بودجه 87 وزارت بهداشت 6درصد افزايش مي‌يابد

۱۳۸۶/۱۰/۱۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9075
بودجه 87 وزارت بهداشت 6درصد افزايش مي‌يابد

به گزارش سلامت نیوز ، رحمت‌الله حافظي در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي فارس، افزود: در لايحه اصلاحيه بودجه امسال كه معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري تنظيم كرده است، حدود 80 ميليارد تومان اعتبار براي جبران كسري بودجه وزارت بهداشت در نظر گرفته شده است كه 50 ميليارد تومان آن سهم بخش آموزش پزشكي و 30 ميليارد تومان نيز براي جبران كسري‌هاي بخش بهداشت و درمان پيش بيني شده است.
وي اضافه كرد: كسري واقعي وزارت بهداشت در سال جاري حدود 500 ميليارد تومان است كه در توافق قبلي وزارت بهداشت با دفتر بخشي معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رياست جمهوري قرار بود، 409 ميليارد تومان از كسري بودجه وزارت بهداشت در سال جاري جبران شود كه 250 ميلياردتومان آن سهم بهداشت و درمان و 159 ميليارد تومان آن سهم آموزش پزشكي بود.
معاون توسعه منابع و مديريت وزارت بهداشت گفت: پيشنهاد ديگري نيز در لايحه اصلاح بودجه سال جاري كه متضمن جا به جايي 3600 ميليارد تومان از رديف‌هاي اعتباري دستگاه‌هاي دولتي است تنظيم شده كه بر اساس آن 200 ميليارد تومان از اعتبارات وزارت بهداشت در سال جاري كسر مي‌شود كه اينها همه بحث‌هاي قبل از تصويب لايحه است و اميدواريم با همكاري مجلس اين پيشنهاد اصلاح شود و از اين نظر خيلي بدبين نيستيم.
حافظي در مورد بودجه سال آينده وزارت بهداشت نيز گفت: هنوز از جزئيات لايحه بودجه سال آينده اطلاع نداريم ولي بر اساس اطلاعاتي كه در اختيار داريم حدود 6درصد به اعتبارات فصل يك وزارت بهداشت كه همان اعتبارات حقوق پرسنل و اعتبارات جاري پرسنلي است اضافه شده است اما ساير فصول بودجه وزارت بهداشت مانند سال 86 است و هيچ تغييري نكرده است.
وي افزود: در بودجه سال جاري حدود 3 هزار ميليارد تومان از محل درآمدهاي اختصاصي بيمارستان‌هاي دولتي پيش بيني درآمد شده بود، 4600 ميليارد تومان از منابع عمومي دولت در اختيار وزارت بهداشت قرار گرفت و در مجموع 7600 ميليارد تومان كل اعتبارات بخش سلامت بود.
وي اضافه كرد: علاوه بر آن 1200 ميليارد تومان نيز از طريق بيمه‌ها براي بخش سلامت در سال جاري مصوب شده بود كه بايد منتظر بمانيم اعتبار بيمه‌هاي سلامت در سال آينده چقدر خواهد بود.
معاون وزير بهداشت گفت: در شيوه جديد بودجه نويسي قرار بر اين است كه كل منابع مصوب دستگاه در اختيار بالاترين مقام اجرايي دستگاه مثلاً وزرا قرار گيرد و شخص وزير نيز در مورد نحوه هزينه كرد آن پاسخگو باشد. به نطر مي‌رسد اين شيوه جديد بودجه نويسي روش مناسبي باشد و به دستگاه‌ها كمك مي كند تا پروژه‌هاي اولويت دار را با سرعت بيشتري اجرا كنند.
وي افزود:‌ در گذشته ضوابط سازمان مديريت و برنامه‌ريزي مانند طناب دست و پاي مديران اجرايي را مي‌بست به طوري كه مثلاً براي تجهيز يك كانكس اورژانس حتي براي انتخاب و خريد يك تلويزيون 21 اينچ يا 24 اينچ يا يك يخچال 5 فوت يا 7 فوت بايد مجوز اين سازمان را اخذ مي‌كرديم و اين موضوع موجب كندي اجراي پروژه‌ها مي‌شد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41651s, 19q