ماسك، از‌ آنفلوانزا جلوگيري مي‌‌كند؟

۱۳۸۶/۱۰/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9000
ماسك، از‌ آنفلوانزا جلوگيري مي‌‌كند؟

 اين واقعيت نااميدكننده‌اي است كه محققان آن را اعلام كرده‌اند. در واقع بايد گفت برهان علمي مشخصي پشت اين قضيه وجود ندارد. با اين‌حال، محققان سخت در تلاش هستند تا پاسخي براي اين پرسش بيابند كه آيا استفاده گسترده از ماسك براي پيشگيري از ابتلا به آنفلوانزا مفيد است يا نه؟

 مردم آمريكا در برابر اين پرسش كه بالاخره ماسك مفيد است يا مضر، به حرف مقامات دولتي كشور اعتماد كرده‌اند. اما مركز پيشگيري و كنترل بيماريها نظر متفاوتي را ارائه مي‌كند. دكتر مايكل بل، يكي از كارشناسان مركز پيشگيري و كنترل بيماريها مي‌گويد:«ما نمي‌خواهيم مردم اين ماسك‌ها را از سر بي‌ميلي و براي رفع تكليف استفاده كنند.

 در واقع توصيه عمومي پرهيز از مواجهه با بيماري است.»اما چنين چيزي عملاً غيرممكن است. بنابراين مركز پيشگيري و كنترل بيماريها استفاده از يك ماسك ساده جراحي را در شرايط زير توصيه مي‌كند:

درصورتي كه شما كاملاً سالم هستيد و بايد در مكانهاي شلوغ و پر ازدحام رفت و آمد كنيد، بيمار هستيد و احتمال مي‌دهيد كه ممكن است با يك فرد سالم تماس نزديك داشته باشيد مثل اعضاي خانواده، شما با فردي زندگي مي‌كنيد كه بيمار است گرچه بيماري در مراحل اوليه است و شما هم به ناچار بايد به بيرون از منزل آمد و شد داشته باشيد.

 اگر هم شما فرد سالمي هستيد كه بايد از يك بيمار پرستاري كنيد، مي‌توانيد از يك ماسك گران‌قيمت كه ضخامت بيشتر و فيلتر قوي تري دارد استفاده كنيد؛ اما به خاطر داشته باشيد ماسك هرگز نمي‌تواند جايگزين مراقبتهاي اوليه براي پيشگيري از ابتلا به آنفلوانزا شود. مراقبت‌هايي نظير شستن دست و پرهيز از تماس با افرادي كه دچار عفونت دستگاه تنفسي هستند.

 دكتر جولي گربردينگ، مدير مركز پيشگيري و كنترل بيماريها مي‌گويد:«نگراني ما بيشتر از جانب افرادي است كه فكر مي‌كنند ماسك يك وسيله جادويي است و جلوي انتقال هر نوع بيماري تنفسي را مي‌گيرد. در واقع ماسك مي‌تواند درحفاظت شخصي مؤثر باشد، اما اتكاي صرف به آن اشتباه است.»

 نگاهي به پديده جهش ويروس

 امكان بروز همه‌گيري آنفلوانزا حتي در سطح جهان چندان دور از ذهن نيست؛ چراكه ويروس ايجاد‌كننده اين بيماري به‌راحتي جهش پيدا مي‌كند. به‌دنبال اين جهش، ويروس واجد ويژگي‌هايي مي‌شود كه قبلاًَ انسان‌ها آن‌را تجربه نكرده‌اند.

دانشمندان نمي‌توانند پيش‌بيني كنند كه چه زماني همه گيري جهاني بعدي آنفلوانزا از راه خواهد رسيد. با اين وجود نگراني‌ها با توجه به ظهور و گسترش آنفلوانزاي مرغي در آسيا در حال افزايش است.

تهيه واكسن براي نوع جديد ويروس آنفلوانزا به چند ماه زمان نياز دارد. بنابراين تا زمان آماده شدن واكسن، براي پيشگيري از بيمار شدن رعايت همان نكات ساده كنترل عفونت بايد در دستور كار جوامع مختلف قرار گيرد.

 در توصيه‌هاي مركز پيشگيري و كنترل بيماريها روي 2 نكته بيش از بقيه تأكيد شده است: نخست پرهيز از حضور در مكان‌هاي شلوغ و پرجمعيت و دوم پرهيز از تماس نزديك با افراد بيمار بجز در شرايطي كه بايد از يك بيمار پرستاري كنيد.

 آنفلوانزا به راحتي در فاصله حدوداًَ 2 متري از فرد بيمار به فرد سالم قابل انتقال است. متأسفانه طبيعت آنفلوانزا اين گونه است كه فرد در ابتداي بيماري اصلاًَ نمي‌داند كه بيمار شده و تا قبل از شروع علايم آنفلوانزا يعني بدن درد و عطسه و سرفه همچنان از خانه بيرون مي‌رود و در تماس نزديك با افراد سالم قرار مي‌گيرد. اما چرا استفاده از ماسك در فهرست مركز پيشگيري و كنترل بيماريها قرار ندارد؟

دكتر گربردينگ پاسخ مي‌دهد:«ماسك مي‌تواند جلوي برخي ذرات معلق حاوي ويروس كه به واسطه عطسه و سرفه ايجاد مي‌شود را بگيرد. اما اينكه قطرات معلق بزرگ حاوي ويروس يا قطرات كوچك‌ كداميك خطرناكترند، چندان واضح نيست. به علاوه ماسك‌هاي ساده جراحي فقط قطرات معلق بزرگ را فيلتر مي‌كنند، اما ماسك‌هايي كه فيلترهاي قوي دارند در دسترس همه قرار ندارند. » به‌علاوه يكي از نگراني‌هاي مركز پيشگيري و كنترل بيماريها، القاي حس اعتماد به نفس و امنيت كاذب به مردم است. مثلاً بيماري به واسطه يك ماسك معمولي كه درست هم روي صورت منطبق نشده به‌جاي اينكه در خانه استراحت كند، سر از ايستگاه مترو در مي‌آورد!

توجه به اين نكته ضروري است كه آنفلوانزا صرفاً از راه هوا منتقل نمي‌شود. فرض كنيد بيماري هنگام عطسه يا سرفه دستش را جلوي دهان و بيني مي‌گيرد، بعد با همان دست دستگيره در يا ميله اتوبوس را لمس مي‌كند. حال اگر شما هم آن دستگيره يا ميله را لمس كرده و سپس دست خود را به دهان يا بيني تان بزنيد در معرض عامل بيماريزا قرار گرفته ايد. به‌نظر مي‌رسد توصيه‌هاي مركز پيشگيري و كنترل بيماريها با توجه به تحقيقات جديدتر در زمينه استفاده از ماسك تغيير خواهد كرد.

 دكتر بل پيشنهاد مي‌كند:«اينكه فردي از داشتن چند عدد ماسك در منزل احساس راحتي خيال مي‌كند اصلاَ قضيه غيرمنطقي نيست به‌شرطي كه از آنها به‌شكل صحيح استفاده كند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15487s, 18q