امكان كنترل آنفلوآنزا با مصرف دارو‌هاي ضد ويروسي در 48 ساعت اوليه

۱۳۸۶/۱۰/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9087
امكان كنترل آنفلوآنزا با مصرف دارو‌هاي ضد ويروسي در 48 ساعت اوليه

دكتر عبد‌الرضا سودبخش، در گفت وگو با ایسنا با اعلام اين مطلب هشدار داد: در چنين مواردي علاوه بر «استرپتوكوك» كه عامل ذات‌الريه در افراد عادي است، «استافيلوكوك» هم عامل ايجاد اين بيماري مي‌شود كه اين نوع ذات‌الريه بسيار خطرناك‌تر است و نياز به درمان جدي و اساسي دارد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران با بيان اين که اختلال هوشياري(سندرم ري)، ليز عضلات و دفع ميوگلوبين حاصل از آن و ندرتاً التهاب عضلات قلبي(ميوكارديت) و تجمع آب در اطراف قلب(پري‌كارديت)، از عوارض خطرناک غير ريوي ابتلا به آنفلوآنزا مي‌باشد، افزود: همزمان با دوره حاد بيماري، علائم كنترل شده بيماري‌هاي زمينه‌اي مثل برونشيت و آسم تشديد مي‌شوند.

وي با تاکيد بر اين نکته که آنتي‌بيوتيك‌ها نقشي در درمان آنفلوآنزا ندارند، خاطرنشان کرد: چنانچه دارو‌هاي ضد ويروسي در 48 ساعت اوليه ابتلا به بيماري مصرف شوند، علائم را كنترل مي‌کنند و بيمار سريعتر بهبود مي‌يابد.

وي گفت: دوره كمون بيماري 1 تا 3 روز است و به طور ناگهاني آغاز مي‌شود كه علائم آن شامل سردرد، تب و لرز و گاهي سرفه و گلو درد شديد مي‌باشد كه بعضي مواقع اين گلودرد اشتباهاً آنژين چركي تشخيص داده مي‌شود.

دكتر سودبخش، راههاي پيشگيري از ابتلا به آنفلوآنزا را جلوگيري از تماس مستقيم با بيمار و استفاده از ماسك و شست وشوي دست‌ها و همچنين استفاده از واكسن آنفلوآنزا در برخي از افراد عنوان کرد و افزود: اين ويروس هم از طريق تماس مستقيم و هم از طريق ترشحات تنفسي منتقل مي‌شود و به همين دليل بسيار سريع اپيدمي مي‌شود.

وي در پايان توصيه کرد: بيماران مبتلا به آنفلوآنزا مي‌توانند با نوشيدن فراوان مايعات، استراحت زياد و استفاده از غذاهاي بدون ادويه، سريعتر بهبود يابند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.40183s, 18q