"نان" در سبد غذايي مردم بيشترين حجم دور ريختي‌ها را دارد

۱۳۸۶/۱۰/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9099
"نان" در سبد غذايي مردم بيشترين حجم دور ريختي‌ها را دارد

 دكتر"كمال حيدري" در همايش " تغذيه و سلامتي" در دانشگاه علوم پزشكي اصفهان افزود: اين مساله به نحوه پخت و افراط و تفريط در نظام مصرف مواد غذايي ما برمي‌گردد كه درنهايت باعث فاسد شدن و دور ريختن نان و ديگر مواد خوراكي مي‌شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، وي گفت:اين دور ريختني‌ها تنها شامل نان نمي‌شود بلكه بسياري از حبوبات نيز به دليل فرط انباشتگي و نگه‌داري در مكان‌هاي تاريك و خفه ، دچار بوگرفتگي و فساد مي‌شود.

حيدري افزود:اذهان عمومي بر اين باور است كه اين دسته مواد خوراكي فاسد شدني نيست لذا بايد درباره ضرورت خريد اين مواد در حد نياز و نگه داشتن آن در بطري‌هاي شيشه‌اي در مكان‌هاي روشن، فرهنگ‌سازي شود.

وي با اشاره به اين كه ‪ ۹۰‬درصد از بيماري‌هاي تغذيه‌اي به كم آگاهي مردم برمي‌گردد،اظهار داشت:آگاهي درست درباره نوع ماده غذايي و مصرف مي‌تواند در امنيت غذايي، انتخاب، تنوع،حمل و نگه‌داري غذاهاي پخته و گزينش روش‌هاي طبخ خام و توزيع غذا بين افراد خانوار تاثيرگذار باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان با بيان اين كه توسعه شهرنشيني و زندگي ماشيني بستر مناسبي را براي بروز بيماري‌هاي ناشي از كمبود تغذيه پرانرژي فراهم كرده است، افزود: در زمان حاضر بيشترين بيماري‌هاي ناشي از تغذيه نامناسب و ناسالم پوكي استخوان، چاقي، ديابت و كمبود خون مي‌باشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در حضور كارشناسان و اساتيد تغذيه ارگانهاي مختلف حاضر در همايش گفت: استان اصفهان نيز از اين موضوع مستثنا نيست بطوريكه ‪ ۷۲‬درصد مردم استان كمتر از نياز خود آهن و ‪ ۹۰‬درصد از آنها كمتر از نياز خود كلسيم دريافت مي‌كنند.

وي با اشاره به اين كه دو سوم مردم استان نيز ويتامين بي‪ ۲‬كمتر از نياز خود دريافت مي‌كنند، افزود: با توجه به اين آمار،اقداماتي در سطح مدارس و ادارات براي آشنائي و مصرف باتغذيه سالم انجام شده كه نياز است خانواده‌ها و ديگر ارگانها همكاري لازم را در اين زمينه داشته باشند.

در اين همايش يكروزه موضوعات نقش تغذيه در توسعه ، بهداشت و ايمني غذا، تغذيه سالم و نقش ريز مغذي‌ها در سلامت مورد بررسي قرار گرفت و از اساتيد تغذيه دانشگاه نيز تقدير شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.47047s, 18q