چگونه ويروس كشنده آنفلوانزاي مرغي به انسان سرايت مي‌كند

۱۳۸۶/۱۰/۱۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9070
چگونه ويروس كشنده آنفلوانزاي مرغي به انسان سرايت مي‌كند

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازخبرگزاري فرانسه از پاريس، اين كشف مي‌تواند راه را براي ساخت واكسن عليه نه تنها گونه كشنده آنفلوانزا بلكه تمام انواع اين بيماري هموار سازد.

گونه‌هاي ويروس آنفلوانزا بسيارند اما تنها تعداد معدودي از آنها توانسته‌اند از مانع انتقال ويروس از گونه‌اي به گونه ديگر، عبور كنند.

گونه‌هاي شناخته شده ويروس‌هاي آنفلوانزا مانند اچ‪ ۱‬و اچ‪ ۳‬شايع‌ترين گونه‌ها هستند و در حمله به سلول‌ها در سيستم فوقاني تنفسي فوق‌العاده توانايي بسيار دارند.

در مقايسه گونه‌هاي ويروس اچ‪ ۵‬معمولا به ماكيان وحشي و اهلي محدود مي‌شوند.

اما زمانيكه آنها (اچ‪ (۵‬انسان را آلوده مي‌كنند اغلب نتايج مرگباري به دنبال دارند زيرا سيستم‌هاي ايمني قادر به تشخيص و مقابله با اين پاتوژن جديد نيستند.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني، از ‪ ۳۴۸‬مورد تاييد شده آلودگي انسان به گونه "اچ‪۵‬ان‪ "۱‬آنفلوانزاي مرغي در پنج سال گذشته، ‪ ۲۱۶‬مورد يعني بيش از ‪ ۶۰‬درصد در نتيجه ابتلا به اين بيماري جان خود را از دست داده‌اند.

چيزي كه كارشناسان بهداشتي به شدت از آن بيم دارند ظهور گونه جديد اچ‪ ۵‬است كه مي‌تواند به راحتي از پرندگان به انسان‌ها سرايت كند.

اين يافته‌ها كه در مجله انگليسي "نيچر" منتشر شده است، درك علمي از اينكه چگونه ويروس‌ها خود را به سلول‌هاي داخل ريه‌هاي انسان مي‌چسبانند، دگرگون مي‌كنند.

محققان از مدت‌ها پيش مي‌دانسته‌اند كه آلودگي انسان به يك گونه آنفلوانزا به توانايي يك پروتئين در سطح اين ويروس به نام "هماگلوتينين" كه به يك گيرنده قند در مسير تنفسي مي‌چسبد، بستگي دارد.

در انسان‌ها اين گيرنده‌ها به "آلفا ‪ "۲-۶‬معروف هستند درحاليكه همتاهاي آنان در پرندگان به "آلفا ‪ "۲-۳‬معروفند.

تاكنون دانشمندان معتقد بودند كه يك چرخش ژنتيكي در اين ويروس به آن اجازه مي‌دهد كه به گيرنده‌هاي انسان بچسبد تا به گيرنده‌هاي پرندگان بدين ترتيب اين موضوع امكان جهش از گونه حيوانات به انسان را ميسر مي‌سازد.

اما در اين مطالعه كه توسط پرفسور "رام ساسيسخاران" از موسسه فناوري ماساچوست انجام شده، آمده است كه عامل مهم شكل گيرنده‌هاي قند در سلول‌هاي ريه انسان است.

گيرنده‌هاي انساني آلفا ‪ ۲-۶‬به دو شكل هستند يكي به اندازه زيادي شبيه يك چتر است و ديگري شبيه يك ميوه كاج.

محققان دريافتند كه ويروس‌هاي آنفلوانزا براي آلوده كردن انسان‌ها بايد به گيرنده‌هاي شبيه چتر بچسبند.

"جرمي برگ" مدير "موسسه ملي علوم پزشكي عمومي" كه بودجه اين تحقيق را فراهم كرده است، گفت اين مطالعه محققان را قادر مي‌سازد تا به شيوي كاملا جديدي به ويروس‌هاي آنفلوانزا نگاه كنند.

دست كم اين اكتشاف جديد به دانشمندان كمك خواهد كرد تا گونه‌هايي را كه ممكن است توانايي حمله به سيستم‌هاي تنفسي انسان را داشته باشند به سرعت تشخيص دهند.

هر سال حدود ‪ ۵۰۰‬هزار نفر در سراسر جهان به دليل ابتلا به آنفلوانزاي فصلي كه در آن يك گونه كمي از گونه‌هاي قبلي متمايز مي‌شود، جان خود را از دست مي‌دهند.

با اين وجود ويروسي كه همه‌گيري ايجاد خواهد كرد از لحاظ ژنتيكي آنقدر جديد خواهد بود كه سيستم‌هاي ايمني و واكسن‌ها براي تشخيص آن آماده نخواهند بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.839s, 18q