پژوهشگران علوم رفتاري دریافتند:

رفتارهاي پدرانه به نسل‌هاي بعدي منتقل مي‌شود

۱۳۹۲/۱۰/۳۰ - ۱۰:۵۶ - کد خبر: 89704
رفتارهاي پدرانه به نسل‌هاي بعدي منتقل مي‌شود

سلامت نیوز :پيش از اين معلوم گشته بود که پدرها نسبت به آنچه قبلاً‌ تصور مي‌شد، الگوي شخصيتي بسيار قوي براي بچه‌ها محسوب مي‌شوند. و جالب است که تحقيقات جديد نشان داد که موش هاي نر نيز از پدر الگوبرداري مي کنند .

به گزارش سلامت نیوز به نقل از راديو سلامت ، پژوهشگران علوم رفتاري در دانشگاه ويسکانسين- مديسن کشور امريکا مي گويند نتايج بررسي هاي صورت گرفته نشان مي‌دهد، موش‌ها نيز همانند انسانها در رفتار خود از پدران الگوبرداري کرده و همانطور که پدرانشان با آنها رفتار کرده‌اند با فرزندان خود در آينده رفتار خواهند کرد.
در دنياي پستانداران، بيشتر وظايف برعهده مادران است و مراقبت‌هاي پدرانه تنها در پنج درصد از گونه‌هاي مختلف پستانداران ديده مي‌شود، اما اطلاعات دقيقي درخصوص مراقبت‌هاي پدرانه در دنياي حيوانات وجود ندارد.

محققان با بررسي رفتارهاي پدرانه در موش‌ها دريافته‌اند، موش‌هاي نر که پدران بي‌خيال و سهل انگاري داشته‌اند در آينده کمتر به رشد و پرورش فرزندان خود اهميت مي‌دهند؛ همچنين موش‌هايي با پدران نامهربان همان رفتار را نسبت به فرزندان خود در آينده بروز مي‌دهند.

نتايج به دست آمده در اين مطالعه نشان مي‌دهد، رفتارهاي پدرانه به نسل‌هاي بعدي و از پدر به پسر منتقل مي‌شود.

دکتر ” کاترين مارلر ” از متخصصان علوم رفتاري دانشگاه ويسکانسين- مديسون تأکيد مي‌کند: نمونه‌هاي بسيار کمي از مدل‌هاي حيواني براي بررسي رفتارهاي پدرانه وجود دارد و آناليز نمونه رفتار پدرانه در دنياي موش‌ها مي‌تواند يک مدل نسبي از رفتار پيچيده انسان ايجاد کند.

در مطالعات قبلي بر روي موش‌هاي صحرايي و ميمون وروت مشخص شده بود، ميزان مراقبت‌هاي مادرانه تأثير مستقيمي بر سطح استرس فرندان دارد؛ اکنون محققان قصد دارند اثرات مشابه مراقبت‌هاي پدرانه را بر روي فرزندان موش‌ها مورد بررسي قرار دهند.

نتايج اين پژوهش در مجله Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.37152s, 19q