افراد صاحب صورت‌هاي گردبيشتر به سينوزيت مبتلا مي‌شوند

۱۳۸۶/۱۰/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 9187
افراد صاحب صورت‌هاي گردبيشتر به سينوزيت مبتلا مي‌شوند

دكتر امان قوجقي، در گفت وگو با ایسنا، اظهار كرد: بر اساس نتايج تحقيقي در آمريكا فقط 15 درصد از 85 درصد از افرادي كه به سينوزيت خود يقيين داشتند به اين عارضه مبتلا بودند.

وي، با رد اين باور كه سردي هوا تنها علت بروز سينوزيت در افراد است، گفت: ويژگي‌هاي ساختماني از قبيل گردي استخوان صورت، وجود انحراف و يا شاخك بيني بزرگ، لوزه سوم در اطفال از عوامل موثر شناخته شده است.

اين عضو هيات علمي دانشگام علوم پزشكي شهيد بهشتي، با بيان اين ‌كه سينوزيت به ترتيب در اسكيموها، سرخپوستان، سفيد پوستان و بالاخره سياهپوستان شايع‌تر است، افزود: سينوزيت به معناي تورم مخاط داخل حفرات صورت به نام سينوس‌هاست.

دكتر قوجقي، با اشاره به سينوسهاي اتموييد، (حفرات بين 2 چشم)، فورنتال (حفرات پيشاني) ماگزيلار (حفرات واقع درفك) و اسفنوييد (سينوسهاي واقع در كف جمجمه) گفت:‌از دلايل وجود سينوس‌ها ايجاد سبكي در جمجمه و رزونانس مناسب صداست به نحوي كه افراد با سينوس‌هاي بزرگ فكي رزونانس صداي بهتري دارند.

اين متخصص گوش و حلق و بيني، بخش داخلي سينوس‌ها را پوشيده از مخاط دانست و افزد: مخاط مي‌تواند توسط عوامل ويروسي، ميكروبي، آلرژيك و يا تحريكات دود و گاز متورم شود.

وي، افزود: تورم مخاط سينوس مي‌تواند به ‌صورت التهاب، قرمزي تظاهر و در نهايت به انسداد مجاري منتهي به بيني و توقف جريان هوا منجر شود.

اين عضوهيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، وجود اكسيژن را براي تغذيه مخاط الزامي برشمرد و افزود: نبود هوا در سينوس‌ها باعث بروز خفگي و پرخوني و بالاخره انسداد مجراي سينوس مي‌شود.

دكتر قوجقي، با بيان اين ‌كه سينوس‌ها در ظرف 24 ساعت حدود 800 تا يكهزار سي سي ترشح دارند،ادامه داد: در انسداد كامل مجاري سينوسي؛ درد و در انسداد نسبي؛ ترشح پشت حلق و بيني بروز مي‌كند.

اين متخصص گوش و حلق و بيني، سينوزيت را بر انواع حاد، مزمن و تحت حاد تقسيم و در تعريف آن گفت: به تورم، التهاب و ترشح سينوس به مدت سه هفته سينوزيت حاد، 3 هفته تا 3 ماه تحت حاد و بيش از 3 ماه را سينوزيت مزمن مي‌گويند.

وي، افزود: در سينوزيت مزمن، التهاب، تورم، قرمزي و ترشحات غيرطبيعي برگشت ناپذيرند (تغييرات بافتي از حالت هايپرادم تا هايپرتروفي برگشت پذير و از هايپرپلازي تا متاپلازي و ديسپلازي غير قابل برگشت است).

اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي، CTscan و معاينه را در تشخيص قطعي بيماري موثر برشمرد و افزود: براي درمان قطعي بايد علت اصلي از قبيل اختلالات ساختاري بيني و يا آلرژي رفع شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.93452s, 18q