یک آسیب شناس اجتماعی :

خیانت والدین زمینه ساز بحران اخلاقی در فرزندان

۱۳۹۳/۰۴/۰۲ - ۱۴:۴۷ - کد خبر: 89679
خیانت والدین زمینه ساز بحران اخلاقی در فرزندان

سلامت نیوز: دکتر مجیدابهری ، رفتار شناس و آسیب شناس اجتماعی درگفت وگو با خبرنگار سلامت نیوز گفت :« ازآنجایی که والدین الگوی اصلی رفتار در فرزندان می باشند و پدر و مادر جزء گروه های مرجع رفتاری برای فرزندان می باشند، کشمکش ها و درگیری های والدین فرزندان را به دایره خیانت می کشاند ، فرزندان به سادگی به این پی می برند که پدر یا مادر و یا هر دو آنها ازحریم اخلاقی خارج شده اند . کودکی که درچنین محیطی رشد یافته است استعداد ذاتی برای انحراف دارد ،این امر می تواند در دوران بلوغ منجر به بروز بحران های اخلاقی در آنها شود ».


دکتر مجید ابهری در رابطه با خیانت هایی که در دنیای اینترنت رخ می دهد چنین گفت :« به علت ورود ماهواره و اینترنت به زندگی و تغییر سبک زندگی ، رفتارهای عاطفی هم تغییر یافته است و در بسیاری از موارد زن و مرد بدون این که قصد قبلی برای خیانت داشته باشند دچار این ناهنجاری می گردند ».

این آسیب شناس اجتماعی گفت :« با توجه به این که افراد در دنیای مجازی با ورود به چت روم ها و فضای سایبری معمولا شخصیت خود را به صورت وارونه جلوه می دهند و بعد از ادامه یافتن روابط گفت و گو در اینترنت نطفه خیانت بسته می شود ، در بعضی موارد ممکن است فرد مرد باشد و خود را زن جلوه دهد و یا بر عکس . در این صورت اگر این روابط ادامه یابد ، واقعیت آشکار شده و یا این که فرد دچار عشق رویایی می گردد به عبارتی عشق مجازی که صورت واقعی ندارد ».


مجید ابهری درادامه افزود :« 80 درصد موارد خیانت که ورود شخص ثالث به زندگی زناشویی می باشد به دلیل کاستی های عاطفی است . عدم توجه مرد یا زن به زوج خود و عدم درک عاطفی آرام آرام باعث می شود که یکی از طرفین به سمت فرد دیگری گرایش پیدا کند ».


این آسیب شناس اجتماعی خاطر نشان کرد:« وقتی مردی که تغییرات چهره همسر خود را درک نمی کند و یا وقتی در طول شبانه روز ارتباطات گفتاری زوجین در حد 17 دقیقه می باشد فرد نیاز به یک هم صحبت را در خود احساس می کند ، در این صورت به سمت فرد ثالث گرایش پیدا می کنند ».


مجیدابهری تاکید کرد :« خیانت در دنیای مجازی تا زمانی که به دنیای واقعی قدم نگذارد حالت رویایی و خیالی دارد و فقط می تواند باعث بروز انحرافات رفتاری شود ».


مجید ابهری ،متخصص علوم رفتاری ، در رابطه با خیانت در دنیای مجازی گفت:« در دنیای واقعی خیانت زناشویی از جایی آغاز می شود که فرد به خود اجازه می دهد ،گفت و گوهای عاطفی روزمره را به حالت های عاطفی تغییر دهد ، فرد از یک درد و دل ساده آغاز می کند ، کاستی های عاطفی خود را عنوان می کند و فرد مقابل وقتی خلا های عاطفی را در وجود مخاطب خود احساس کرد از همان جا شروع به ابراز علاقه می کند تا کاستی های فرد را جبران کند .برای مثال اگر فرد کاستی در جلب توجه دارد ، مخاطب شروع به تعرdف و تمجید کردن از زیبایی ظاهری وی می کند تا خلاء عاطفی فرد مقابل را پر کند ».


مجید ابهری ، آسیب شناس اجتماعی در رابطه با خیانت در جامعه ایرانی گفت :« مردان از آن جایی که تنوع طلب هستند ، معمولا خیانت را وارد زندگی زناشویی می کنند و سپس زنان برای انتقام جویی از آنها دست به خیانت مقتابل می زنند .خوشبختانه فرهنگ ایرانی ، موانع فکری ، احساسی ، فرهنگی در مقابل خیانت زنان قرار داده است . در نهایت زنان ایرانی کمتر از مردان ایرانی دست به خیانت می زنند ».


این متخصص علوم رفتاری در رابطه با علل تحقق خیانت زناشویی درنگاه رفتار شناسی گفت :« علل تحقق خیانت در زندگی زناشویی عبارت است از : کاستی های عاطفی ، کمبود توجه به این صورت که کم توجهی زوجین به یکدیگر مخصوصا در پنج سال اول زندگی می تواندباعث بروز خیانت شود . کاستی های جنسی زوجین باعث کاهش میل جنسی می شود که این امر هم به نوبه خود می تواند زمینه ساز بروز خیانت باشد و فرد برای پر کردن این خلاء ها به دنبال فرد دیگری می گردد. در خیانت زناشویی پای فرد سومی در میان است ، مخصوصا وقتی زنان دچار این انحراف اخلاقی شوند قطعا مرد دیگری پا به زندگی آنها نهاده است و از کمبودها کمال سوء استفاده را نموده اند ».


وی در اینباره توصیه کرد :«در اینگونه مواقع بهترین راه حل گفت و گوی صادقانه و بیان اشتباهات می باشد البته تا جایی که دامن پاک خانواده به آلودگی های دیگر کشانده نشده باشد و می توان از خیانت جلوگیری کرد. بنابراین اگر ارزش های اخلاقی در جامعه احیا و تقویت گردد مانند سه دهه قبل اگر مردی مطلع شد که زنی متاهل است و باید حریم اخلاقی خود را با وی حفظ کند خیانت به وجود نمی آید . بهتر است زن و شوهر به جای خیانت کاستی های عاطفی را در زندگی زناشویی خود پر کنند تا این آسیب اجتماعی در خانواده متولد نگردد زیرا آتش این آسیب اجتماعی ابتدا دامان زن وشوهر را می گیرد و سپس فرزندان ».


وی در پاسخ به این سوال که خیانت والدین چه تاثیری بر فرزندان می گذارد،گفت :« ازآنجایی که والدین الگوی اصلی رفتار در فرزندان می باشند و پدر و مادر جزء گروه های مرجع رفتاری برای فرزندان می باشند، کشمکش ها و درگیری های والدین فرزندان را به دایره خیانت می کشاند ، فرزندان به سادگی به این پی می برند که پدر یا مادر و یا هر دو آنها ازحریم اخلاقی خارج شده اند . کودکی که در چنین محیطی رشد یافته است استعداد ذاتی برای انحراف دارد ،این امر می تواند در دوران بلوغ منجر به بروز بحران های اخلاقی در آنها شود ».

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.39121s, 19q