انجام ‌٧/٢ درصد زايمان‌ها دركشور توسط افراد دوره نديده

۱۳۸۶/۱۰/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9137
انجام ‌٧/٢ درصد زايمان‌ها دركشور توسط افراد دوره نديده

دكتر نسرين چنگيزي در گفت‌وگو با ايسنا، افزود: در سال 79 ميزان انجام زايمان‌ها توسط افراد دوره نديده در حدود 10 درصد بود، حال آن كه اين رقم در سال 2007 ميلادي به 7/2 درصد كاهش يافت.

وي خاطرنشان كرد: البته براساس استانداردهاي سازمان بهداشت جهاني (WHO)، بايد تا سال 20015 ميلادي، ميزان زايمان‌هاي انجام شده توسط افراد دوره نديده به يك درصد كاهش يابد. اين در شرايطي است كه با توجه به روند مطلوب كاهش اين قبيل زايمان‌ها در سال‌هاي اخير، پيش‌بيني مي‌شود تا بتوان در آينده نزديك  به ميزان موردنظر دست يافت.

رييس اداره سلامت مادران با تاكيد بر انجام بيش از 94 درصد زايمان‌هاي كشور توسط  فرد ماهر، تاكيد كرد: از نظر انجام زايمان توسط فرد ماهر از بسياري از كشورهاي منطقه خاورميانه برتر هستيم.

چنگيزي يادآور شد: به طور مثال، در مصر تنها حدود 70 درصد زايمان‌ها توسط فرد دوره ديده انجام مي‌شود.

وي، همچنين با اشاره به اجراي برنامه‌ ماما روستا در مناطق محروم كشور، اعلام كرد: در حال حاضر 2 تا 3 درصد زايمان‌ها نيز توسط ماما روستاها انجام مي‌شود.

رييس اداره سلامت مادران از سوي ديگر، اجراي طرح بهورز ماما را راهي ديگر براي كاهش انجام زايمان توسط افراد دوره نديده برشمرد و گفت: اين طرح 5 ساله از سه سال پيش شروع شده و بر اساس آن، سالانه 100 بهورز مورد آموزش قرار مي‌گيرند.

چنگيزي توضيح داد: طرح بهورز ماما در مناطق صعب‌العبور كه از ماما روستا نيز محروم هستند و به منظور رفع مشكلات اورژانس مامايي، اجرا مي‌شود.

وي با تاكيد بر اين كه بهورز ماما و ماما روستا، مسايل بهداشتي و اطلاعات مورد نياز را به مادران آموزش مي‌دهند، خاطرنشان كرد: اين افراد در مواقع اورژانس، مجاز به انجام زايمان نيز هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.68919s, 18q