استفاده ازعينك در بهبود شماره‌ چشم تاثيري ندارد

۱۳۸۶/۱۰/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8982
استفاده ازعينك در بهبود شماره‌ چشم تاثيري ندارد

دكتر خسرو جديدي، متخصص چشم در گفت‌وگو با ایسنا اظهار كرد: به دنبال عيوب انكساري در چشم، تغييراتي ايجاد مي‌شود كه فرد نياز به عينك پيدا مي‌كند.

اين متخصص پيوند قرنيه درباره انواع عيوب انكساري گفت: يكي از انواع عيوب انكساري، نزديك بيني در چشم است. در اين مورد افراد ديد نزديك خوبي دارند اما ديد دور در آنها مناسب نيست. در صورتي كه نزديك‌بيني شديد باشد، فرد مجبور است مطالعه و كارهاي ظريف را با فاصله‌ي كمتري از چشم انجام دهد.

وي افزود: دوربيني نوع ديگري از اين عيوب است كه در آن، هر دو ديد دور و نزديك در فرد مناسب نيست و ميزان آن بستگي به شدت دوربيني دارد. اين مورد در افراد جوان مشكلات كمتري را ايجاد مي‌كند اما هر چه سن بالاتر مي‌رود، مشكلات ديد نيز بيشتر مي‌شود؛ به طوري كه در سنين 40 تا30 سال به دو عينك، نزديك‌بيني و دوربيني، نياز است.

وي ادامه داد: آستيگماتيسم نوع ديگري از عيوب انكساري است كه فرد براي اصلاح ديد، به عينك نياز دارد.

دكتر جديدي با بيان اين كه آستيگماتيسم به دو صورت منظم و نامنظم در چشم وجود دارد، گفت: در آستيگماتيسم منظم كه به نسبت زياد ديده مي‌شود، ديد فرد با استفاده از عينك كامل مي‌شود. همچنين بيماري‌هايي در قرنيه سبب ايجاد آستيگماتيسم نامنظم مي‌شوند كه در اين مورد معمولا با استفاده از لنزهاي تماسي و لنزهاي سخت مي‌توان ديد را اصلاح كرد.

وي، درباره‌ي علت ايجاد عيوب انكساري گفت: شايع‌ترين علت در نزديك بيني و دوربيني، تغيير در قطر كره‌ چشم است. در حالت عادي قطر كره‌ چشم، حدود 24 ميلي‌متر است. در صورتي كه قطر كره‌ چشم زياد شود سبب نزديك‌بيني و همچنين كم شدن آن دوربيني را ايجاد مي‌كند كه اين موارد بيشتر به صورت مادرزادي است. همچنين تغيير در حالت كروي چشم در ايجاد آستيگماتيسم موثر است. همچنين انحناي قرنيه نيز سبب ايجاد عيوب انكساري مي‌شود كه بايد با استفاده از عينك اصلاح شود. به طور كلي تغيير در هر كدام از عناصر ديد به هر دليلي، سبب ايجاد عيوب انكساري مي‌شوند.

اين متخصص چشم تاكيد كرد: عيوب انكساري باعث تنبلي چشم مي‌شود، بنابراين افراد بايد در سنين زير10 سال براي معاينه‌ي به پزشك مراجعه كنند؛ چرا كه در صورت تشخيص سريعتر، مي‌توان آن را درمان كرد.

دكتر جديدي درباره‌ي استفاده‌ از عينك گفت: در سنين زير 10 سال به جهت جلوگيري از تنبلي چشم استفاده از عينك اجباري است ولي بعد از آن استفاده از عينك در بيشتر شدن و يا اصلاح شماره‌ي چشم تاثيري ندارد و عينك تنها باعث بهبود ديد فرد مي‌شود.

وي در توضيح استفاده از شماره‌ عينك اشتباه گفت: شماره‌ عينك اشتباه تاثيري در اصل بيماري چشم و پيشرفت و يا پس رفت آن نخواهد داشت و تنها ممكن است باعث سرد درد، سرگيجه وغيره شود.

اين متخصص چشم درباره‌ استفاده از عينك در كودكان تاكيد كرد و افزود: كودكاني كه در سن تنبلي چشم قرار دارند، در صورت نياز به عينك، حتما بايد از آن استفاده كنند.

دكتر جديدي در پايان گفت: در عينك‌ها، شماره‌ي صحيح چشم و فاصله‌ي تنظيم شده بين دو مركز در عينك مهم است. همچنين قاب عينك بايد كاملا روي ريشه بيني قرار گيرد

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.98239s, 18q