آرد11 كارخانه توليدي غني‌سازي شد

۱۳۸۶/۱۰/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9170
آرد11 كارخانه توليدي غني‌سازي شد

مدير نظارت بر مواد غذايي و بهداشتي خوزستان گفت: در حال حاضر 11 كارخانه توليد آرد در استان وجود دارد كه با تجهيز خط توليد آنان به دستگاه ميكروفيدر و تامين مواد اوليه جهت غني سازي انجام شده و از اوايل دي ماه اقدام به برنامه غني‌سازي آرد نانوايي توليدي خود را كرده‌اند.

سيمين فقهي در گفت‌وگو با ایسنا اظهار كرد: يكي از رسالت‌هاي مهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ارتقاء سطح سلامت آحاد جامعه است. براساس گزارشات سازمان بهداشت جهاني و بررسي‌هاي انجام شده در كشور وسعت شيوع كمبود ريزمغذي‌ها علي‌الخصوص آهن به حدي است كه اجراي ملاحظات موثر كنترل كننده و پيشگيرانه را طلب مي‌كند.

وي افزود: يكي از استراتژي‌هاي مهم مقابله با كمبود ريزي مغذي‌ها در دنيا، اجراي برنامه غني‌سازي مواد غذايي است در اين برنامه به يك ماده غذايي كه توسط آحاد جامعه مصرف مي‌شود، مواد مغذي مورد نياز روزانه را اضافه مي‌كنند و از اين طريق بخشي از نياز روزانه به اين مواد غذاي تامين مي‌شود.

فقهي خاطرنشان كرد: لذا با توجه به اهميت موضوع و با عنايت به اين كه نان مصرفي مردم داراي ويژگي‌هايي نظير مصرف روزانه و نسبتا مداوم، پوشش جمعيتي بالا، قيمت ارزان و قابل دسترس به وسيله اقشار مختلف است، به عنوان گزينه مطلوب غذايي حامل ريز مغذي‌هاي آهن و اسيد فوليك انتخاب شده است و كارخانجات توليد كننده موظف به افزودن پودر پرميكس (حاوي آهن و اسيد فوليك) به آرد سبوس گرفته (آرد نانوايي) توليدي خود هستند.

مدير نظارت بر مواد غذايي و بهداشتي استان گفت: براي اجراي برنامه فوق در استان هزينه‌اي معادل پنج ميليارد ريال پيش‌بيني شده كه پس از تاييد روند غني‌سازي و تامين آرد مصرفي نانوايي به صورت غني شده، توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي به كارخانجات عامل پرداخت خواهد شد.

وي افزود: همچنين در راستاي اجراي بهينه‌ برنامه غني‌سازي و نظارت بر آن معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي اهواز اقدام به برگزاري دوره آموزشي " غني‌سازي آرد با آهن و اسيد فوليك" كرد كه 38 نفر از كارشناسان دست اندركار توليد و نظارت بر برنامه غني‌سازي آرد با آهن و اسيد فوليك در آن شركت كردند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23917s, 18q