ميزان افسردگي پس از زايمان در بارداري ناخواسته90 درصد است

۱۳۸۶/۱۰/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9144
ميزان افسردگي پس از زايمان در بارداري ناخواسته90 درصد است

دکتر « محمدرضا ايران نژاد » روانپزشک و مدرس دانشگاه تربيت معلم در گفت وگو با ايسنا واحد علوم پزشکي ايران، گفت: افرادي که دچار بارداري ناخواسته مي شوند از ابتدا مشکلات تفکري و رفتاري داشته و به عبارتي از آمادگي کافي براي ازدواج برخوردار نيستند.

وي با اشاره به اين که اين افراد هيجان مدار بوده و کنترل رواني شان بيروني است و مسايل زندگي را معمولا نشات گرفته از شانس مي دانند تا انتخاب، افزود: آستانه تحمل اين افراد پايين است. به همين دليل مهارت‌هاي زندگي و حل مساله آنها همچنين خوش بيني و اميد در آنان کم است.

وي با اشاره به اين که ميزان پرخاشگري کلامي اين افراد بالا بوده و افسردگي پس از زايمان در آنها حدود 90 درصد است، ادامه داد: از آنجا که اين افراد مساله مدار نبوده بلکه هيجان مدار هستند، لذا پس از آگاهي از بارداري خواهان اقدام به سقط جنين شده و به اين ترتيب مشکلاتشان تشديد مي‌شود.

وي با بيان اينکه اين مادران نمي‌توانند نقش مادر مناسبي داشته و مادران رضايت بخشي باشند، گفت: اين نوع مادران به فرزند خود بي توجهي کرده و کودک را طرد مي‌کنند و کودکان آنها دچار سندرم محروميت اجتماعي مي‌شوند.

دکتر ايران نژاد افزود: کودک اين مادر، دچار حالت وابسته ناايمن شده، در مدرسه ضعيف بوده و مهارتهايشان کم است.

وي ادامه داد: بلوغ اين کودکان مشکل‌دار، طولاني بوده و از هوش هيجاني کمي برخوردارند. به عبارتي دچار اختلال هيجاني رفتاري هستند.

دکتر ايران نژاد در پايان گفت: بالابردن سطح مهارت‌هاي زندگي، کنترل اضطراب و استرس و افزايش آگاهي مفهوم مادري در آنان براي کمک به اين مادران ضروري است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.05031s, 18q