کنترل درد بعد ازعمل

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89484
کنترل درد بعد ازعمل

درد چیست ؟
درد یک احساس ناخوشایند ناشی از آسیب و التهاب بافتی است . آسیب وارده در محیط منجر به تغییرات خاصی گردید. که حاصل آن آزاد شدن مواد شیمیایی خاص به نامهای پروستاگلاندین (prostaglandin ) ، هیستامین ، سروتونین ، بادی کیتین و بالاخره ماده p (substancep)می باشد .
آزاد شدن مواد فوق باعث تحریک گیرنده های درد شده و توسط رشته های عصبی A و C منتقل گردیده به شاخ خلفی نخاع رفته و از آنجا توسط رشته های عصبی صعودی به ساقه مغز و تالاموس رفته و با تغییرات یونی و شیمیایی که در آنجا به وجود می آید شاهد احساس درد خواهیم بود .

ارزیابی شدت درد :
با ارزیابی شدت درد می توانیم برنامه تسکین درد را با داروهای ضد درد برنامه ریزی نمائیم . که در تابلو و جدول زیر و نمای چهره ایی به خوبی نشان داده شده است:
بطور عمده شامل 5 طبقه و 10 درجه می باشد :
بدون درد
درد معمولی
متوسط
شدید
غیر قابل تحمل

درجه صفر یعنی بدون درد و درجه 10 یعنی درد شدید غیرقابل تحمل . PCA چیست؟
PCA یا (patient controolledanalogesia ) یعنی بیمار داروی ضد درد خود را تحت کنترل دارد . که خیلی قابل فهم و کاری می باشد . یک دکمه قابل فشردن در دسترس بیمار است تا هر زمان احساس درد داشت از آن استفاده كند.
هرگاه بيمار احساس درد كرد ، با فشار دادن يك دكمه مقدار مشخصي از داروي ضددرد وارد وريدهاي محيطي بيمار از طريق ) IV Line ) مي گردد و تنها بیمار یا پرستار آن اجازه چنين كاري را دارد.

پمپ PCA چكار مي كند :
اين پمپ به بيمار اجازه مي دهد هرگاه نياز به داروي بيشتري براي كنترل درد خود داشت از آن استفاده كند ، بدون اينكه نياز به پرستار و تزريق مكرر آمپول باشد بنابراين PCA روشي براي درمان درد است از طريق استفاده از يك پمپ تزريق از پيش برنامه ريزي شده توسط پزشك است كه تحت كنترل بيمار (يا پرستار آن يا والدين اطفال ) مي باشد و طبق يك پروتكل داروئي مشخص كار مي كند .
اين پروتكل شامل تجويز داروي ضد درد توسط پمپ PCA از راههاي وريدي ) IV) ، اپيدورال (epidarale) ، زيرجلدي (subcutaneous ) و منطقه ايي ) regionad) ر‍‍ژيونال مي باشد .

انديكاسيونهاي PCA
PCA براي درمان دردهاي متوسط تا شديد بكار مي رود كه روشهاي ديگر مثل خوراكي يا تزريق مكرر IV/IM (عضلاني و وريدي ) موثر و كافي نبوده است.
بطور كلي كنترل درد قبل از شروع درد بسيار راحت تر از كنترل آن بعد از شروع درد است . بدين لحاظ اگر بلافاصله بعد از عمل جراحي PCA براي بيمار گذاشته شود بسيار موثرتر خواهد بود .

چرا PCA از روشهاي ديگر درمان درد بهتر است ؟
چون بلافاصله داروي ضد درد در اختيار بيمار است ، با شروع احساس درد از آن استفاده مي كند و سريعا اثر كرده و درد خود را سركوب مي كند . ديگر نيازي به تزريق هاي مكرر آمپول نمي باشد .
بدين ترتيب بيماري كه خوب دردش كنترل شده باشد ، سريعتر راه افتاده ، از بستر بيماري بلند مي شود و زمان بستري شدن آن در بيمارستان كوتاهتر مي شود .
پس حتما در مورد استفاده از PCA با پزشك متخصص بيهوشي خود مشورت نمائيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.6331s, 18q