تاثیر تغذیه بر کیفیت خواب

خوراکی های خواب آور

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 89877

سلامت نیوز : هرنوع افراط و تفريط در مصرف گروه هاي مختلف غذايي باعث سوءتغذيه مي شود و اين سوء تغذيه با پيشرفت خود، تغييراتي را درتركيب مواد شيميايي بدن به وجود مي آورد وباعث تهي شدن سلولها از ذخاير حياتي شده كه نتيجه اش به همريختگي آرامش و سكون و فعاليتهاي منظم مغز واعصاب است.

شمردن گوسفندها، شمردن ستاره ها، تماشاي تلويزيون،كتاب خواندن و…نه! ديگر هيچكدام جواب نمي دهند. همه اين راه ها قديمي شده. آنها كه هر چند وقت يك بار بي خوابي به سرشان مي زند،خوب مي دانند كه وقتي خواب از چشم آدم برود، مشكل بشود آن را برگرداند. حتي خوشخواب ترين آدمها هم شبهاي طولاني و خسته كننده بي خوابي را تجربه كرده اند و مي دانند كه روز بعد از يك شب بي خوابي، چه روز سخت و طاقت فرسايي است اما اگر بدانيد كه خواب رابطه مستقيمي با تغذيه دارد، مي توانيد تعداد شبهاي بي خوابي تان رابه حداقل برسانيد.
خواب راحت يكي از مهمترين عوامل سلامت است و جالبتر اينكه با غذاهايي كه در زمان بيداري مصرف مي كنيد، ارتباط مستقيم دارد. اما براي داشتن خواب خوب و راحت اول بايد بيوريتم حاكم بر بدنتان را بشناسيد. دكترسيد ضياءالدين مظهري متخصص تغذيه و رژيم درماني در اين باره مي گويد: « بيوريتم به تنظيم خودكار ساعت زيستي بدن مي گويند. تعريف ديگر بيوريتم، این است: تنظيم فعاليتهاي هدايت شده بدن به وسيله آنزيمها و هورمونها تحت تأثير طلوع و غروب آفتاب؛ به نحوی كه با طلوع آفتاب و روشنايي روز، هورمونهايي مثل نورآدرنالين،انسولين و كورتيزول در بدن ترشح مي شوند که براي سوخت و ساز بدن ضروري اند وبا شكستن و پيوستن تركيبهاي مواد مغذي دريافتي از طريق تغذيه روزمره، انرژي مورد نياز بدن را تأمين مي كنند ولي با غروب آفتاب و آمدن شب، اثر اين هورمونها كم يا كلا قطع مي شود. به طور كلي، شبها زمان استراحت وبازسازي و رشد بدن است و هورمونهاي رشد مثل سوماتوتروپين ترشح می شود كه باعث رشد وترميم، بازسازي و تعويض سلو لهاي از دست رفته و آسيب ديده مي شود. البته با استفاده از همان انرژي كه در طول روز از طريق سوخت وسازچربي ها و كربوهيدراتها به دست آمده است. »شايد تعجب كنيد اگر بگو ييم در ساعتهايي كه شما خوابيده ايد، چه فعاليتهاي مهمي در بدنتان انجام مي شود: هضم و جذب غذاها، خو نسازي در مغز استخوا نها و... یعنی فعاليتهاي بدن طوري تنظيم شده كه در روز و شب، اندامهاي مختلف هر كدام وظايف متنوعي را انجام مي دهند و رابطه مستقيمي بين خواب و خوراك وجود دارد. خواب منظم روي جذب مواد مغذي اثر مستقيمي دارد و از آن طرف، تغذيه خوب هم مي تواند باعث خواب راحت شود.
غذاهاي خواب زدا
آيا عادتهاي غذايي مي توانند باعث بي خوابي ما شوند؟ دكتر مظهري به این سوال پاسخ مي دهد: « در كل، هرنوع افراط و تفريط در مصرف گروه هاي مختلف غذايي باعث سوءتغذيه مي شود و اين سوء تغذيه با پيشرفت خود، تغييراتي را درتركيب مواد شيميايي بدن به وجود مي آورد وباعث تهي شدن سلولها از ذخاير حياتي شده و در كنشها و واكنشهاي بافتي عدم تعادلي را برقرار مي كند كه نتيجه اش به همريختگي آرامش و سكون و فعاليتهاي منظم مغز واعصاب است.نهايتاً آثار اين آشفتگي ها به صورت كم خوابي وبي خوابي يا بيداري هاي مكرر در طول شب جلوه مي كند. »به گفته دكتر مظهري استفاده نامتعادل ونابه جا از چربي ها مي تواند خواب شبانه را مختل كند؛ به خصوص مواد غذايي كه حاوي چربي هاي اشباع شده هستند؛ مثل فرآورده هاي گوشتي )همبرگر،سوسيس، كالباس و حتي كله پاچه( و همين طور،خوردن انواع دسرها و شيريني هاي خشك يا تر،تنقلات بي ارزش، حذف آب و جايگزين كردن آن با انواع نوشيدني هاي رنگي و گازدار و بي گاز،مصرف الكل، نوشيدن بيش از اندازه قهوه و چاي با قندهاي ساده يا شكلات و شيريني و از همه مهمتر، گرايش به فست فود مي تواند به سوءتغذيه و بي خوابی منجر شود.
شامها و كابوسها
«خواب بد ديده اي؟ لابد شام زياد خورده بودي! » اين شوخي رايجي است كه معمولا دوستان موقع شنيدن خوابهاي يكديگر به هم مي گويند ولي اين يك واقعيت است. زياد غذاخوردن و دير غذا خوردن، از دلايل بدخوابي شبانه است. دكتر مظهري مي گويد: «زمان شام خوردن و مقدار و كيفيت غذا يكي از عوامل تأثيرگذار در بي خوابي و بد خوابي است. هرچه ديرتر شام بخوريم و فاصله شام خوردن تا خوابيدن كمتر باشد، ريتم خواب آشفته تر مي شود. غذاي سنگين هم خواب را دچار مشكل مي كند. به علاوه، كساني كه شبها دير مي خوابند و از آن طرف ظهر بيدار مي شوند از دو جهت زيان مي بينند، يكي از دست دادن زمان ترميم و بازسازي وديگري از دست دادن زماني براي حركت و فعاليت روزانه. پس بهتراست شام را حدود ساعت 8 شب بخوريد وقبل از ساعت 11 به رختخواب برويد تا خواب راحتتري داشته باشيد. »
به علاوه، از خوردن بعضي مواد غذايي قبل ازخواب بپرهيزيد. موادي مثل كره گياهي يا حيواني،روغنهاي هيدوژنه شده و جامد و گوشتهاي سرخ شده از جمله غذاهايي هستند كه دكتر مظهري،ما را به شدت از خوردن آنها به خصوص قبل ازخواب منع مي كند. به علاوه، بهتر است از خوردن بستني و كيك و شيريني و تنقلات، همچنين آجيل هاي شور، كولاها،نوشيدني هاي كافئين دار ومواد غذايي حاوي افزودني هاي رنگ دهنده و طعم دهنده و نگه دارنده نه تنها در شب،بلكه در طول روز به دليل ايجاد مشكلات گوارشي، كم خوابي و بدخوابي اجتناب كنيد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.44668s, 19q