استرس يكي از علل ايجاد آلرژي است

۱۳۸۶/۱۰/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9088
استرس يكي از علل ايجاد آلرژي است

دكتر بزرگمهر در گفت وگو با ايسنا با بيان اين كه آلرژي‌هاي غذايي دسته مهمي از عوارض و اختلالات را تشكيل مي‌دهد كه نبايد ناديده گرفته شوند، آلرژي و عدم تحمل نسبت به يك ماده غذايي را متفاوت از هم دانست و گفت: گاهي به دليل استفاده نكردن از يك ماده غذايي به مدت طولاني، دستگاه گوارش فرد قادر به تحمل آن ماده غذايي نيست و يا آنزيم لازم براي هضم آن ماده را ندارد كه اين عارضه با راهكارهاي لازم بهبود مي‌يابد.

اين متخصص تغذيه در رابطه با روش‌هاي درمان عدم تحمل دستگاه گوارش نسبت به يك ماده غذايي ادامه داد: در ابتدا بايد آن ماده غذايي را به مقدار بسيار كم وارد برنامه غذايي كرد و به تدريج بر مقدار آن افزود. چنانچه بدن نسبت به آن ماده تحمل نداشته باشد اين عدم تحمل برطرف مي‌شود. به عنوان مثال، اگر دستگاه گوارش فردي قادر به هضم حبوبات نيست مي‌توان در ابتدا از حبوباتي مثل عدس كه هضم آنها آسان‌تر است شروع كرد و كم كم آن را به برنامه غذايي اضافه كرد تا دستگاه گوارش به آن عادت و هضم آن آسان‌تر شود.

وي در تشخيص موادغذايي آلرژي زا گفت: مواد غذايي‌اي‌ آلرژي زا هستند كه بدن نسبت به آنها واكنش نشان مي‌دهد، مثلا با استفاده از آنها بدن دچار خارش مي‌شود و يا با مصرف آنها دانه‌هاي قرمزي در بدن ايجاد مي‌شود كه براي درمان آن ابتدا بايد همه آن مواد را از برنامه غذايي حذف كرد و سپس هر يك را به تنهايي وارد دستور غذايي كرده و واكنش بدن نسبت به آنها را مشاهده كرد و در نهايت آن موادي كه نسبت به آنها آلرژي داريم را از برنامه غذايي حذف كنيم.

دكتر بزرگمهر در عين حال گفت:‌ آلرژي به يك ماده غذايي خاص هميشه ماندگار نيست و ممكن است يك ماه تا چند سال طول بكشد ولي در هر صورت بعد از مدتي برطرف مي‌شود

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31257s, 18q