تاثير درمان كودكان مبتلا به ذات‌الريه در خانه به اندازه بيمارستان است

۱۳۸۶/۱۰/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9030
تاثير درمان كودكان مبتلا به ذات‌الريه در خانه به اندازه بيمارستان است

نتيجه اين مطالعه مي‌تواند بر كاهش هزينه‌هاي مراقبت بهداشتي و پزشكي در كشورهاي فقير تاثير گذارد.

محققان آمريكايي كه مطالعه خود را در شماره روز شنبه مجله "لنست" منتشر كردند نتيجه درمان دو هزار و ‪ ۳۷‬كودك پاكستاني سه تا ‪ ۵۹‬ماهه را كه به ذات الريه شديد مبتلا بودند، بررسي كردند.

نيمي از اين كودكان در بيمارستان درمان شدند و از طريق يك سرم وريدي آنتي بيوتيك آمپي‌سيلين دريافت كردند، نيم ديگر آنها در خانه درمان شدند و از طريق يك شربت خوراكي آموكسي سيلين درمان شدند.

ميزان ناموفقيتي درمان در هر دو گروه تقريبا يكسان و حدود هشت درصد بود.

پنج كودك در عرض ‪ ۱۴‬روز پس از شروع درمان جان سپردند كه يكي از آنها در گروه كودكاني بود كه در خانه درمان مي‌شدند و چهار كودك ديگر در گروه كودكان بستري در بيمارستان قرار داشتند.

در اين مطالعه آمده است كه مرگ هيچ يك از اين كودكان با درماني كه به آنها داده مي‌شد ارتباط نداشت و هيچ يك از كودكان ديگري كه در اين آزمايش قرار داشتند عوارض جانبي شديدي نسبت به مصرف اين داروها نشان نداند.

نويسندگان اين مطالعه از "سازمان بهداشت جهاني سازمان ملل" خواستند تا در توصيه خود مبني بر اينكه كودكان مبتلا به ذات الريه شديد كه عارضه ديگري ندارند بايد در بيمارستان بستري شوند، تجديد نظر كند.

پزشكان گفتند، بستري شدن در بيمارستان در كشورهاي فقير به دليل سيستم‌هاي انتقال ضعيف، هزينه و دوري از خانه كودك اغلب دشوار است.

آنها استدلال مي‌كنند كه اگر كودكي با كمك يك امدادگر پزشكي در خانه درمان شود مي‌توان از مرگ كودكان بسياري پيشگيري كرد.

بر اساس آمار منتشره صندوق كودكان سازمان ملل (يونيسف) هر سال بيش از دو ميليون كودك بر اثر ابتلا به ذات الريه جان خود را از دست مي‌دهند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.44006s, 18q