انتخاب قاب استاندارد برای عینک

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 89504
انتخاب قاب استاندارد برای عینک

آقاي دكتر، انتخاب يك فريم مناسب اصلا اهميتي دارد‌؟
فريم عينك از چند نظر حائز اهميت است. در ابتدا، نكته مهم اين است كه يك فريم مناسب بايد شيشه يا لنز عينك را در فاصله مقتضي نسبت به چشم قرار دهد.

دوم اين كه عدسي كه در فاصله مشخص قرار داده مي‌شود، بايد انحنايي متناسب با جهت‌هاي مختلف حركت چشم داشته باشد.

همچنين عدسي بايد اين توانايي را داشته باشد كه با توجه به حركات فرد بتواند از دوام و استحكام برخوردار باشد و بتواند به زيبايي صورت فرد اضافه كند. تمام اين پارامترها به انتخاب يك عينك مناسب كمك مي‌كند.

به طور كلي در حال حاضر چند نوع فريم و با چه ويژگي‌هايي وجود دارد؟
در مورد ساختار عينك، فريم‌هايي كه وجود دارند به دو دسته فلزي و غير‌فلزي تقسيم مي‌شوند. فريم‌هاي فلزي از آلياژهاي مختلف هماهنگ با بدن كه بايد سبك و مقاوم باشند انتخاب مي‌شوند.

اين فريم‌ها نبايد اثرات سمي در هنگام ترشح عرق داشته باشند و تغيير رنگ هم نبايد بدهند. فريم‌هاي غير‌فلزي هم از تركيب‌هاي سلولزي يا پليمري ساخته مي‌شوند و مي‌توانند در عين ظرافت سطح خوبي براي عدسي فراهم كنند.

اين فريم‌ها تنوع زيادي هم دارند و از عوارض كمتري نسبت به فريم‌هاي فلزي برخوردارند. ولي در اثر مرور زمان اين فريمها خشك مي‌شوند و ترك خورده و مي‌شكنند.

شما كداميك از اين فريم‌ها را براي كودكان پيشنهاد مي‌كنيد؟
براي كودكان ما فريم‌هاي غير‌فلزي را توصيه مي‌كنيم چون احتمال آسيب‌ رسيدن به پوست و چشم در اثر سوانح در اين فريم‌ها كمتر است.

و فريم انتخابي نسبت به فرم صورت چه ويژگي‌هايي را بايد داشته باشد؟
اين نكته بسيار مهم است كه در هنگام انتخاب فريم، قسمت بالاي فريم با لبه تحتاني ابرو مماس باشد و قسمت تحتاني فريم قسمت تحتاني چشم را بپوشاند. همچنين در دو طرف چشم با بيني و گيجگاه پوشش كافي را ايجاد كند.

دسته‌هاي فريم نبايد دو طرف گيجگاه را فشار دهند و طول دسته‌ها بايد به شكلي باشد كه در پشت گوش قرار گيرند. وقتي عدسي در داخل فريم قرار داده مي‌شود، نبايد در اثر فشارهايي كمتر از 3 نيوتون از جاي خودش جابجا شود.

و براي كودكان اين نيرو بايد 10 نيوتن باشد. پس ثبات عدسي در فريم هم از نكات مهمي است كه بايد حتما مورد توجه قرار گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.46647s, 18q