زنانی با ناخن های زيبا

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89462
زنانی با ناخن های زيبا

سفتي صفحه ناخن مربوط به پروتئيني است كه در پوست و مو هم يافت مي‏شود و به آن كراتين مي‏گويند. ناخن از چند قسمت مختلف تشكيل شده است .

نکاتی برای مراقبت کلی از ناخنها
- وظیفه ناخن محافظت از بافت زیرین بستر آن است بنابراین هرگز از ناخن خود به عنوان یک ابزار (مثلا برای باز کردن درب ظروف و ...) استفاده نکنید.

- از جویدن ناخن پرهیز نمائید.زیرا این عمل برای ناخن و کوتیکول آن بسیار مخرب است و می تواند منجر به عفونتی گردد که باعث تغییر شکل ناخن می شود.

- هنگام شستن ظروف و به طور کلی برای انجام هر عملی که نیاز به تماس با مواد شوینده و شیمیایی دارد از دستکش های محافظ استفاده نمایید.

- براي نرم شدن ناخنهای خشک و محکم بهتراست قبل از اقدام به كوتاه كردن، مدتي ناخن را در آب گرم قرار دهيم.

- ناخن را نبايد بيش از خط رشد طبيعي آن كوتاه نمود.

- به جای ناخنگیر بهتر است از سوهان برای کوتاه نگه داشتن ناخن خود استفاده نمایید. سوهان را از گوشه به سمت مرکز ناخن فقط در یک جهت به کار ببرید. زیرا در غیر این صورت ناخنها تخریب خواهند شد.

- فرقی نمی کند فرم ناخن را بیضی در می آورید یا مربعی! این فقط بستگی به سلیقه شما دارد و اینکه کدام فرم ناخن برای دست شما مناسب است. فقط به یاد داشته باشید هرچه ناخن شما بلندتر باشد مقاومت آن کمتر می شود.بنابراین آن را زیاد بلند نگاه ندارید.

- بعد از شستشوی دست، از کرم یا لوسیون مرطوب کننده استفاده نمایید زیرا صابون ها و مواد شوینده باعث خشک شدن ناخن و پوست می گردند.

- هرگز لاک ناخن را خراش ندهید و آن را پوست نکنید.

- زمان مناسب برای انجام مانیکور ناخن های خشک و محکم بعد از حمام است زیرا در این موقع، چرک از زیر ناخن زدوده شده و سطح ناخنها نرم می شود.

- برای دستیابی به یک مانیکور حرفه ای قبل از به کار بردن لاک، ناخن را بوسیله بافر (Buffer) پرداخت نمائید تا سطح آن برای پذیرش لاک آماده و مهیا گردد.

- بعد از بافر کردن، سطح ناخن را با لایه ای از یک لاک شفاف که به آن پوشش پایه می گویند بپوشانید.

- بعد از اینکه پوشش پایه خشک شد لاک رنگی را به صورت لایه ای نازک به کار برید. معمولا سه حرکت برای ایجاد یک لایه یکنواخت بر روی یک ناخن کفایت می کند. عمل افزودن لایه جدید را تا زمان رسیدن به ظاهر خوب و یکنواخت مورد نظرتان ادامه دهید.

- نکته کلیدی در این مرحله آن است که قبل از افزودن هر لایه جدید اجازه دهید لایه قبلی کاملا خشک گردد تا به اصطلاح ست (Set) شود. اگر نمی توانید صبر کنید از سشوار استفاده نمایید.

- برای افزودن به پایداری و دوام لاک ناخن و همچنین محافظت از نوک ناخنها، پوشش بالایی یا همان آستری لاک را بعد از خشک شدن لایه رنگی به کاربرید.

- در نهایت کرم یا لوسیون مرطوب کننده را برای روی دست و ناخن خود، به کار برید. فراموش نکنید که وسایل مانیکورتان را پس از استفاده، بوسیله الکل پاکیزه و استرلیزه نمائید.

نکته: لاک ناخن می تواند در یخچال نگهداری گردد.

- برای جلوگیری از چسبنده شدن درب لاک ناخن قبل از بستن، آن را با استفاده از وازلین چرب نمایید.

- سعی کنید تا حدامکان از لاک پاک کن ناخن، بویژه آنهایی که حاوی استن هستند کمتر استفاده نمایید. لاک پاک کن ها، اغلب ناخن را خشک می نمایند. از این رو بسیاری از متخصصات توصیه می کنند که لاک پاک کننده ناخن بیش از یک بار در هفته استفاده نگردد. بعد از استفاده از پاک کننده های لاک ناخن دست خود را به خوبی بشویید.

ویژگی های لاک ناخن :
- باید یك لایه غیرمحلول در آب، روی ناخن ایجاد كند، در رطوبت‌های بالا شفافیت خود را حفط كند و در مقابل تأثیرات نور، آب سرد و گرم، مواد شوینده (صابون و دترجنت‌ها)، لباس و ظروف مقاوم و پایدار باشد. لایه لاك ایجاد شده روی سطح ناخن خوب بچسبد. از انعطاف و استحكام مناسب برخوردار باشد و تحت شرایط معمولی ترك نخورد. همچنین شكسته، پاك و جاری نشود. لاك ناخن باید قابلیت كشش خوبی بر روی ناخن داشته باشد، از قوام و زمان خشك شدن مناسب برخوردار باشد و همچنین از یك سطح صاف و یكنواخت برخوردار باشد. در اثر نگهداری طولانی مدت در انبار یكنواختی را حفظ كند و كاملاً برای پوست و ناخن بی‌ضرر باشد.


مانیکور- مراقبت از دست و ناخن
مانيكور يك لغت لاتين مشتق شده از كلمات Manus به معناي دست و Cura به معناي مراقبت مي باشد. بنابراين مانيكور كردن به مفهوم عام آن به معناي مراقبت از دست ها مي باشد.

یک مانیکور خوب و کامل با آماده سازی ناخن و کوتیکول آن (چین پوستی موجود در پایه ناخن) آغاز می گردد. به ناخن خود دقیقا نگاه کنید. ناخن از قسمتهای مختلفی تشکیل شده است.

چگونه ناخن های خود را مانیکور کنید، روش های سوهان کردن ناخن، استفاده از برق ناخن و لاک زدن ناخن ها. با به کار گیری این تکنیک ها می توانید ناخن های خود را به زیبا ترین حالت ممکن درآورید.

اگر لاک ناخن شما همیشه لب پر می شود، گوشه ناخن هایتان همیشه پوست می دهد و ناخن های نازک و شکننده ای دارید؛ بهتر است دیگر نسب به آنها بی توجهی نکنید و همین حال به آنها یک مانیکور بسیار زیبا هدیه دهید. ما نکاتی را برای شما ذکر می کنیم که از آن طریق می توانید به سادگی دستانی زیبا و ناخن هایی چشم گیر داشته باشید.

برای شروع، باید ناخن های خود را به خوبی پاک کنید. دست های خود را حداقل برای چند دقیقه هم که شده در محلول آب گرم و صابون خیس کنید، تا هم ناخن ها نرم شوند و هم پوست اطراف آن.

سعی کنید همیشه از صابون های روغنی و نرم کننده استفاده کنید، زیرا این نوع صابون ها مانع خشک شدن پوست دست و همچنین ناخن های شما می شوند. سپس مقداری لوسیون مرطوب کننده را بر روی پوست خود استعمال کنید. این کار باعث می شود که پوست مرده از بین برود و دستها و ناخن هایتان طراوت و شادابی خاصی پیدا کنند.

اگر بتوانید دست های خود را در کرم پارافین قرار دهید، کار فوق العاده ای را انجام داده اید، چرا که در این حالت ناخن های شما به طور شگفت انگیزی نرم شده و حالت شکنندگی آنها از بین می رود. این ماده برای رشد ناخن ها نیز بسیار مفید است.

در این قسمت باید حالت دلخواه ناخن را انتخاب کنید. شما بیشستر حالت هلالی را می پسندید یا ترجیح می دهید از شکل مستطیلی استفاده کنید؟ به اندازه ناخن ها نیز توجه کنید. ناخن های بلند همیشه زیبا هستند، اما تا حدودی انجام کارهای روزمره را دشوار می سازند، مخصوصا به این دلیل که کثیفی زیادی در زیر آن جمع می شود و نیاز به مراقبت های ویژه پیدا می کنند.

زمانیکه اندازه دلخواه دستتان آمد، شروع کنید به سوهان کردن ناخن ها، آن هم از چپ به راست. توجه داشته باشید که این کار را نباید از بالا به پایین انجام دهید.

سعی کنید تمام ناخن ها را به طور یکسان سوهان بزنید، در غیر اینصورت ناخن های شما کج و کوله و نا صاف به نظر می رسند. دقت کنید که در هنگام سوهان کردن نباید به ناخن ها فشار بیش از اندازه وارد بیاورید. این کار مقاومت و عمر ناخن را تا حد زیادی کاهش می دهد. از یک پنبه برای پاک کردن اضافات ناخن و پاک کردن سطح ان استفاده کنید.

حالا ناخن های شما آماده لاک زدن شده اند! هر رنگی را که دوست دارید انتخاب کنید؛ فقط باید مراقب باشید که برس لاک شما بیش از اندازه کلفت و پر مو نباشد، زیرا استفاده از لاک را کمی دشوار می کند. اگر لاک شما اندکی غلیظ و چسبنده بود، باید مقداری لاک پاک کن یا استون به آن اضافه کنید، سپس آنرا به خوبی تکان دهید تا محلول به تمام سطح لاک برسد، آنوقت خواهید دید که لاک شما چقدر رقیقتر و قابل استفاده تر می شود.

شما باید دوبار ناخن های خود را لاک بزنید. رنگ اول به عنوان رنگ پایه به حساب می آید و رنگ دوم همان رنگ اصلی لاک را آشکار می کند. بین هر بار مصرف لاک باید حداقل 5 دقیقه وقفه ایجاد کنید تا ناخن های شما کاملا خشک شوند. دست های خود را برای مدت زمانی در حدود 15 دقیقه در معرض باد قرار دهید و یا برای 20 دقیقه در زیر گرما بگذارید تا ناخن ها خشک شوند. در آخر بر روی لاک ها از برق ناخن استفاده کنید تا درخشندگی خاصی پیدا کنند. این کار از لب پر شدن لاک روی ناخن نیز جلوگیری می کند. برای باقی نگه داشتن این درخشندگی و براقی باید هر دو روز یکبار، برق ناخن را مجددا استعمال نمایید.

زیبائی ناخن خود را حفظ کنید
آیا ناخنهای شما از وسط شكسته و یا كم رشد است؟ به توصیه های زیر كه توسط متخصصان گفته شده توجه كنید تا ناخنهای زیبایی داشته باشید.

۱- از وسط شكست ناخن: به جز موارد نادر مانند بیماری تیروئید و یا كم خونی، شكستن ناخن به دلیل خشكی ناخن است. دكتر لوری پولیس، مدیر بخش پوست شناسی منهتن می گوید: به طور مداوم ناخنهای خود را با كرمها و روغنها چرب كنید و شبها از دستكش استفاده كنید. این گرمای حاصل از دستكش باعث می شود كرم مؤثرتر واقع شود و اما روشهای دیگر برای جلوگیری از نصف شدن و شكستن ناخن وجود دارد. اگر از لاك استفاده می كنید، گاهی این كار را نكرده و بین دو بار استفاده فاصله بیندازید (لاك مانعی ایجاد می كند كه نمی گذارد مرطوب كننده تأثیر خود را بر ناخن بگذارد). در حین شست و شو و نظافت منزل از دستكش استفاده كرده و از استون برای پاك كردن لاك از ناخن استفاده نكنید و در یك جهت لاك بزنید. اگر موج وار لاك بزنید، ناخن ضعیف می شود.

۲- موجدار بودن ناخن یا ناهموار بودن آن: پیشگیری از این حالت كه در اثر تغییرات فیزیولوژیكی در بدن به وجود می آید (هرچیزی مثل تب بالا، ضربه به ناخن و استرس) مشكل تر است. سعی كنید از استرس به دور باشید. در این صورت می توانید با یك سوهان نرم این ناهمواریها را از بین ببرید و یا دست كم كاهش دهید.

۳- رشد كند ناخن: هورمونها و سوخت و ساز بدن دو عاملی هستند كه شما كنترل كمی بر آنها دارید و همین دو عامل نیز میزان رشد ناخنها را تعیین می كنند و بدتر آنكه مصرف مقدار زیاد ویتامینها نیز نمی تواند موجب رشد سریع آنها شود، اما راهكاری هست كه می توانید آن را به كار ببندید: رژیم غذایی كه در آن پروتئین كمی وجود داشته باشد، رشد را كند می كند، پس سعی كنید در غذای خود از این ماده ضروری استفاده كنید. همچنین می توانید با برق انداختن به ناخن یا لاك زدن و كوتاه نگاه داشتن آن از شكستن ناخنهایتان جلوگیری كنید.

مرجان خزائی – خبرنگار سلامت نیوز

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.9148s, 18q