در مقابله با دل درد كودكان، خوددرماني نكنيد

۱۳۸۶/۱۰/۱۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9031
در مقابله با دل درد كودكان، خوددرماني نكنيد

 دكتر "غلامرضا خاتمي" رييس انجمن گوارش و كبد كودكان ايران روز جمعه در دومين همايش بيماري‌هاي شايع گوارش كودكان افزود: عدم درمان به موقع و صحيح مي‌تواند باعث عواقب جبران ناپذيري در سلامت كودكان شود.

وي اظهار داشت: آموزش و ارتقا سطح آگاهي خانواده‌ها و پزشكان براي تشخيص و درمان بيماري‌هاي گوارشي كودكان جهت پيشگيري از بحراني شدن بيماري و احتمال مرگ و مير آنها حايز اهميت است.

رييس انجمن گوارش و كبد كودكان ايران با اشاره به اينكه بيش از صد علت دل درد در كودكان تعريف شده است، افزود: تشخيص و درمان صحيح دل درد تنها از طريق پزشك بايد انجام شود و خانواده‌ها بايد از دادن داروهاي گياهي، شيميايي و خوددرماني براي بهبود دل درد كودكانشان خودداري كنند.

وي تصريح كرد: دل دردهايي كه با علايمي نظير تب، سرفه، درد دست و پا، اسهال و استفراغ همراه است و به سادگي درمان نمي‌شود بايد جدي گرفته شود.

دكتر خاتمي ادامه داد: دل دردهايي كه در نوزادان يك و دو ماهه بروز مي‌كند، كوليت و يا درد به صورت قلنج نام دارد كه با گريه، جيغ زدن و جمع كردن دست و پاي كودك به سمت شكم به مدت يك تا دو ساعت و اغلب در شب‌ها همراه است كه مادران مي‌توانند در اين مواقع نوزاد را بغل كنند تا هواي داخل معده نوزاد تخليه شود.

وي با اشاره به اينكه دل دردها به دو نوع با علت و بدون علت تقسيم مي‌شود، خاطرنشان كرد: در كودكان سنين ‪ ۳‬تا ‪ ۴‬سال دل درد با اسهال و استفراغ همراه است وبرگشت غذا (ريفلاكس)، ورم معده و روده، كبد، آپانديست، سنگ كيسه صفرا و كليه و بيش از صد نوع بيماري از علت‌هاي دل درد در كودكان به شمار مي‌آيد.

رييس انجمن گوارش و كبد كودكان ايران افزود: دل درد مزمن كه بيش از سه ماه طول مي‌كشد و نزديك به ‪ ۲۰‬درصد كودكان سنين ‪ ۴‬تا ‪ ۶‬سال را مبتلا مي كند و در دختران راهنمايي و دبيرستاني به ‪ ۳۰‬درصد مي‌رسد، گاهي بدون علت است.

وي با تاكيد بر اينكه خوددرماني نه تنها به بهبود دل درد كودكان كمكي نمي‌كند بلكه باعث تشديد بيماري نيز مي‌شود، تاكيدكرد: بسياري از دل دردهاي كودكان در صورت عدم درمان از جمله اسهال منجربه فوت كودكان مي‌شود.

بنابراين مراجعه به موقع به پزشك براي تشخيص صحيح علت دل درد و درمان به موقع آن از اهميت بسزايي برخوردار است.

دومين همايش بيماري‌هاي شايع گوارش كودكان ‪ ۱۳‬و ‪ ۱۴‬دي ماه با حضور ‪۲۰۰‬ پزشك عمومي، متخصص اطفال، فوق تخصص اطفال در انستيتو تغذيه ايران برگزار شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
محمد مظفريان
سلام ميخواستم در مورد سرما خوردكي نوزاد ودل درد اطلاعاتي كسب بكنم
0.16906s, 19q