شامپوها هيچ تاثيري در رشد و يا جلوگيري از ريزش مو ندارند

۱۳۸۶/۱۰/۱۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9107
شامپوها هيچ تاثيري در رشد و يا جلوگيري از ريزش مو ندارند

دكتر محمد رضواني متخصص پوست و مو در گفت وگو با ایسنا اظهار كرد:‌ استفاده از هيچ شامپويي نمي‌تواند باعث رشد و يا جلوگيري از ريزش موها شود. شامپوها در حقيقت بر ساقه مو تاثير دارد.

وي ادامه داد: ميان شامپوهاي ساخت داخل و خارج از كشور تفاوت زيادي وجود ندارد و از لحاظ توانايي در شستشو يكسان هستند، تنها ممكن است تركيبات نرم كننده و حالت دهنده آنها متفاوت باشد.

دكتر رضواني در مورد نحوه شست وشوي موي سر گفت: با توجه به اين كه ترشح غدد چربي در كودكان آغاز نشده است، پوست و مو نياز كمتري به شست وشو دارند، به همين ترتيب بعد از بلوغ نياز به شست وشو بيشتر و به صورت طبيعي بايد هفته‌اي 2 تا 3 بار انجام ‌شود. طبيعي‌ترين و كم ضررترين روش براي كاستن چربي مو، افزايش تعداد دفعات شست وشو است؛ به همين ترتيب شستن زياد موهاي خشك مناسب نيست.

وي با اشاره به تاثير تغيير فصول در ميزان ريزش موها گفت: در اغلب افراد، روند سالانه افزايش ريزش مو وجود دارد به طوري كه معمولا در پايان زمستان و پايان تابستان اين روند بيشتر مشاهده مي‌شود اما ممكن است در بعضي از افراد متفاوت بوده و به صورت شوره سر نمود پيدا كند.

اين متخصص پوست و مو در مورد ضرورت تغيير نوع شوينده‌هاي مصرفي به صورت دوره‌اي گفت: در استفاده از صابونهاي آنتي باكتريال به دليل اين كه بعد از مدتي ميكروب‌هاي سطح پوست به نوع شوينده عادت مي‌كنند، بهتر است هر چند وقت يك بار شوينده مصرفي تغيير كند. ‌اما در مورد شامپوها اين طور نيست و در صورت سازگاري يك نوع شامپو با موي سر، استفاده از همان نوع توصيه مي‌شود.

وي درباره علت ريزش مو در مردان گفت:‌ در 80 تا 90 درصد مردان ريزش مو در سن بلوغ اتفاق مي‌افتد كه اين نوع ريزش بيولوژيكي است، اگر چه درمانها در اين مورد شناخته شده است، اما پاسخ عده‌اي به درمان مثبت و در گروهي ديگر، درمان‌هاي پيشنهادي جوابگو نيست.

اين متخصص پوست و مو در توضيح ريزش مو در زنان اظهار كرد: وجود قاعدگي، كمبود خون و كمبود آهن خون در ميزان ريزش مو نقش دارند، همچنين كم كاري و پركاري تيروئيد و اختلالات هورمونهاي جنسي مي‌توانند از عوامل ريزش باشند. در بسياري از موارد ريزش‌ مو علتهاي ناشناخته‌اي دارند. در اين موارد محركهاي رشد مو تجويز مي‌شوند كه باز هم درمان در عده‌اي مثبت و در عده‌اي منفي است.

دكتر رضواني ادامه داد: گروهي از ريزش‌هاي مو نيز بعد از يك اتفاق حادث مي‌شود. به عنوان مثال در زنان بعد از زايمان ريزش مو ايجاد مي‌شود. همچنين تب شديد در كودكان، شيمي درماني، رژيم‌هاي سنگين براي كاهش وزن يا استرس شديد مي‌توانند از عوامل ريزش مو باشند. چنانچه فرد دچار كمبود آهن، ويتامين‌ها و غيره نباشد، حتي بدون استفاده از دارو، ميزان ريزش موي فرد به حالت طبيعي باز مي‌گردد.

وي همچنين درباره علت ايجاد موخوره گفت: موخوره يك بيماري بيروني مو و ناشي از آسيب‌هايي است كه به مو وارد مي‌شود. اين آسيبها ممكن است در اثر استفاده از مواد شيميايي (مواد رنگ و فر) و يا آسيبهاي ناشي از نور، باد خشك و سشوار باشد كه براي درمان آن استفاده از شامپوهاي ملايم و كرم مو توصيه مي‌شود.

اين متخصص پوست و مو در ادامه درباره علت سفيد شدن موها در برخي از نوجوانان گفت: معمولا سفيد شدن موها زمينه‌هاي فاميلي و خانوادگي دارند، سفيد شدن زودرس معمولا در سفيد پوستان و افراد زير 20 سال و در سياه پوستان در سنين زير30 سال صورت مي‌گيرد كه مكانيسم ايجاد آن هنوز شناخته نشده است. به طور كلي سلولهاي رنگدانه ساز طول عمر كمتري نسبت به سلولهاي ساقه ساز دارند.

دكتر رضواني درباره تاثير مصرف ويتامين‌ها در ميزان سفيدي موها گفت: بعضي اعتقاد دارند، مصرف ويتامين‌ B در درمان و جلوگيري از سفيد شدن موها موثر است، اين در حالي است كه در مطالعات باليني، تفاوت معني داري ميان كساني كه با اين روش درمان مي‌شوند و سايرين، ديده نشده است.

وي در پايان تاكيد كرد: براي بهداشت مناسب مو، ميزان دفعات شستشو، استفاده از ويتامين‌ها و استفاده از املاح به ميزان كافي توصيه مي‌شود. همچنين استفاده كوركورانه از قرص‌هاي آهن و انواع داروها در درمان بيماري‌هاي مو اشتباه است.


 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32476s, 18q