چرا سرماخوردگي قابل ريشه‌كني نيست؟

۱۳۸۶/۱۰/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8992
چرا سرماخوردگي قابل ريشه‌كني نيست؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ايسنا، در علم ژنتيك ويروس سرماخوردگي از هوشمندترين نوع ويروس‌ها است. زيرا به سرعت نسبت به آنتي بيوتيك‌ها مقاوم مي‌شود.

اين ويروس در يك پوشش يا يك كپسول مخصوص قرار گرفته است كه از ويروس محافظت مي‌كند. با از بين رفتن اين پوشش، ويروس نيز از بين مي‌رود. آنتي بيوتيك‌ها اين پوشش را مورد حمله قرار مي‌دهند بنابراين اگر ساختمان اين پوشش كمي تغيير كند، ويروس به نوع جديدي تبديل شده كه براي نابود كردن آن نياز به آنتي بيوتيك جديد يا مصرف همزمان چندين آنتي بيوتيك است.

براساس پژوهش‌هاي انجام شده اين ويروس هر سال پوشش خود را تغيير داده بنابراين با وجود پيشرفت‌هاي چشمگير علم پزشكي، سرماخوردگي يك بيماري جدي به شمار مي‌آيد كه مي‌تواند زمينه ابتلا به ساير بيماريها از جمله سينوزيت يا عفونت‌هاي ريوي را در فرد افزايش داده و در سنين بالاي 60 سال سرماخوردگي‌هاي ويروسي مي‌تواند منجر به مرگ شود.

واكسن سرماخوردگي،‌ ويروس ضعيف شده اين بيماري است كه ورود اين ويروس ضعيف شده به بدن، سبب فعال شدن سيستم دفاعي بدن مي‌شود كه در صورت ورود ويروس سرماخوردگي به بدن، فرد آمادگي مقابله با آن را پيدا مي‌كند.

در تحقيقات انجام شده تا به حال بيش از 200 نوع ويروس سرماخوردگي شناسايي شده كه تعداد آنها سالانه افزايش مي‌يابد. اين ويروس‌ها همگي سرما دوستند و اغلب در مجاري تنفسي به صورت غير فعال زندگي مي‌كنند كه مي‌توانند در صورت وجود شرايط مساعد مانند سردشدن هوا فعال شده و ايجاد بيماري كنند.

از آنجايي كه سرماخوردگي يك بيماري خود به خود محدود شونده است و هيچ درمان دارويي براي پيشگيري درمان آن وجود ندارد، مي‌توان اقدامات اوليه‌اي را در هنگام بروز سرماخوردگي انجام داد كه از آن جمله مي‌توان به افزايش رطوبت هواي منزل با استفاده از رژيم غذايي معمولي با افزايش مايعات گرم، شستن مداوم دست‌ها با آب و صابون و عدم كشيدن سيگار اشاره كرد.

به گزارش ايسنا، علائم سرماخوردگي عمدتا شامل عطسه، آبريزش بيني، سرفه، دردهاي عضلاني و تب و لرز بوده و مدت بيماري يك تا دو هفته مي‌باشد. اوج زمان واگيردار بودن بيماري 2 تا 4 روز پس از ظهور علائم فوق است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.82807s, 18q