استفاده از سلول‌هاي بنيادي در نظام‌هاي حقوقي مختلف

۱۳۸۶/۱۰/۱۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8985
استفاده از سلول‌هاي بنيادي در نظام‌هاي حقوقي مختلف

نظام‌هاي حقوقي در كشورهاي مختلف هر كدام در مقابل استفاده از سلول‌هاي بنيادي و نحوه استفاده از آن، ديدگاه‌هاي متفاوتي دارند.

پژوهشكده فناوري‌هاي نوين علوم پزشكي جهاد دانشگاهي ابن سينا در يك بررسي كه توسط دكتر"محمد راسخ" مدير گروه حقوق و اخلاق زيستي‌اين پژوهشكده انجام شده به بحث و بررسي در خصوص نظام‌هاي حقوقي مرتبط با موضوع استفاده از سلول‌هاي بنيادي پرداخته است.

دكتر راسخ در اين زمينه مي‌گويد در ميان نظام‌هاي حقوقي موجود كه در مورد استفاده از سلول‌هاي بنيادي وجود دارد، سه گروه نظام‌هاي حقوقي منع- مطلق، جواز نسبي و نظام حقوقي سكوت در برابر اين مشكل، از رواج بيشتري برخوردار است.

طرفداران استفاده از سلول بنيادي به امكان مداواي بيماري‌هاي لاعلاج و همچنين عمل به وظيفه اخلاقي براي كاستن از رنج بشر، اشاره مي‌كنند.

در مقابل، مخالفان استفاده از سلول‌هاي بنيادي، اين كار را مداخله در خلقت و ايجاد زمينه تجارت اعضاي بدن انسان عنوان مي‌كنند.

نظام‌هاي جواز مشروط نيز با لحاظ يك سري استدلال‌ها و دلايلي در پي جلوگيري از عواقب منفي و ضدانساني استفاده از سلول بنيادي هستند.

دكتر راسخ اظهار داشت هر گونه اقدام براي قانونگذاري، نيازمند دقت نظر و فرهنگ‌سازي هاي دراز مدت با توجه به ظرفيت و زمينه فرهنگ و جامعه است، از اين رو كميته‌هاي اخلاق ، به ويژه كميته‌هاي ملي مي‌توانند نقشي به- سزا در اين ارتباط ايفا كنند.

براي كسب اطلاعات بيشتر در اين خصوص مي‌توان با پژوهشكده ابن سينا به شماره تلفن ‪ ۲۲۴۳۲۰۲۰‬تماس گرفت.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.92769s, 18q