و هيچ دست دنداني در دهانشان تطابق کافي را ندارد، اين افراد چه کار مي‌توانند بکنند؟
براي اين افراد چند عدد ايمپلنت که پايه‌هايي فلزي (پيچ‌هايي) استوانه‌اي از جنس تيتانيوم است درون استخوان فکشان قرار مي‌دهيم، بعد از چند ماه که اين پيچ‌ها با استخوان فک يکي شدند و جوش خوردند، دست دنداني مي‌سازيم که روي اين پيچ‌ها سوار مي‌شود و اين دست دندان گير خودش را از اين پايه‌ها مي‌گيرد.

در مورد پيوند لثه و استخوان چطور؟

هميشه نمي‌توان اين پيچ‌ها را درون دهان هر کسي قرار داد.
اگر شرايط براي کار گذاشتن ايمپلنت مناسب نباشد، گاهي از پيوند لثه و استخوان استفاده مي‌کنند تا بستر مناسب‌تري براي گير دست دندان بسازند ولي اين درمان‌ها موقتي‌اند و خيلي زود همين لثه‌ها و استخوان‌هاي پيوند شده نيز تحليل مي‌روند و دست دندان جديد هم دوباره در دهان لق خواهد شد.

چاقو، خرده شيشه يا سنباده؛ اين‌ها وسايلي است که بعضي از بيماران با آن به جان دست‌دندانشان مي‌افتند تا لبه‌هاي دست‌دندانشان را که دهانشان را زخم کرده است (مي‌زند) کوتاه‌تر کنند، چه بر سر دست دندان بيچاره مي‌آيد؟ اين‌ها وسايل و روش‌هاي مناسب براي تنظيم دست دندان هستند؟
خير. اين روش‌ها دقت کافي ندارند، بيماران حدودي محل زدگي را داخل دست دندان پيدا مي‌کنند و در عين حال اين وسايل تميز و استريل نيستند و مشکل بيمار را افزايش مي‌دهند و حتي گاهي باعث لقي دست دندان مي‌شود.

براي رفع بلندي دست دندانتان اگر لثه‌هايتان را زخم کرده است نزد دندانپزشکان برويد. او با مواد قالب‌گيري ويژه‌اي محل دقيق بلندي دست دندان را پيدا کرده و با وسايل مناسب و استريل آن را برطرف خواهد کرد.

خب اگر در آن لحظه دسترسي به دندانپزشک‌شان نداشتند، چطور؟
موقتاً دست دندانشان را از دهانشان خارج کنند. بعضي‌ها توصيه مي‌کنند از همان روزي که دست‌دندان را از دندانپزشک دريافت مي‌کنند تا يک هفته آن را از دهانشان خارج نکنند تا به آن عادت کنند ولي اگر واقعاً دست دندان دهانتان را زخم مي‌کند و تحملش را نداريد نبايد آن را در دهانتان نگه داريد چون زخم را تحريک مي‌کند و اگر اين زخم بهبود پيدا نکند مي‌تواند موجب عفونت و حتي تحليل لثه و استخوان شود.

خانم دکتر، بعضي دندانپزشکان به بيماراني که دست دندانشان لثه‌هايشان را مي‌زنند «لثه نرم» را توصيه مي‌کنند، لثه نرم چه مي‌کند؟
گاهي استخوان فک بيمار، تيزي‌هايي دارد که از روي لثه هم قابل لمس است. شرايط بيمار هم اجازه نمي‌دهد با جراحي و با سوهان استخوان اين تيزي‌ها را صاف کنيم، اگر دست دندان روي اين تيزي‌ها قرار گيرد لثه بيمار را زخم مي‌کند بنابراين ما از لثه نرم براي بيمار استفاده مي‌کنيم که حالت بالشمک مانند بين دست دندان و لثه و استخوان قرار مي‌گيرد و از فشار دست دندان روي لثه مي‌کاهد تا لثه را زخم نکند.

منبع:همشهری آنلاین

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.42553s, 18q