ايران، در صدد توليد واكسن خوراكي هاري

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89475
ايران، در صدد توليد واكسن خوراكي هاري

به همين بهانه به سراغ دکتراحمد فياض، رئيس بخش تحقيقات و مرکز ارجاعات سازمان جهاني بهداشت در انستيتو پاستور ايران رفته ايم و با او در اين مورد گفتگويي را انجام داده ايم.

واکسن خوراکي ضد‌هاري براي انسان‌هاست يا حيوانات؟
واکسن خوراکي ضد‌هاري، در انسان‌ها مصرف ندارد و براي ايمن کردن حيوانات است که هنوز هم به مرحله توليد نرسيده است، اما طرح آن که مدت‌ها پيش توسط دکتر جهاني، محقق انستيتو پاستور ايران، با سازمان جهاني بهداشت مطرح شده بود، مراحل آزمايش برروي گرگ‌ها را مي‌گذراند، چرا که گرگ‌ها نقش بزرگي در انتقال‌هاري در ايران دارند.

يعني نقششان در ابتلا به‌هاري، از سگ‌هاي‌هار بيشتر است؟
بله! گرگ‌هار به سرو صورت حمله مي‌کند در حالي که سگ‌هار بيشتر پاها را گاز مي‌گيرد، براي همين هم است که گرگ‌هار بخصوص در مناطق روستايي، خطرناک تر است.

واکسن‌هاري تزريقي چطور؟ در ايران توليد مي‌شود؟
براي انسان‌ها که تنها نوع درمان استفاده از نوع تزريقي است، توليدي را در ايران نداريم، اما ما هم از بهترين نوع مورد استفاده در تمام دنيا، استفاده مي‌کنيم که البته وارداتي است. نوع تزريقي براي حيوانات، تا قسمتي در ايران توليد مي‌شود و اگر نياز مازادي باشد، واردات صورت مي‌گيرد.

با اين حساب، آيا ايران در پيشگيري - درمان ‌هاري موفق بوده است؟
100درصد. كشور ما بهترين وضعيت را از نظر كنترل‌هاري در منطقه داراست و درشرايطي که سالانه حدود 120 هزار نفر دچار حيوان گزيدگي مي‌شوند. درسال گذشته تنها 10 نفر بر اثر ابتلا به اين بيماري در كشور جان خود را از دست دادند که آنها هم در زمان مناسب مراجعه نکرده بودند.

زمان مناسب، چه زماني است؟
بهترين زمان مراجعه همان روز گزيدگي يا فرداي آن است که بعد از مراجعه فرد تحت درمان-پيشگيري‌ هاري قرار مي‌گيرد، اما اگر حدود 40روز از گزيدگي توسط حيوان‌هار بگذرد و فرد مراجعه نکند، فرد‌هار مي‌شود. در اين حالت است که هيچ درماني در هيچ کجاي دنيا براي او وجود نخواهدداشت.

و اين درمان به چه شکل است؟
براي پيشگيري - درمان ايمنوگلوبين ضدهاري انساني به ميزان 20 واحد به‌ازاي کيلوگرم وزن بدن در روزهاي صفر، 3، 7، 14 و 28 بايد به فرد تزريق شود.

يعني در پايان روز بيست وهشتم، درمان که قطعي هم هست،کامل مي‌شود؛ اما واکسني هم وجود دارد که براي پرسنل آزمايشگاه‌هاي‌هاري و شکارچي‌ها در 3 نوبت تزريق مي‌شود و در آنها ايمني توليد مي‌کند.

آيا در ايران مراکز درماني به اندازه کافي وجود دارد؟
در حال حاضر 300 مركز درمان و پيشگيري از‌هاري در كشور به صورت شبانه روزي فعال هستند، اما اين بيماري هر چه‌زودتر شناسايي و تحت درمان قرار گيرد شانس درمان آن بيشتر است.

همشهری آنلاین

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.77653s, 18q