انجام این کارها به هنگام آزمایش ادرار و مدفوع ممنوع !

۱۳۹۲/۰۹/۲۶ - ۱۵:۳۷ - کد خبر: 90796
انجام این کارها به هنگام آزمایش ادرار و مدفوع ممنوع !

سلامت نیوز: رایج ترین کاربرد آزمایش مدفوع تشخیص انواع مختلف انگل های بیماری زا در روده است.

دستور العمل جمع آوری نمونه مدفوع
رایج ترین کاربرد آزمایش مدفوع تشخیص انواع مختلف انگل های بیماری زا در روده است. افرادی که تحت آزمایش مدفوع قرار می گیرند، باید برای مدت 7 تا 10 روز پیش از انجام این آزمایش از درمان با روغن کرچک یا روغن های معدنی، بیسموت، منیزیوم، ترکیبات ضد اسهال، تنقیه با باریوم و مصرف آنتی بیوتیک ها خودداری نمایند. بهتر است این آزمایش در سه نوبت انجام شود. نمونه مدفوع باید مستقیما در ظرفی که از طرف آزمایشگاه در اختیار بیمار قرار می گیرد جمع آوری شود. اگر بیمار بستری است ، نمونه را در یک ظرف خشک جمع آوری نموده و سپس با استفاده از چوب مخصوص(آبسلانگ) ، نمونه را به ظرف نگهدارنده برچسب دار منتقل نمائید. نمونه مدفوع نباید با ادرار یا آب آلوده شود زیرا ادرار می تواند برخی از انگل های فعال را از بین ببرد. بیماران باید نمونه جمع آوری شده را خصوصا در موارد مشکوک به اسهال خونی بلافاصله به آزمایشگاه ارسال کنند. اگر انجام آزمایش حداکثر تا 30 دقیقه پس از جمع آوری نمونه امکانپذیر نباشد ، لازم است تا نمونه در یخچال قرار داده شود.

دستور العمل جمع آوری ادرار 24 ساعته

نمودار ادرار 24 ساعته برای تشخیص بسیاری از بیماری ها مخصوصا بیماری های کلیوی مورد استفاده قرار می گیرد. نمونه باید دقیقا طی 24 ساعت جمع آوری گردد. به همین منظور گالن هایی از سوی آزمایشگاه در اختیار شما قرار می گیرد.برخی ازاین گالن ها حاوی مواد نگه دارنده مایع یا جامد است. نکته مهم این است که شما نباید به هیچ عنوان این مواد را خالی کنید.
برای جمع آوری ادرار 24 ساعته به هیچ عنوان از ظروفی غیر از ظرفهایی که آزمایشگاه در اختیار شما قرار می دهد استفاده نکنید.


ضمنا رعایت موارد ذیل ضروری است:
- در ابتدای جمع آوری نمونه، دفع ادرار را انجام داده و آن را دور بریزید. زمان را دقیقا یادداشت کنید(مثلا ساعت 7 صبح)
- به مدت یک شبانه روز (24 ساعت) یعنی تا ساعت 7 صبح فردا تمامی نوبت های دفع ادرار را در ظرف مخصوصی که از طرف آزمایشگاه در اختیار شما قرار گرفته است جمع آوری کنید.
- در طول جمع آوری ادرار باید ظرف جمع آوری دور از دسترس کودکان و درجای خنک(ترجیحا در یخچال)، نگهداری شده و بلافاصله پس از اتمام کار به آزمایشگاه تحویل داده شود.
توجه 1: آخرین نوبت دفع ادرار باید راس همان ساعتی که جمع آوری ادرار شروع شده بود ، انجام و در ظرف مخصوص جمع آوری نمونه ریخته شود.
توجه 2: در صورت امکان ادرار را مستقیما به داخل گالن نریزید و از ظرف های استریل ادرار جهت اینکار استفاده نمائید.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.33772s, 19q