علائم ابتلا به سنگ کلیه

۱۳۹۳/۰۱/۱۳ - ۰۱:۰۸ - کد خبر: 90541
علائم ابتلا به سنگ کلیه

سلامت نیوز: گاهی اوقات علائم سنگ کلیه به هیچ وجه بروز نمی کند، بنابراین حتی شما نیز از وجود آنها بی اطلاع هستید.این شرایط، زمانی روی می دهد که سنگ کلیه در بالای لگنچه کلیه جای می گیرد. اما هنگامی که سنگ کلیه وارد حالب می شود، علائم آن ظاهر می شود؛ زیرا ممکن است مانع تخلیه ادرار از کلیه شود.
درد
احتمالا درد، بارزترین علامت سنگ کلیه است. درد کلیه که نوعی درد انقباضی است، در هنگام شروع انقباض عضلات دیواره حالب احساس می شود. درد صرفا یک واکنش طبیعی نسبت به تلاش سنگ کلیه برای رسیدن به ناحیه مثانه است.
ممکن است این درد از کمر تا کشاله ران احساس شود و می تواند در پهلو یا وسط شکم وجود داشته باشد که به محل قرار گرفتن سنگ بستگی دارد. از طرفی، درد می تواند به ناحیه کشاله ران نیز برسد.
ممکن است عبور سنگ از کلیه به سمت مثانه، تجربه ای بسیار طاقت فرسا باشد که به اندازه سنگ بستگی دارد. راه های گوناگونی برای رد شدن سنگ کلیه در هنگامی که تشخیص داده یا شناسایی شده است، وجود دارد. دامنه درمان سنگ کلیه از درمان های خانگی تا روش های جراحی است.
افزایش دفع ادرار یا عدم توانایی در دفع ادرار
ممکن است علائم سنگ کلیه در هنگام حرکت سنگ کلیه از حالب به داخل مثانه بروز کند. علائم سنگ کلیه مورد به مورد متفاوت است. ممکن است برخی از افراد مبتلا به سنگ کلیه قادر به کنترل میل به دفع ادرار خود نباشند ، حال آنکه برخی دیگر احساس دفع ادار دارند اما ادراری دفع نمی شود.
حالت تهوع و استفراغ
به دلیل ارتباط با روده ها، حالت تهوع و استفراغ دو علامت سنگ کلیه است که ممکن است شخص مبتلا آن را تجربه کند.
هموراژی یا وجود خون در ادرار
گاهی اوقات افراد مبتلا به سنگ کلیه در هنگام دفع ادرار متوجه وجود خون در ادرارشان می شوند و گاهی اوقات نمی شوند. ممکن است وجود خون در ادرار از طریق آزمایش ادرار نیز تشخیص داده شود. این خونریزی ناخواسته می تواند به علت آسیب کلیه یا بافت پوششی حالب ایجاد شود.
دو علامت نهایی- ادرار چرکی و سوزش ادرار
ادرار چرکی حاکی از وجود چرک در ادرار است. برخلاف خون، معمولا چرک در ادرار به سختی مشاهده می شود. برای تشخص قطعی وجود چرک در ادرار انجام آزمایش ادرار ضروری است.
سوزش ادرار به معنی احساس سوزش در هنگام دفع ادرار است که بدترین تجربه ممکن بشمار می رود.
هرچه سنگ کلیه شدیدتر باشد، پیامدهای و علائم آن نیز شدیدتراست. با این وجود در مواقع بسیار نادر، انسداد نسبی یا کامل کلیه می تواند منجر به برگشت ادرار به داخل خون شود. این شرایط نه تنها به آسیب کلیه بلکه به آسیب احتمالی عروق خونی مربوطه نیز منتهی خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.66781s, 19q