قرصهای روانگردان میزبان جنون و مرگ خاموش جوانان

۱۳۸۶/۱۰/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 8996
قرصهای روانگردان میزبان جنون و مرگ خاموش جوانان

دکتر مجید ابهری در گفتگو با مهر افزود: قسمتی از این قرصها بدلیل تقاضای مصرف ، بوسیله افراد سودجو در دخمه های غیر بهداشتی به صورت تقلبی تهیه می شود و واضح است که آثاری را بر مغز و اعصاب فرزندان ما می گذارد.

وی خاطر نشان کرد: روانگردان ها که از خانواده آمفتامین ها هستند اثر مستقیم به مغز و اعصاب داشته و با پشتوانه تبلیغی دروغ و فریب با عناوین شادی زا و انرژی زا به جوانان عرضه می شود.

وی ادامه داد: فروشندگان با شایع کردن اینکه این قرصها اعتیاد ندارند مصرف کنندگان بی خبر را فریب می دهند. فقط یکبار مصرف از این قرصها میلیونها سلول مغزی را کشته و آثار جبران ناپذیری به جای می گذارد.

این متخصص علوم رفتاری و آسیب شناسی اجتماعی تاکید کرد : همچنین مصرف قرصهای روانگردان علاوه بر ضایعات مغزی و عصبی سیستم دفاعی بدن را نیز متلاشی کرده و فرد را مستعد انواع بیماریها در دستگاههای مختلف بدن می کند.

ابهری با اشاره به اینکه خانواده ها و مسئولین باید بدانند خطر قرصهای روان گردان بسیار جدی است و اندک غفلت موجب زیانهای هنگفت می شود گفت : این قرصها به شکل آدامس، ژله، کپسول، با نامهای فریبنده مانند مرسدس، لاو و با رنگهای گوناگون قرمز، نارنجی و آبی آسمانی وارد بازار می شود.

وی تنها راه مقابله با قرصهای روانگردان را اطلاع رسانی به خانواده ها دانست و افزود: آموزش جوانان درباره عواقب شوم مصرف و گفتن حقایق درباره ضایعات مغز و اعصاب به آنها یکی از این راههاست.

وی با اشاره به اینکه اغلب استفاده کنندگان از قرصهای روان گردان 15 تا 20 ساله هستند، تصریح کرد: آموزش نیروهای بازدارنده اعم از نیروهای امنیتی و انتظامی درباره شکل و نوع این قرصها می تواند بسیار کارساز باشد.

این متخصص علوم رفتاری و آسیب شناسی اجتماعی با اشاره به اینکه درحال حاضر بیش از 160 نوع قرص روانگردان با محصولات وابسته موجود می باشد ، گفت: تولید کنندگان به محض آشنایی ما با محصولات شوم و ویرانگرشان ، به سرعت رنگ، نام و شکل قرصها را تغییر داده و در قالبی جدید تر به کار خود ادامه می دهند.

وی افزود : رسالت رسانه های گروهی به خصوص تلوزیون و رادیو و تهیه برنامه های جدی از ابزار اصلی مقابله با این قرصها می باشد البته ساختن یک یا دو فیلم کارساز نبوده و خطر بسیار بزرگتر از این اندازه می باشد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26187s, 18q