نوشيدني‌ گرم واستراحت كوتاه درمحيط گرم حين‌فعاليت درسرماضروري است

۱۳۸۶/۱۰/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9176
نوشيدني‌ گرم واستراحت كوتاه درمحيط گرم حين‌فعاليت درسرماضروري است

دكتر خسرو صادق‌نيت، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران و متخصص طب كار در گفت‌وگو با ایسنا سردي هوا را يكي از عوامل آسيب رسان به شاغلاني دانست كه در معرض هواي آزاد قرار دارند و گفت: در اين مشاغل استفاده از لباس‌هاي گرم چند لايه توصيه مي‌شود؛ به گونه‌اي كه اين لباس‌هاي چندلايه بايد قابل كنترل بوده و با تغيير محيط، امكان اضافه و كم كردن پوشش ‌به آساني براي فرد فراهم باشد. همچنين بهتر است لايه بيروني پوشش اين افراد حالت بادگير داشته باشد.

رييس بيمارستان بهارلو در اين باره ادامه داد: همچنين استفاده از نوشيدني‌هاي گرم و استراحت‌هاي كوتاه در يك مكان گرم براي اين مشاغل ضروري است.

صادق نيت با اشاره به احتمال ايجاد سرمازدگي در افراد گفت: در سرمازدگي گرم كردن فوري فرد توصيه نمي‌شود؛ بلكه گرم كردن فرد بايد طي يك پروسه‌ تدريجي انجام شود.

وي با بيان اين كه در مشاغل مختلف، نوع عامل‌ آسيب رسان، شدت مواجهه با آن و همچنين مدت زماني كه فرد با آن ماده در تماس است در شدت و ضعف آسيبي كه به فرد شاغل مي‌رسد، موثرند، افراد شب كار و فعالان مشاغل داراي شيفت‌هاي كاري غيرمعمول را از آسيب‌پذيرترين گروه‌هاي شغلي عنوان و خاطرنشان كرد: در شيفت‌هاي كاري غيرمعمول، بدن فرد مستعد خواب است نه فعاليت؛ به همين دليل توانايي عملكرد فرد از نظر دقت و سرعت انجام كار كاهش پيدا مي‌كند، در نتيجه احتمال خطا و همچنين بروز سوانح به علت خواب آلودگي زياد است.

دكتر صادق نيت در ادامه افزود: در شيفت‌هاي كاري شب، ممكن است بعضي از بيماري‌هاي خاص در افراد تشديد شود. به عنوان مثال، در افراد مبتلا به صرع يا تشنج در صورت محروميت از خواب، احتمال بروز حملات بيشتر مي‌شود. همچنين شيفت‌هاي كاري شب در بيماران ديابتي، برنامه‌ تنظيم قند خون و داروهاي مصرفي را مختل مي‌كند. به طور كلي شيفت‌هاي غيرمعمول كاري در بعضي بيماران هم براي خود فرد و هم براي ديگران خطرساز است.

اين متخصص طب كار با اشاره به عوارض شب كاري به ايسنا گفت: افرادي كه به مدت چندين سال شيفت‌ كاري شب دارند، در صورتي كه برنامه‌ كاري آنها خوب تنظيم نشود، بيشتر از سايرين در معرض سكته‌هاي قلبي عروقي قرار مي‌گيرند.

دكتر صادق نيت در رابطه با برنامه‌ريزي شيفت‌هاي كاري گفت: با توجه به احتمال بروز خطا و اشتباه و همچنين ايجاد سانحه در شيفت‌هاي كاري شب، ميزان كاري كه از فرد درخواست مي‌شود، كمتر است؛ به همين نسبت ايمني بيشتري براي وي در نظر گرفته مي‌شود.

اين متخصص طب كار با اشاره به اينكه 20 تا 30 درصد شاغلان، شيفت كار هستند، ادامه داد: برنامه‌ريزي شيفت‌هاي كاري بايد با توجه به نياز كار و توانايي‌هاي فرد تنظيم شود. همچنين در اين برنامه‌ريزي، افراد مبتلا به بيماري‌هاي خاص كه شيفت‌هاي كاري شب ‌در آنها خطرات جدي ايجاد مي‌كند بايد شناسايي شوند و شيفت‌هاي كاري كمتري به آنها اختصاص داده شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.99159s, 19q