گز شیرین تر از عسل

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89443
گز شیرین تر از عسل

وجه تسمیه این شیرینی، انگبین به کار رفته در نوع اصیل و سفارشی آن که از درخت گز بدست می آید می باشد.

اشكال مختلف گز: لقمه اي ، سکه ای ، برشي، آردي ، انگشت پيچ ، با پوشش شكلات

مواد سازنده اصلي گز
شكر ،گلوكز مايع (بادكا) ، سفيده تخم مرغ ، مغز (گردو ، بادام ، فندق ، پسته )

بسته بندی
گز پس از شکل گیری به یکی از دو روش زیر بسته بندی می گردد:
1- گز آردی : در این نوع بسته بندی گز و آرد درون لفاف مومی قرار گرفته.
2- گز غیر آردی : این نوع بسته بندی براي گزهاي لقمه‌ای،برشی یا سکه‌ای كاربرد دارد. در اين نوع بسته بندي ابتداگز بصورت تك عددي ‌درپوششهای‌مجازخوراکی بسته بندي شده

سپس گز آردی و گز غیر آردی هر كدام در جعبه‌هایی ازجنس مقوا، فلز، چوب ویامواد پلیمری که‌همگی باید مناسب برای تماس با مواد غذایی باشند قرار داده می شوند.

تذکر:
1- بسته ها باید از نظر درزبندی بدون خلل وفرج باشند تاحتی الامکان مانع از تبادل‌هوا و رطوبت شوند. این امر سبب افزایش طول عمر محصول می گردد.
2- استفاده از سلفونهای چند لایه در بسته بندی گز ها ی لقمه می تواند موجب افزایش طول عمر این محصولات گردد. زیرا این پوششها تبادل رطوبت را به حداقل می رسانند.

برتريهاي گز
گز محصولي است كه در آن از روغن، آرد، مواد شيميائي، مواد غير طبيعي ونگهدارنده استفاده نشده و در ضمن تنها ماده غذائي است كه در آن مانهاي گياهي مثل ترنجبين و شيرخشت بكاررفته‌است لذا از اين نظرنسبت ‌به ‌شيريني‌هاي ديگر برتر مي باشد.
يك گز مرغوب به طور معمول سفيد است. و تنها در صورت اضافه شدن افزودنيهاي طبيعي مجاز، رنگ و طعم محصول متمايل به ماده افزوده شده مي گردد. گز طعم شيرين‌ مطلوب دارد،به راحتي‌در دهان حل شده و گلو را نميسوزاند و ضمن برخورداري از بافت نرم و جونده، قابل شكستن مي باشد.

مخاطرات احتمالي
1- وجود افلاتوكسين كه نوعي سم بوده ،مصرف آن در دراز مدت باعث سرطان مي شود . اين سم درپسته، بادام و ساير مغزهاي آلوده‌وجود دارد. كارخانه هايي كه داراي پروانه ساخت مي باشند موظف هستند ميزان افلاتوكسين مغزها را با انجام آزمايشات لازم تحت كنترل داشته باشند .
2- وجود آلودگي ميكروبي در محصول كه مي تواند از طريق دست كارگر، ابزار و وسايل كار،مواد اوليه ‌نامطلوب وشرايط بسته بندي وبطور كلي عدم رعايت موازين بهداشتي در فرآيند توليد ايجاد گردد.
3- وجود آفات گياهي بر روي مغز يا آرد آلوده در اثر نگهداري در شرايط نامناسب (دما و رطوبت بالا ) و يا نگهداري در محل آلوده به آفت ممكن است باعث ايجاد كرم يا حشره در جعبه گز شود.
4- داشتن پوسته يا مواد خارجي درگزكه موجب آسيب دندان مي شود.

توصیه های سلامت نیوز را جدی بگیرید :
1- گز براي افراد ديابتي توصيه نمي شود واين افراد بايد طبق دستور پزشك يا متخصص تغذيه از گزاستفاده نمايند.
2- خوردن گز به علت داشتن سفيده تخم مرغ ودرصورت داشتن عسل براي كودكان زير يكسال توصيه نمي گردد.
3- توصيه مي شود بعد از خوردن گز دندانهاي خود را مسواك بزنيد.

شرايط نگهداري
گز را بايد در محلی خشک و خنک، دور از نور خورشيد، حرارت بخاري و گرما نگهداري كرد و از قرار گرفتن در معرض بو ، بخار و مواد شيميايي مثل مواد شوينده ودسترس‌حشرات دورنگه‌داشت.
طبق بررسي هاي انجام شده بهترين زمان مصرف براي گز معمولی بين 2 تا 4ماه و براي گزهاي شكلاتي 6 تا 9 ماه مي باشد . براي نگهداري طولاني تر گز رامي توان دريخچال يا فريزرنگهداري‌كرد. اگرسلفون روي جعبه باز شده باشد بهتر است آنرا در پوشش غير قابل نفوذ قرار داد. گز فريز شده بهتر است نيم ساعت قبل از مصرف در دماي اتاق قرار گيرد.
از باز گذاشتن درب جعبه گزهاي آردي بايد جلوگيري كرد.درصورت چيدن در ظرف بايد از ظروف درب داراستفاده نمود و يا روي ظرف را با پوشش مناسب پوشاند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.12119s, 18q