تلاش محققان ايراني براي توليد واكسن انساني آنفلوانزاي پرندگان

۱۳۸۶/۱۰/۱۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9002
تلاش محققان ايراني براي توليد واكسن انساني آنفلوانزاي پرندگان
محمد مهدي گويا امروز در يك نشست خبري در محل وزارت بهداشت، افزود: ويروس آنفلوانزاي پرندگان با گذشت زمان هر روز توانمندتر مي‌شود و نگراني از امكان انتقال انسان به انسان اين بيماري بيشتر شده است، آخرين اطلاعات حاكي از ابتلاي 9تا 12 نفر به اين بيماري در پاكستان و دو نفر در مصر است.
وي گفت: گر چه هنوز قطعي نشده اما اين نگراني در پاكستان تقويت شده كه ممكن است اين بيماري از انسان به انسان هم منتقل شده باشد، اين موضوعي است كه اگر واقعيت داشته باشد خطر گسترش اين بيماري را تشديد مي‌كند.
گويا افزود: در كشور ما براي كنترل بيماري آنفلوانزاي پرندگان و جلوگيري از بروز آن دو كار اساسي انجام مي‌شود اول اقدامات سازمان دامپزشكي است كه به محض گزارش مرگ مشكوك پرندگان به سرعت موارد نمونه برداري مي‌شود و پرندگان اطراف آن معدوم مي‌شوند و منتظر جواب آزمايش نمي‌شوند، وزارت بهداشت هم بلافاصله اقدامات بهداشتي، پيشگيرانه و آموزش به مردم را انجام مي‌دهد علاوه بر آن واكسن آنفلوانزاي انساني به همه افراد در معرض خطر از جمله پرسنل مرغداريها تزريق مي‌‌شود.
وي گفت:‌ همه افرادي كه مبتلا به ذات الريه شديد مي‌شوند نيز از نظر آنفلوانزاي پرندگان كنترل مي‌شوند، سال گذشته 158 نفر در كشور به ذات الريه شديد مبتلا شدند و امسال نيز تا اول آذر امسال 132 نفر به اين بيماري مبتلا شدند،‌ 16 هزار و 213 محلي كه از نظر اين بيماري مشكوك بودند نيز مورد بازرسي قرار گرفتند ولي در اين مدت هيچ موردي از وجود آنفلوانزاي پرندگان در انسان ثابت نشد.
وي ادامه داد: تا به حال به جز موضوع قوهاي مبتلا به آنفلوانزاي پرندگان كه در سال 84 شناسايي و معدوم شدند هيچ گزارشي مبني بر وجود اين بيماري در پرندگان كشور نيز به وزارت بهداشت منعكس نشده است.
گويا گفت: متاسفانه موضوعاتي كه در مورد اين بيماري در بين مردم مورد توجه است با مسائل اصلي خطرساز اين بيماري متفاوت است، مردم بيشتر به نحوه پختن مرغ و پرندگان توجه دارند در حالي كه نگهداري پرندگان در خانه و ارتباط آنها با پرندگان مهاجر، پاك كردن پرندگان با دستكش و پرهيز از دست زدن به پرندگان زنده و مرده به مراتب اهميت بيشتري نسبت به نحوه پختن مرغ و پرندگان خوراكي دارد.
رئيس مركز مديريت بيماريهاي وزارت بهداشت تاكيد كرد: هنوز واكسن انساني آنفلوانزاي پرندگان در دنيا قطعي نشده و واكسنهايي نيز كه تاكنون توليد شده در حد توليد تجاري نيست و حداكثر توان توليد 300 ميليون دوز در جهان را دارد.
وي ادامه داد: كشورهاي زيادي اكنون مشغول تلاش براي توليد واكسن انساني آنفلوانزاي پرندگان هستند در ايران نيز هر دو موسسه رازي و پاستور تحقيقات گسترده‌اي براي توليد اين واكسن دارند.
وي گفت: فعلاً براي پرهيز از تركيب ويروس آنفلوانزاي پرندگان با ويروس آنفلوانزاي انساني كه موجب انتقال انسان به انسان اين بيماري مي شود افراد در معرض خطر واكسن آنفلوانزاي انساني مي‌زنند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.96218s, 18q