جايگاه طب سنتي ايراني

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89459
جايگاه طب سنتي ايراني

ریشه بسیاری از بیماری ها که اکنون با آن دست و پنچه نرم می کنیم در عدم حفظ تعادل میان این دو عادت غذایی است و یکی از عوامل اصلی پیشگیری از بیماری ها در رجعت دوباره ی ما به گیاهخواری است.
شاید از همین روست که دكتر مجید آويژگان عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان و شهركرد هفت سال از عمر تحقیقاتی خود را در زمينه گياه درماني سپری کرده است. نام وی هفته گذشته در رسانه های اروپایی خوش نشست آنجا که وی توانست با كسب رتبه نخست در گنگره بين المللي ايتاليا برگ زرين ديگري را در طب سنتي ايران رقم زند، به همین منظور سامانه خبری سلامت نیوز کارنامه علمی وی را بررسی می نماید.

دكتر مجيد آويژگان تحقيقات گسترده ای را در زمينه خواص گياه خوشاروزه از سال ها پیش آغاز نمود و با حضور در يك گنگره بين المللي و ارائه ی مقاله اي در جهت خواص درماني اين گياه و اثراتي آن در بيماريهائي نظير كچلي ،عفونت هاي رحمي و بیماری ها فك و دهان نوزادان تمامی آن را به اثبات برساند.
اين گنگره در سطح بين الملي و با حضور كشورهائي نظير آمريكا،برزيل ،كوبا ، هند، مالزي،پاكستان و ايران،در دو بخش ساختار طب سنتي و طرحهای جديد این حوزه و بخش مربوط به مقالات و پوسترهای ارسالی در هفته ی گذشته برگزار شد.
با اين حال درخشش مقاله دکتر آویژگان که از میان 54 مقاله ارسالی انتخاب شده بود در رسانه های داخلي بسيار كمرنگ جلوه داده شد و آنگونه که شایسته ی اين افتخار آفرين ایرانی بود مورد توجه قرار نگرفت.
گياه خوشاروزه که عمدتا مصرف خانگي دارد از آن رو مورد استقبال مردم قرار خواهد گرفته که بواسطه ی خاصيت ضد كپكي آن می تواند در مواد غذائي خانگي نظير ترشيجات ،رب و پنير و..... مورد استفاده قرار گیرد.
همین خاصيت ضد كپكي ايده ای شد تا دکتر آویژگان تحقيقات خود را در این زمينه آغاز نماید.طي شروع مطالعات در ابتدا بر تاثيري كه عصاره گياه روي ميكروبها دارد بررسي هایی انجام شد و سپس تمرکز مطالعات به سمت قارچها و باكتريها سوق پيدا كرد تا طي بررسي هاي انجام شده این فرضیه ثابت شد كه اين گياه بر درمان توفيت ها كه عامل كچلي هستند اثر بسزائي دارد.
در طول پنج مرحله نحقیقات گسترده که چهار سال به طول انجاميد دكتر اويژگان به اين نتيجه رسيد كه اين گياه مي تواند بر عليه كانديدا آلوكن عامل نسبتا قابل قبولي باشد.
از طرفي چون كانديدا آلوكن عامل موثر برفك و دهان نوزادان همچنین عفونت هاي رحمي در خانم هائي كه ازاين معزل رنج مي برند است و عدم تولید داروی شيميائي موثر بر ريشه كني این بیماری اين گياه نقش موثري در درمان موارد نام برده ايفا مي كند.
وقتی طب سنتی اینگونه می تواند در علاج بیماری ها موثر واقع شود علت کم توجهی ها به این شاخه از علم پزشکی مشخص نیست.
طب سنتی که تا سالهایی نه چندان دور در وزارت بهداشت از جایگاه خاصی برخوردار نبود اکنون وزارتخانه را بر آن داشته است تا با صدور آئین نامه ها و تشکیل ستاد طب مكمل نشان از اهمیت آن و توجه وزارت بر جایگاه تاثیر گذار طب سنتی داشته باشد.
همچنين دانشكده تربيت پزشكان با ایجاد شاخه طب مكمل اولين گروه از دانشجويان این رشته را پذيرفته است .
البته با وجود پيشبيني آينده ای روشني برای طب مكمل ايراني وجود دارد راههای هست که به بيراهه ختم خواهد شد.
جايگاه طب ايراني با قدمت چندين هزار ساله در ميان كنگره ها و سمينارها مختلف خاليست به گونه ای كه صحبتي از طب سنتي ايراني به ميان نمي آيد .در حالی که طب چيني ،پاكستاني ،اندونزي، مالزي، ايتاليائي، مكزيكي، اروپائي و افريقائي بسيار مطرح است و اين نشان از کم کاری در حوزه ی طب سنتي ايراني دارد.
اگر توجه و حمایت های وزارت بهداشت و مراکز متولی از طب سنتی ايراني نباشد تشخیص آن از انواع چيني و مكزيكي يا پاكستاني بسیار سخت خواهد شد و طب سنتي ما تبدیل به موسسه يا انستيتو گياه درماني خواهد شد كه مشابه آن در کشوری مانند چيني به وفور وجود خواهد داشت.
بهتر است با شناخت هر چه بیشتر ويژگي هاي طب مکمل ایرانی و پرورش آن در سطح بین المللی طب سنتي ايراني را مطرح و جايگاه شایسته آن را بازخوانی نمائیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.97892s, 18q